دانستنی درمورد مغزbrain

شاید مغز انسان یکی از پیچیده ترین ارگانهای موجود در بین تمام جانداران باشد که هنوز هم رازهای فاش نشده زیادی را در خود دارد.

به گزارش آلامتو و به نقل از درنگ؛ مغز انسان بسیار عجیب است و درباره آن مواردی وجود دارد که کمتر کسی می‎داند.

مغز انسان یکی از عجیب‌ترین و پر رمز و رازترین قسمت‎های بدن است که ساختاری فوق‎العاده دارد اما واقعیت‎هایی درباره‎اش وجود دارد که دانستن آن‌ها شما را به وجد می‎آورد. در زیر به این موارد اشاره می‎کنیم:

درد

عجیب نیست که جراحان در حالی جراحی روی مغز انجام می‎دهند که مریض بیدار است؟ یک متخصص توضیح داده با این که مغز رگ‎ها و رشته‎های عصبی زیادی دارد که باعث می‎شود درد قسمت‎های مختلف را درک کنیم اما خودش درد احساس نمی‎کند. مثلا وقتی کسی سردرد دارد به نظر می‎آید این سردرد از مغز است، اما این طور نیست. ماهیچه‌ها و پوستی که مغز را پوشانده‌اند درد می‎کنند.

خودخواه

مغز یکی از خودخواه‌ترین قسمت‎های بدن است. با وجود این که تنها ۳ درصد از وزن بدن را شامل می‎شود بیشترین خون پمپاژ شده از سوی قلب را جذب می‎کند، یعنی ۳۰ درصد. این یعنی یکی از مهم‎ترین قسمت‎های بدن است و باید به آن توجهی ویژه داشت.

تمرین

تمرین دادن مغز درست به اندازه تمرین دادن دیگر اعضای بدنتان مفید است. ورزشکاران حرفه‎ای می‎دانند تغذیه درست مغز چه تاثیری در بالا رفتن انرژی‌شان دارد. به همین دلیل است که همیشه قدرت روحی هم به اندازه توانایی‌های فیزیکی برای رسیدن به موفقیت لازم است.

قسمت بصری

نکته جالب درباره مغز این است که قسمت‎های عقب آن هستند که باعث بینایی می‎شوند. با توجه به این که چشم در جلوترین قسمت سر قرار دارد، این موضوع می‎تواند جالب باشد. به همین دلیل است که وقتی به پشت سر کسی ضربه می‎خورد صدایی حس نمی‎کند، اما چشمانش سیاهی می‎رود.

عشق

وقتی کسی عاشق است اسکن‎های مغزی او متفاوت هستند. در واقع حس شادی در اسکن‎های مغز قابل مشاهده است، وقتی کسی عاشق باشد این موضوع بیش از هر حالتی نمایان می‎شود. این در حالی است که احساساتی مانند غم در اسکن‎های مغزی نشانه‎ای ندارند.

لامپ

بر اساس آخرین تحقیقات روی روباتی که به اندازه مغز انسان هوش دارد مشخص شده مغز انسان برای فعالیت‎های روزانه حداقل ۱۰ مگاوات الکتریسیته تولید می‎کند که برای روشن کردن یک لامپ کافی است. همچنین سرعت مغز از پرسرعت‌ترین پردازنده‎‌ها و کامپیوترهای دنیا هم بیشتر است.

چربی

بله، قسمت اصلی بدن شما که مربوط به فکر کردنتان هم هست بیشتر از هرچیزی از چربی تشکیل شده است. در واقع حداقل ۶۰ درصد از مغز هر انسانی را چربی تشکیل داده است. به همین دلیل است که رژیم های غذایی که در آن چربی‎های مفید مانند امگا ۳ و امگا ۶ … وجود دارد، برای شما بسیار مفید است.

حافظه

تفاوت عمده مغز با ابرکامپیوترها این است که حتی بهترین کامپیوترها هم به اندازه مغز ظرفیت ندارند. در واقع حافظه و گنجایش مغز نامحدود است و می‏‌توانید هرچقدر می‎خواهد آن را پر کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید