بچه بیش فعال hyperactive-child

آیا فرزندتان از کاری به کار دیگر می‌پرد و شما را کلافه و خسته کرده است؟ سروکله زدن با بچه‌های بیش فعال آسان نیست و یک نکته یا روش خاصی برای به‌کار بردن وجود ندارد. اما شما قطعا می‌توانید راه بهتری برای صرف این انرژی پیدا کرده یا او را درگیر فعالیتی نمایید تا کمی بیشتر مشغول باشد. دانستن دلیل بیش فعالی و نزدن برچسب” غیرعادی” به کودک، مسئله مهمی است.

همه بچه‌های بیش‌فعال مبتلا به ADHD یا اختلال کم‌توجهی نیستند، ازاین‌رو، مهم است که ریشه اصلی بیش‌فعالی درابتدا شناخته شده و براساس نتایج، کودک مورد معالجه و درمان قرار گیرد. بعضی از دلایل دیگر بیش‌فعالی:

. ناهنجاری‌های مغزی یا سیستم عصبی مرکزی

. پرکاری تیروئید

. اختلال کم‌توجهی

. ناهنجاری‌های عاطفی

آیا می‌دانید که اختلالات خواب هم می‌تواند منجر به بیش‌فعالی شود؟

چگونه بفهمیم که کودک نیاز به درمان دارویی دارد؟

بین بچه‌هایی که به‌طور طبیعی فعالند و آنهایی که بیش‌فعال هستند، تفاوتی وجود دارد. بچه‌ای که به‌طور طبیعی فعال است ممکن است گاهی بیش فعال شود اما نه هر روز. همچنین، بچه نرمال و فعال، به دستورالعمل‌ها، به‌درستی واکنش نشان داده و وقتی از او خواسته شود خودش را کنترل کند، می‌تواند این کار را انجام دهد. اما یک بچه بیش‌فعال، توانایی تمرکز یا فهم فرامین یا آموزش‌ها را ندارد، هوس‌های ناگهانی بیشتری دارد و دربرابر کنترل شدن، حالت تهاجمی به‌خود می‌گیرد. اگر این علائم را مشاهده کردید باید با یک حرفه‌ای مشورت نمایید:

. تمام مدت تهاجمی و بیش از حد فعال بودن و هوس‌های ناگهانی داشتن

. مشکل داشتن در تمرکز روی یک کار یا در کلاس

. اگر بیش‌فعالی همیشگی، در امور مدرسه‌اش ایجاد اختلال می‌کند و موجب بروز مشکلات اجتماعی می‌شود

. گوش ندادن و پیگیری نکردن فرامین و از دست دادن تمرکز و توجه به راحتی

. بی‌رقفه حرف زدن و پریدن وسط حرف دیگران

تشخیص

. معاینات بدنی، همراه با یک سری آزمایشات خون برای بررسی عدم تعادلات هورمونی و خوراکی، اولین قدم است.

. آزمایش تنهایی وجود ندارد که بتوان با آن بیماری را ارزیابی کرد. باید تست‌های گوناگونی انجام شود تا دلیل اصلی بیش‌فعالی پیدا گردد.

. بعد از مطالعات تخصصی علائم و سوابق پزشکی کودک‌تان، یک سنجش روانشناسی هم باید انجام شود.

وقتی متخصص، از شما درمورد محیط خانه و مدرسه و شیوه واکنش فرزندتان به موقعیت‌های گوناگون سوال می‌کند، سعی کنید آشکار و درست جواب دهید.

درمان

بسته به علت و نوع بیش فعالی، معالجات و مداواهایی توسط متخصص تجویز خواهد شد. ضمنا مراقبت و سرپرستی موثر و فداکاری و تلاش، به شما در کنارآمدن با بچه بیش فعال‌تان در خانه کمک خواهد کرد.

در ارتباط با کودکان بیش فعال، والدین و معلمان باید چند نکته را درنظر داشته باشند.

پذیرفتن خیلی مهم و اساسی است. درک کنید که کودک شما از سایر کودکان متفاوت است اما غیرعادی نیست. پذیرفتن این که بیش فعالی، موردیست که بیشتر مربوط به روان می‌شود، به شما کمک خواهد کرد در تلاش‌تان برای بهتر شدن او صبر و تحمل بیشتری داشته باشید. اگر جلوی او مدام بگویید که غیرعادی است و طبیعی نیست، بهانه‌ای برای خارج از کنترل شدن به دستش خواهید داد. برای مثال، او بابت هر اشتباهی که مرتکب می‌شود و هر آزار و آسیبی که حین بازی به دیگران می‌رساند، بیش‌فعالی‌اش را مسئول و مسبب خواهد دانست.

به خواسته او احترام بگذارید. به‌جای این‌که او را وادار به انجام کاری بکنید، اجازه دهید هرکاری دوست دارد انجام دهد. اگر دوست دارد دوچرخه‌سواری کند، اجازه دهید این کار را بکند نه این‌که از او بخواهید درس بخواند یا او را به کلاس رقص بفرستید به این دلیل که بچه‌های دیگر این‌کار را می‌کنند.

به نقاط قوتش توجه کنید. و ذهنش را حول به سمت این نقاط سوق دهید. اگر کودک شما عاشق هنر است و نقاشی‌های او همه‌جای خانه را پر کرده، او را به کلاس هنری بفرستید. اگر به‌عنوان یک معلم، دانش آموزی دارید که عاشق مسئولیت پذیرفتن است، به او مسئولیت بدهید و متوجه تفاوتش بشوید.

متوجه و مراقب نیازهای جسمی و روحی او باشید. نه تنها برای شنیدن حرف‌هایش وقت بگذارید بلکه واقعا هم به او گوش دهید. هر روز 15 تا 20 دقیقه برای گوش دادن و درک افکارش وقت بگذارید تا درطی مسیر طولانی درمان بیش فعالی درکنارش باشید.

دست از مقایسه بردارید. مقایسه کردن این بچه با خواهرو برادرش یا با بچه‌های دیگر می‌تواند به‌ضرر سلامت روانی او باشد، چه بیش فعال باشد و چه نباشد. هر کودکی نقاط قوتی و صفات برجسته‌ای دارد و این مسئولیت والدین و معلمان است که این امتیازات را شناسایی کرده و روی آن‌ها کار کنند.

کنارآمدن با یک بچه بیش‌فعال، نه تنها نیازمند صبر و تحمل است بلکه لازم است پشتکار و ازخودگذشتگی داشته باشید. این مسئولیت شماست که محیط مناسبی برای او فراهم کنید تا موجب رشد و پیشرفت مثبت او شود.

نکات تجربی دیگر که می‌توانید بدون تحمیل به کودک‌تان از آن‌ها استفاده کنید:

. به او یاد دهید وقتی خشمگین است یا حس تهاجم شدید دارد نفس عمیق بکشد. این‌کار مطمئن‌تان خواهد کرد مودک‌تان به بچه‌های دیگر آسیبی نمی‌زند.

. او را در انجام کارهای خانه شریک کنید. به او مسئولیت دهید. بچه‌ها از انجام فعالیت‌هایی که به آنها سپرده می‌شود لذت می‌برند.

. آنها را بیرون ببرید. تکالیف مدرسه، آموزش‌های خصوصی، برنامه‌های درسی تکمیلی،…وقت بازی را از بچه‌ها می‌گیرند که همین هم می‌تواند یکی از دلایل اضطراب و پرخاشگری باشد. به آنها اجازه دهید بازی کنند تا به حفظ تعادل بین مدرسه و بازی کمک کرده باشید.

آرام و خونسرد بودن، کلید کنارآمدن با یک بچه بیش‌فعال است. اگر در ایجاد یک رابطه سالم با او موفق باشید و به اندازه کافی این ارتباط را برقرار کنید، به او نزدیک‌تر خواهید شد. یادتان باشد، این یک بیماری نیست و نگذارید کودک‌تان احساس کند متفاوت یا غیرعادی است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

  1. فهیمه در

    عالی بود.
    کمتر سایتی به تربیت کودک اشاره میکنه و همه دنبال مطالب زرد هستن

نظر خود را بیان کنید