تاثیر مصرف الکل، سیگار و قهوه قبل از ورزش

قهوه ، الکل و سیگار چگونه بر تمرین شما اثر می‌گذارند

قهوه

شگفت انگیز است که چگونه محرک‌ها چنین نقش‌های مهمی در زندگی بسیاری ازما ایفا می‌کنند. همه‌ی افراد، محرک مخصوص خودشان را دارند: قهوه صبحگاهی، یک نوشیدنی در عصر، یک استراحت کوتاه برای کشیدن سیگار یا مواردی دیگر. تمام این محرک‌ها ممکن است باعث شوند که احساس بهتری پیدا کنید اما آیا می‌دانید که آن‌ها چه تأثیری بر تمرین‌تان می‌گذارند؟

کافئین

هنگامیکه شما قبل از تمرین‌تان یک فنجان قهوه می‌نوشید

 • شما سوزاندن گلیکوژن را کند می‌کنید. گلیکوژن، قند خون است و چیزی است که بدن‌تان برای تولید انرژی از آن استفاده می‌کند. اما هنگامیکه بدن‌تان نتواند گلیکوژن بسوزاند، باید به سراغ چربی برود که باعث چربی سوزی بهتر و مؤثرتر در طول تمرین‌تان می‌شود.
 • شما درد و خستگی کمتری احساس می‌کنید. کافئین، مانع تولید آدنوزین (ماده‌ای شیمیایی که به بدن‌تان می‌گوید شما خسته‌اید) می‌شود. همچنین باعث می‌شود مغزتان، آدرنالین و اندورفین در بدن‌تان ترشح کند که این دو هورمون، درد را کاهش می‌دهند. این امر می‌تواند سوختگی عضلانی را کاهش دهد و به شما “نیروی پایداری” بهتری برای تمرین‌تان دهد.
 • خوابتان لطمه می‌بیند. کافئین، سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می‌کند و آن تحریک، می‌تواند با خواب شما تداخل داشته باشد. اگر خوب نخوابید، بدن شما قادر نخواهد بود پس از تمرینات‌تان، خودش را ترمیم کند.

کافئین، مزایا و معایب خودش را داد، بنابراین انتخاب با خودتان است که مطمئن شوید تعادل را به درستی برقرار می‌کنید.

الکل

نوشیدن الکل قبل از تمرین

 • بر هیدراتاسیون شما اثر می‌گذارد. بدن شما سعی می‌کند الکل را خارج کند و این کار را از طریق ادرار شما انجام می‌دهد. ادرار کردن بیش از حد، بدون آبرسانی پس از آن، باعث می‌شود در نهایت دچار کم آبی شوید که این مسئله، منجر به کاهش عملکرد بدنی و عضلانی می‌شود.
 • عملکرد مغزی را کاهش می‌دهد. الکل، متابولیسم گلیکوژن را کند می‌سازد، یعنی بدن شما انرژی کمتری برای سوزاندن دارد. اگر احساس پریشانی، عدم تمرکز یا بی انگیزگی میکنید، دلیلش مصرف الکل است.
 • سنتز پروتئین را کاهش می‌دهد. الکل، جذب تمام مواد مغذی از جمله پروتئینی که بدن شما برای تولید بافت‌های عضلانی جدید نیاز دارد را کند می‌سازد. این امر، منجر به کاهش رشد عضلانی و ریکاوری کندتر بعد از تمرین‌تان می‌شود.
 • عملکرد قلب عروقی را کاهش می‌دهد. الکل، خون‌تان را رقیق می‌کند و این مسئله فعالیت قلبی عروقی را کاهش می‌دهد و منجر به ریکاوری کندتر می‌شود.
 • تولید انرژی را آهسته می‌کند. الکل، مانع جذب چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها توسط بدن می‌شود. بدن برای تولید گلیکوژن به آن‌ها نیاز دارد، در نتیجه انرژی کمتری تولید می‌کند.
 • اگر هدف شما این است که سخت تمرین کنید، بهتر است حداقل ۲۴ ساعت قبل از تمرین، الکل مصرف نکنید.

نیکوتین

هنگامی که سیگار می‌کشید

 • سطوح کورتیزول افزایش می‌یابد و باعث می شود بدن‌تان طوری واکنش نشان دهد که انگار در یک موقعیت استرس زا قرار دارد. نتیجه آن، کاهش جذب مواد مغذی است.
 • به خاطر کاهش جذب مواد مغذی، جذب و سنتز پروتئین کاهش می‌یابد. بدن شما اسیدهای آمینه مورد نیاز برای تولید فیبرهای عضلانی جدید را در اختیار ندارد که منجر به رشد و ریکاوری کندتر می‌شود.
 • سیستم ایمنی شما دچار اختلال می‌گردد و باعث می‌شود که آسان‌تر بیمار شوید. با توجه به اینکه ورزش، عملکرد سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند، اضافه کردن سیگار به این مخلوط، فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد.
 • جذب اکسیژن سخت‌تر می‌شود. سیگار کشیدن به ریه‌های شما آسیب می‌رساند و مانع جذب درست اکسیژن توسط آن‌ها می‌گردد. عملکرد عضلات و ارگان‌های شما بدون اکسیژن کافی، کاهش می‌یابد.

برای افرادی که سعی دارند متناسب شوند، توده‌ی عضلانی‌شان را افزایش دهند و چربی سوزی کنند، سیگار کشیدن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانند انجام دهند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید