چگونه عشقی پایدار و سرزنده داشته باشیم؟

17 ایده ای که می تواند عشق و ازدواج شما را حتی در پستی و بلندی های زندگی سرزنده نگه دارد!

عشقی پایدار و سرزنده

چه کسی دوست ندارد یک داستان عاشقانه بلند مدت از زندگی خود داشته باشد؟ قطعا هر فردی که وارد یک رابطه عاشقانه می شود دوست دارد عشقش دوام و پایداری زیادی داشته باشد. بیشتر ماها بر این باوریم که به هنگام پیدا کردن پرنسس یا شاهزاده زندگی خود می توانیم برای همیشه کنار هم با عشق و بدون مشکل زندگی کنیم. اما برای بیشتر زوج ها چنین اتفاقی روی نمی دهد.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ با افزایش نرخ طلاق به 50 درصد، واضح است که بیشتر افراد نمی دانند چگونه می توانند رابطه سالمی ایجاد و حفظ کنند. اگر به این موضوع خوب فکر کنید متوجه می شوید که زیاد هم شگفت انگیز نیست.

بیشتر ماها هرگز مهارت های زندگی کردن را نمی آموزیم و مهارتی برای برقراری ارتباط درست و سالم نداریم. به همین خاطر جای تعجب و شگفتی نیست که بیشتر زوج ها نمی توانند با هم زندگی کنند و رابطه سالمی با هم داشته باشند.

افراد همیشه از روابطی که دارند شکایت می کنند. آنها می گویند حفظ رابطه برایشان بسیار دشوار است و من به آنها می گویم: رابطه ذاتا چیز دشوار و ترسناکی نیست. این افرادِ درگیر در رابطه هستند که آن را دشوار و ترسناک می کنند.

خوب حالا چه در مرحله ساخت یک ارتباط جدید هستید یا تلاش دارید رابطه 50 ساله خود با همسرتان را بهبود ببخشید می توانید در این مقاله همراه ما باشید تا ایده هایی را با هم مرور کنیم که به بهبود روابط تان کمک می کند.

همچنین بخوانید: از خود گذشتگی در زندگی مشترک

 1. زبان عشق خود را بشناسید.

اگر تا به حال نام کتاب The Five Love Languages (5 زبان عشق) را نشنیده اید باید آن را مطالعه کنید. این کتاب که توسط گری چاپمن به عنوان درمانگر مشکلات زناشویی نوشته شده است نشان می دهد 5 روش اصلی وجود دارد که انسان ها به کمک آن نیازهای خود را برای دریافت عشق بیان می کنند. شما و همسرتان ممکن است روش یکسانی برای بیان عشق و نیازهای مرتبط با آن نداشته باشید. مطالعه این کتاب به شما کمک می کند خودتان و همسرتان را بهتر بشناسید.


 1. با همدیگر همدلی کنید.

یکی از مشکلات اصلی که افراد در روابط خود دارند این است که تنها نقطه نظرات خود را می بینند. شکی نیست که زوج ها با هم در مواردی اختلاف نظر دارند. اما این موضوع بدین معنی نیست که رابطه خود را خراب کنید. برای اینکه بتوانید همدیگر را به درستی درک کنید باید به حرف های هم گوش کنید و نقطه نظرات و عقاید هم را بپذیرید. هر فردی دوست دارد مورد درک قرار گیرد.

همچنین بخوانید: چگونه همیشه عاشق بمانیم؟

 1. شب نامزدی برای هم داشته باشید.

متاسفانه بیشتر زوج ها زمانی که سال ها از ازدواجشان می گذرد فراموش می کنند برای هم شب نامزدی بگیرند. آنها بر این باورند که دیگر همه چیز تمام شده و با هم راحت هستند و نیازی به این کارها ندارند.

اما برخی از اوقات شما برای نگه داشتن رابطه خود به یک فعالیت عاشقانه و رمانتیک نیاز دارید. بهتر است در شب نامزدی خود بیرون از منزل باشید و از این شب لذت ببرید.


 1. باید یاد بگیرید موقعیت های سخت و کشمکش ها را مدیریت نمایید.

بیشتر افراد زمانی که کشمکشی در زندگیشان رخ می دهد آن را به شیوه نادرستی مدیریت می کنند. آنها چنین موقعیتی را به عنوان موقعیت من در برابر تو، می شناسند. این افراد فکر می کنند که حق با آنهاست و باید در بحث پیروز شوند.

این یک تفکر رو به عقب است. شما در این رابطه تنها نیستید. باید بدانید که دیگر من یا تویی وجود ندارد. حالا شما تبدیل به ما شده اید. خودتان را به عنوان یک تیم تلقی کنید که برای رسیدن به اهداف و حل مشکلات باید با هم کار کنید.


 1. عقاید و نظرات منحصر به فرد همدیگر را بشناسید و درک کنید.

علائم احساس عشق و عاشق شدنهر کسی ممکن است در زندگیش کارهای عجیب و غریب زیادی انجام دهد. اگرچه این رفتار ممکن است برای شما قابل قبول نباشد اما باید یاد بگیرید به رفتارها و عقاید هم احترام بگذارید. ممکن است چنین رفتارهایی را دوست نداشته باشید اما باید آنها را بپذیرید و تلاش کنید جلوی خراب شده رابطه تان را بگیرید.


 1. تست شخصیت مایرز-بریگز را امتحان کنید.

یک سایت عالی به نام 16personalities.com وجود دارد که به شما اجازه می دهد تست شخصیتی از خود و همسرتان بگیرید. این تست به شما نشان می دهد چقدر درونگرا یا برونگرا هستید و چه خصوصیات شخصیتی دارید. بعد از اینکه هر دویتان این تست را انجام دادید، نکات شخصیتی را هم بخوانید تا بهتر یکدیگر را بشناسید.


 1. در مورد امور مالی با هم صحبت کنید و بودجه خود را برنامه ریزی نمایید.

پول یکی از موارد مهمی است که باعث جدایی زوجین می شود. شاید یکی از شما ولخرج و دیگری بسیار خسیس باشید. این مشکل بزرگی برایتان ایجاد می کند و باعث ناراحتی و اختلاف می شود. پس بهتر است در مورد مدیریت هزینه ها با هم بحث کنید. با هم مصالحه کنید و در مورد بودجه ای که دارید تصمیم گیری نمایید.


 1. صمیمیت را نادیده نگیرید.

اگر بچه ای دارید ممکن است دیگر مثل گذشته با هم صمیمی نباشید. صمیمی بودن چیزی بیشتر از داشتن رابطه جنسی است. شما باید در مکالمات، به هنگام خواب و در هر موقعیتی با هم صمیمیم باشید.

همچنین بخوانید: چگونه با حق به جانب بودن همسر برخورد کنیم؟

 1. در مورد چیزهای اعتیادآور هوشیار باشید.

هر فردی ممکن است نوعی اعتیاد داشته باشد. لطفا توجه کنید که منظور از اعتیاد تنها اعتیاد به مواد مخدر یا الکل نیست.

افراد ممکن است به خرید، بازی های ویدئویی یا کار با گوشی همراه معتاد باشند. اگر فعالیتی را بیش از حد مجاز انجام می دهید و زمان زیادی برای آن اختصاص می دهید پس به آن معتاد هستید. پس سعی کنید زمان این فعالیت را کاهش دهید و تمرکز خود را بر روی رابطه تان بگذارید.


 1. مغرور نباشید.

آدم ها خیلی راحت به خودشان توجه می کنند و ممکن است در بیشتر موقعیت های موجود تنها به نیازها و خواسته های خود توجه داشته باشند. اما کنار گذاشتن نیازهای شخصی کار آسانی نیست.

گاهی از اوقات تمرکز کردن بر روی نیازهای همسرتان بسیار دشوار می گردد. هر رابطه با کیفیتی به مصالحه و مدارا نیاز دارد.

شما نمی توانید همیشه اولین فردی باشید که نیازهایش برطرف می شود. اگر می خواهید چنین اتفاقی رخ دهد پس وارد هیچ رابطه ای نشوید. اگر چنین شخصیتی دارید بهتر است کل زندگی را مجرد بمانید.


 1. تعادلی بین با هم بودن و مستقل بودن پیدا کنید.

گاهی از اوقات زوجین بین دو موقعیت متفاوت گیر می کنند: یا زیاد با هم ارتباط دارند یا اینکه زیاد از هم دور هستند. هیچ کدام از این ها تشکیل دهنده رابطه سالم نخواهد بود.

برای برقراری ارتباط شما به با هم بودن نیاز دارید اما صرف زمان زیاد در کنار هم، باعث از دست رفتن هویت تان می شود. از سوی دیگر جدایی بیش از حد هم می تواند آسیب رسان باشد. در این شرایط بهتر است به دنبال برقراری تعادل باشید.


 1. با هم صحبت کنید.

بیشتر افراد زندگی پرمشغله ای دارند. کار می کنند، بچه بزرگ می کنند، به خانواده خود می رسند و فعالیت های دیگری را انجام می دهند. در این شرایط نمی توانند به رابطه خود و همسرشان برسند.

مطمئن شوید که با هم صحبت می کنید. تنها در مورد کار یا کودکتان حرف نزنید. برخی از اوقات در مورد خودتان هم حرف بزنید. برای هم وقت بگذارید. وارد مکالمات جذاب و عمیق شوید. اگر فکر می کنید زمان ندارید باید زمان کافی برای خود ایجاد کنید.

همچنین بخوانید: راز سازگاری با همسر در زندگی زناشویی

 1. هر روز برای رابطه خود تلاش کنید.

افراد بعد از اینکه وارد یک رابطه طولانی مدت شدند فکر می کنند همه چیز تمام شده است اما واقعیت چنین نیست. کار واقعی شما تازه آغاز شده است.

باید در مورد رابطه خود فکر کنید و آن را به عنوان یک گیاه در نظر بگیرید که به مراقبت و پرورش نیاز دارد. اگر هر روز به گیاه خود آب ندهید آن را از دست خواهید داد. پس مطمئن شوید هر روز به رابطه خود می رسید.


 1. نیازهای همسر خود را معادل یا برتر از نیازهای خود بدانید.

این گزینه نیز ارتباط نزدیکی با غرور شما دارد. هیچ کس دوست ندارد نیازهای فرد دیگری بر نیازهای خودش ارجح تر و مقدم تر باشد اما در روابط زناشویی من و تو نداریم.

شما باید بدانید همسرتان چه چیزهایی را دوست دارد و از چه چیزی متنفر است. او نیز باید همین درک را در مورد شما داشته باشد.

هر دو طرف باید تلاش کنند همدیگر را راضی و خوشحال سازند. این یک بازی دوطرفه است.


 1. خودآگاهی داشته باشید.

انجام دادن این گزینه برای برخی از افراد راحت تر است. اما داشتن عنصر آگاهی از خود به شما کمک می کند رفتارهایی که بر روی سایر افراد اثر می گذارد را درک کنید. هر روز بازی ویدئویی انجام می دهید؟ خوب ممکن است این موضوع باعث اذیت طرف مقابلتان شود. پس سعی کنید ساعت های بازی خود را کاهش دهید.


 1. ببینید شما چه سهمی در بهتر یا بدتر شدن رابطه دارید.

بیشتر افراد همه مشکلات رابطه را گردن طرف مقابل می اندازند اما همیشه چنین نیست. آیا شما در ایجاد شرایط موجود مقصر نیستید؟ خوب به این موضوع فکر کنید. باید به خودتان و نحوه برقراری ارتباط توجه داشته باشید.

شما چه سهمی در بدتر یا بهتر شدن رابطه داشته اید؟ اگر در مورد خودتان آگاهی کافی نداشته باشید نمی توانید رابطه خوبی با همسرتان برقرار نمایید. باید به دنبال بهبود این شرایط باشید یا از یک روانشناس کمک بگیرید.


 1. همیشه خونگرم و مهربان باشید.

هر فردی نمی تواند خونگرم و گرم مزاج باشد. برخی از افراد هستند که از لمس شدن، بغل شدن و بوسیده شدن توسط سایرین نفرت دارند.

اما واقعیت این است که همه این موارد به قوی ماندن رابطه کمک می کنند. همه موارد بیان شده باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خوب در مغز می شوند و رابطه تان را پایدار می سازند. حتی اگر دوست ندارید این فعالیت ها را به صورت مکرر انجام دهید بهتر است هر از چندگاهی آن را امتحان کنید.

همچنین بخوانید: راز زندگی زن و شوهر خوشبخت چیست؟

سخن نهایی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم رابطه و ثابت نگه داشتن آن امری دشوار است. شما باید بدانید چه چیزی به سالم ماندن رابطه تان کمک می کند و سپس تلاش کنید اینکارها را انجام دهید. باید از ته دل بخواهید همسرتان را شاد و راضی نگه دارید. هرچقدر او راضی تر و شادتر باشد، شما خوشحال تر و راضی تر خواهید بود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید