مجله آلامتو

 در حالت عادی، غذا طی حداكثر 3-2 ساعت هضم و از معده خارج می‌شود اما در افرادی كه سوءهاضمه دارند این فرایند دچار مشكل‌ می‌شود یعنی درد دارند یا معده‌شان بیش از حد اسید یا صفرا ترشح می‌کند یا اینكه غذا بیش از زمان قابل‌قبول در معده می‌ماند و فرد دچار سنگینی سردل یا علایم نفخ می‌شود.

 

با توصیه‌های زیر به جنگ سوء‌هاضمه بروید:

اگر با مصرف غذاهای خاص دچار سوءهاضمه می‌شوید، این غذاها را شناسایی و در برنامه غذایی خود، آنها را محدود کنید.

بیش از حد چربی نخورید چون چربی‌ها به مدت طولانی در معده می‌مانند و هضم‌شان طول می‌کشد.

اگر به دلیل اختلال‌هایی در سیستم هضم، در مصرف فیبر مشکل دارید ممکن است دچار سنیگنی سردل ‌شوید. در این شرایط باكتری‌های دستگاه گوارشتان افزایش می‌یابد و دچار نفخ می‌شوید. پس بهتر است فیبر كمتری مصرف كنید. فیبر ماده‌ای است كه برای بدن قابل‌هضم و جذب نیست اما خواص مهمی دارد از جمله اینكه حجم موادغذایی داخل معده را افزایش می‌دهد و در ایجاد حس سیری و پیشگیری از یبوست موثر است.

اگر دچار سوزش سردل می‌شوید، دلیل آن ریفلاكس اسید یا صفراست. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است از مصرف غذاهایی كه محرك ترشح اسید هستند، مثل فلفل و ترشی خودداری كنید.

جویدن آدامس، به‌خصوص آدامس بدون قند، با افزایش ترشح بزاق به كاهش علایم ریفلاكس كمك می‌كند.

اگر دچار كمبود آنزیم لاكتاز روده‌ای باشید، ممکن است با خوردن لبنیات و به‌خصوص شیر دچار نفخ، اسهال و دل‌درد ‌شوید. در این شرایط باید یا شیر کم لاكتوز مصرف كنید یا آنزیم لاكتاز روده‌ای كه به صورت قرص موجود است، با شیر بخورید.

اگر ترشح اسید معده‌تان كم است، می‌توانید با خوردن غذاهای محرك ترشح اسید معده مثل ترشی یا فلفل به هضم بهتر غذا كمك كنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید