کشمکش با کودکانتان امری اجتناب ناپذیر و دائمی است. مهم نیست که محیطی که در خانه برایشان فراهم می کنید چقدر آرام و با نظم و ترتیب باشد، با بزرگ تر شدن فرزندانتان مطمئنا این محیط امن و ارام با چالش های زیادی رو به رو خواهد شد.

قطعا در طی این پروسه شما با چیزهایی مواجه می شوید که اصلا انتظار دیدنشان را ندارید. به عنوان مثال خود من با دخترم بر سر فروش کوکی های مضر مشکل داشتم.

به گزارش آلامتو به نقل از success؛ دخترم آنی مثل بسیاری از دختران جوان، بسیار مغرور و خود رای بود و می خواست به سرعت موفق شود. بنابراین هنگامی که یک شرکت فروش کوکی برای جذب نیرو در محله ی ما آگهی داد. او به سرعت به این کار علاقه مند گردید و می خواست تا می تواند کوکی های بیشتری بفروشد.

روش حل مشکلات

آن زمان مغازه ی کوکی فروشی لیپ پد به تازگی وارد محله ی ما شده بود و توانسته بود بسیاری از دوست داران کوکی را به سوی خود جلب کند که یکی از انها هم دختر من بود. ما هم با این موضوع مشکلی نداشتیم چرا که فکر می کردیم این شیرینی، یک شیرینی عالی است که به رشد فرزندان کمک می کند. اما ناگهان مشکلی به وجود امد. من و همسرم بیش از سایر مردم از پیامدهای منفی روغن های هیدروژنه که امروز بیشتر به عنوان چربی های ترانس شناخته می شوند برای سلامتی، آگاه بودیم. و لذا غذاهای حاوی چربی های ترانس را از رژیم غذایی خود حذف کردیم. اما با نهایت تعجب هنگامی که من به لیست مواد تشکیل دهنده ی کوکی های دخترم نگاه کردم، مشاهده نمودم که چربی های ترانس به عنوان یکی از عناصر کلیدی این شیرینی نام برده شده اند. البته هم اکنون سالیان سال است که این چربی ها از مواد تشکیل دهنده ی کوکی حذف شده اند و شما می توانید این کوکی ها را با خیال راحت برای فرزندتان خریداری کنید. من این موضوع را به آنی گفتم و او به شدت با من مخالفت کرد.

او به هیچ وجه به حرف هایم گوش نمی داد و می گفت پدر انها کوکی های مورد علاقه ی من هستند. ایا تو دیگر نمی خواهی، من انها را بفروشم. من در این شهر به دختر کوکی فروش معروف شده ام.

بنابراین من گفتم: “ببخشید، بگذار در موردش فکر کنم.” در واقع من نمی توانستم با یک “بله” یا “نه” ساده به آنی پاسخ بدهم. بنابراین می خواهم در این مقاله در مورد PTS یعنی از مشکل تا حل کردن مشکل صحبت کنم چرا که این موضوع در هر زمینه ای بخش پایه ای موفقیت را تشکیل می دهد.

حل مشکلات به طور موثر و اخلاقی

آنی فقط می خواست کوکی هایش را به فروش برساند. اما من می دانستم که آنها واقعا برای مردم خطرناک هستند. مهم تر از همه، من می دانستم که اجازه فروش به آنی ارزش ها و آرمان هایم را به خطر می اندازد و هرگز نمی توانم خودم را ببخشم. پس راه حل مشکلم چه بود. بیشتر درگیری های مداوم از یک اشتباه اساسی ناشی می شود: مردم به طور واضح مشکل را حل نمی کنند.

در واقع، آن ها اغلب مشکل را به صورت اشتباه حل می کنند. افراد معمولا از تعریف مشکل برای خود اجتناب می کنند و تمرکز شان را روی درمان علائم می گذارند.

آنی و من به شناسایی مسئله، خلاصه نمودن مشکل، و سپس حل موفقیت آمیز آن نیاز داشتیم. من واقعا می خواستم به دخترم کمک کنم اما نه به بهای از بین رفتن آرمان های خانواده و سلامت همکارانم. پس از صحبت با آنی ، ما متوجه شدیم که مشکل او به فروش کوکی های بسته بندی شده ربطی نداشت و بیشتر به پولی که می خواست جمع آوری کند مربوط بود. لذا ما هم به او پیشنهاد دادیم که خودمان کوکی های سالمی بپزیم و آن ها را برای فروش به انی بدهیم. در کمال تعجب او پیشنهاد ما را پذیرفت و ما هم یک سرویس پخت کوکی خانگی به راه انداختیم.

چرا PTS اهمیت دارد؟

داستان دختر کوکی فروش به ما می آموزد که استفاده از PTS و پرسش و پاسخ باعث تغییر نگرش ما نسبت به مشکلات “غیر قابل حل” و تبدیل ان ها به یک موضوع سرگرم کننده خواهد شد.

تمایل و توانایی پیگیری و شناسایی درست مشکل، روش PTS را به یک عنصر مهم برای یک ذهنیت بنیانگذار تبدیل می کند؛ این روش به شما کمک می کند تا با روشنگری به حل مشئله ی به وجود آمده بپردازید.

با تشویق آنی به فکر کردن درباره مسئله ای که باید حل می شد، من به او کمک کردم تا انتقادات را کنار گذاشته و به من در حل مشکل کمک کند. اغلب مردم تلاش می کنند تا مشکلات را از طریق علائم آن حل کنند نه علت آن. هنگامی که شما مشکل اصلی را به درستی بیان می کنید، راه حل به خوبی خود را نشان خواهد داد.

  1. با در نظر گرفتن ارزش های مورد نظر خود شروع کنید.

هنگامی که ارزش های مورد نظرتان را به وضوح تعریف نمودید، حل مسئله بسیار ساده تر می شود.

بلافاصله پس از انجام این کار، شما چارچوبی را برای رسیدگی به مسئله مورد نظرتان خواهید داشت، زیرا محدودیت های ارزشمندی را برای آن مشکل تعیین نموده و به سوی حل موفقیت امیزش پیش می روید. در داستانی که درباره آنی به اشتراک گذاشتم، با خودم عهد بستم که این مشکل را حل کنم و در عین حال می دانستم که بعضی از راه حل ها مانند فروش کوکی های مضر توسط دخترم با ارزش های من در مورد سلامت خانواده و ارزش های اجتماعی مد نظرم هماهنگ نیست.

هنگامی که او و من این را درک کردیم و با هم به توافق رسیدیم، توانستیم تفکر خلاقانه ی خود را به راه بیندازیم و مشکل واقعی را شناسایی کنیم.

  1. مشکل خود را با آرامش شناسایی نموده و مرحله به مرحله جلو بروید

زمانی که مشکلی به وجود می اید غریزه ی ما بلافاصله وارد میدان می شود. بنابراین هنگامی که کسی برای حل مشکلش به نزد من می اید من تمام توانم را به کار می گیرم تا احساساتش را ارام کنم.

هنگامی که یک سرمایه گذار محصولمان را مورد انتقاد قرار می دهد، ما اغلب موضع دفاعی به خود می گیریم و سعی نمی کنیم راه حل های خود را به صورت منطقی بیان کنیم یا سعی کنیم مشکل را با روش دیگری حل نماییم.

در واقع، این غریزه ابتدایی ما بر روی پیدا کردن مشکل واقعی تمرکز نمی کند. خب فکر می کنید که چرا در وهله ی اول چنین مشکلی به وجود می اید. شاید شما عملکرد نا امید کننده ای داشته اید، یا شاید ارتباط شما با خود درونیتان کافی نبوده. پس بدانید که رسیدگی به این مسائل منجر به ایجاد یک رابطه بهتر کاری خواهد شد.

در کسب و کار، اگر شما خود را در پایان دریافت انتقاد سرمایه گذار، نظرات خود را بدون خود ببندید و به یک راه حل فوری بروید. لذا بهتر است نیازهای اصلی کسب و کار را بررسی کنید و همچنین تغییراتی که ممکن است در بازار رخ دهد را مد نظر قرار دهید و تصمیم بگیرید که آیا می توانید به تنهایی مشکل اصلی را حل کنید یا نه.

شناسایی PTS مناسب نیاز به تفکر عمیق، جامع و انتقادی دارد نه در نظر گرفتن اولین مشکلی که به ذهنتان می اید.

  1. همیشه از خودتان سوال کنید “چرا؟”

وقتی فکر می کنید که اصل مشکل را برای خود تعریف کرده اید، همین جا توقف کنید و مدام از خودتان بپرسید چرا. و بعد دوباره بپرسید چرا و مدام این کار را تکرار کنید تا به PTS واقعی برسید.

اولین باری که من از آنی پرسیدم چرا می خواهد کوکی های این شرکت را به فروش برساند، گفت: “چون باید این کار را انجام بدهم دومین باری که این سوال را مطرح کردم، او گفت: “از آنجا که به من گفته شده.” بار چهارمی که سوالم را مطرح کردم آنی، از پاسخ هایش نا امید شد و بار هفتم تفکر انتقادی اش را به راه انداخت و ما توانستیم به اصل مشکل پی ببریم. (من واقعا صبور هستم و این موضوع در چنین موقعیت هایی واقعا مهم است.)

پس از اندکی تفکر ما متوجه شدیم که این موضوع به جمع کردن پول باز می گردد.

در سال های اخیر و پس از پخت هزاران هزار کوکی و کیک، آنی به یک بنیان گذار موفق تبدیل شده است. او در حال حاضر در سطح ملی به برنامه ریزی کارهایش می پردازد و یک برنامه غیر انتفاعی را نیز برای کودکان مبتلا به اوتیسم به راه انداخته، او این مهارت ها را یک شبه نیاموخت بلکه با تفکر و گذراندن مراحل مختلف به این سطح رسیده است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید