آب یخ و گوارش

آب چگونه به گوارش بهتر کمک می‌کند؟

آب یخ و گوارش icewater

بیشتر مردم آب یخ را به آبی که هم‌دما با محیط اتاق است ترجیح می‌دهند. طبق اعلام Massachusetts Institute of Technology ، درحقیقت، آب خنک یا سرد توسط بدن‌تان سریع‌تر جذب می‌شود تا آب گرم، و زمانی که سعی دارید آب بدن‌تان را حفظ کنید، نوشیدن آب خنک مفید است. نوشیدن آب یخ، پیش از غذا یا در حین و بعد از غذا ممکن است به گوارش کمک کند اما این ادعا، مبتنی بر تحقیقات علمی نیست.

آب و گوارش

نوشیدن آب قبل یا بعد از غذا می‌تواند گوارش را بهتر کند چون آب به خرد شدن غذا و نرم کردن مدفوع جهت پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. آب یخ می‌تواند هنگام گوارش مفید باشد چون آب خنک سریع‌تر از آب در دمای اتاق جذب بدن می‌شود. دانشگاه واشنگتن متذکر می‌شود که تحقیقات و مطالعات علمی از این نظریه پشتیبانی نمی‌کند که نوشیدن آب پیش از غذا به گوارش کمک می‌کند، و به تحقیقات بیشتری نیاز است تا ثابت شود که معلوم شود آیا آب سرد یا آب درهر دمایی گوارش را بهتر می‌کند یا نه.

آب سخت چطور؟

براساس گزارشی که در سال 2013 درInternational Journal of Preventative Medicine منتشر شده، آب سخت که حاوی میزان بالایی از موادمعدنی مانند کلسیم و منیزیم است، می‌تواند به گوارش و کاهش یبوست کمک کند. بااین‌حال، در این گزارش اشاره‌ای به دمای آب نشده. دانشگاه واشنگتن خاطر نشان می‌کند که آب سخت می‌تواند آنزیم‌هایی را فعال سازد که به هضم چربی کمک می‌کنند، اما برای تائید این موضوع به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است.

راه‌هایی برای بهترکردن گوارش

همان‌طور که نوشیدن آب یخ پیش ، همراه و بعد از غذا به منظور کمک به گوارش، تضمین و تصدیق نشده، سایرغذاها یا مکمل‌ها هم ممکن است فریب دهنده باشند. غذاها و مکمل‌های حاوی فیبر به هضم و کاهش یبوست کمک می‌کنند( با استناد به MedlinePlus). میوه‌جات، سبزیجات، بنشن، آجیل، دانه‌های گیاهان، غلات سبوس دار و مکمل‌های فیبری، منابع خوبی از فیبر هستند. مهم است که هنگام مصرف مکمل‌های فیبر، مقدار زیادی آب بنوشید. به گفته MedlinePlus پروبیوتیک‌ها هم برای بهبود مشکلات عمومی گوارش مفیدند و در کاهش طول مدت اسهال هم موثرند. پروبیوتیک‌ها در ماست، سایر محصولات تخمیرشده لبنی و مکمل‌های پروبیوتیک یافته می‌شوند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید