رابطه هم وابسته چیست؟

درک سبک عاشق شدنتان و یادگیری نحوه ی عشق ورزیدن: رابطه هم وابستگی

50 Ways To Show Her You Love Her

چگونه به کسی که دوستش داریم ابراز علاقه کنیم؟ سوالی که ممکن است کل زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

رابطه ی هم وابستگی، یعنی شما به شریک زندگی خود برای شادی، تایید و رضایت وابسته هستید. اما سوال این است که آیا همه ی ما تا حدودی به شرکای عشقیمان وابسته نیستیم؟

حتی در یک رابطه ی سالم، شما به شریک زندگی خود برای داشتن آرامش، حمایت، داشتن گوشی که سخنانتان را بشنود و دوست داشتن نیاز دارید. پس چه چیزی یک رابطه سالم را به یک رابطه هم وابستگی تبدیل می کند؟ چگونه می توانید بفهمید که وارد یک رابطه ی هم وابستگی شده اید؟ یک رابطه هم وابستگی غیر سالم ، معمولا یک الگوی ناسالم را برای تأیید شدن دنبال می کند. این تأیید و تصدیق، خود را در اشکال و ابعاد مختلفی نشان می دهد.

در این مقاله، ما به ویژگی های یک رابطه ی هم وابستگی اشاره می کنیم و به شما خواهیم گفت که اگر در چنین رابطه ای هستید، چه کاری باید انجام دهید.

علائم یک رابطه ی هم وابستگی چه چیزهایی هستند؟ بسیاری از افراد، اغلب داشتن یک دلبستگی سالم را با یک رابطه ی ناسالم هم وابستگی اشتباه می گیرند. در اینجا ما به شما کمک خواهیم کرد تا تفاوت این دو را با توجه به شش نشانه کشف کنید.

  1. شما مدام به دنبال این هستید که توسط شریک زندگیتان تایید و تصدیق شوید

همه ما دوست داریم عشقمان ما را تایید کند و ما را دوست داشته باشد. اما روابط هم وابستگی، باعث تشدید این وضعیت می شوند. شما نه تنها می خواهید تأیید شریکتان را داشته باشید، بلکه هر چقدر او از شما بیشتر تعریف کند شما بیشتر لذت خواهید برد.

مهم تر از همه، شما از از دست دادن این تایید وحشت دارید و اگر احساس کنید که او شما را تایید نمی کند، برای این که مجددا تعریف هایش را شروع کند و شما را تایید نماید هر کاری می کنید

  1. شما می خواهید مشکلات او را حل کنید و یا می خواهید او مشکلاتتان را حل کند

روابط هم وابسته اغلب بدین صورت است که یکی از طرفین، دائما مشکل طرف مقابل را حل می کند. این مشکلات می توانند مالی، اجتماعی و گاهی حتی قانونی باشند.

در این گونه روابط همیشه یک طرف مشکلات جدیدی را ایجاد می کند و طرف دیگر، در حال یافتن راه حل هایی برای این مشکلات است. رابطه ای سالم است که در آن هر دو طرف به عنوان یک تیم به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلی که با آن روبرو شده اند باشند نه اینکه فقط یک طرف مشکلات طرف دیگر را حل کند.

تفاوت در اینجا این است که یک زن و شوهر سالم در برابر یک مشکل مانند یک تیم عمل می کنند. در حالی که در یک رابطه هم وابسته، یک شریک، مدام به کمک نیاز دارد و دیگری برای نجات آماده می شود.

  1. شما بالا و پایین های زیادی در رابطه تان دارید

اگر شما در یک رابطه هم وابسته هستید، به احتمال زیاد لحظاتی را تجربه می کنید که در آن ها رابطه ی تان واقعا خوب است و به دنبال آن بلافاصله لحظاتی هستند که رابطه تان واقعا خیلی بد پیش می رود.

درست مانند اینکه شما سوار بر یک ترن هوایی باشید.. وقتی به سمت بالا می روید احساس خوبی دارید اما بعد ناگهان اتفاق می افتد و احساس می کنید که رابطه ی تان در حال سقوط است.

شما در رابطه ی خود مدام احساس عدم ثبات می کنید و نمی توانید از ادامه داشتن رابطه ی تان مطمئن باشید. در واقع هر چقدر هم که تلاش می کنید تا همه چیز را در جای خود ثابت نگاه دارید باز هم ناگهان همه چیز به هم می ریزد.

  1. شما می ترسید که دوستان و خانواده تان به اختلاف هایتان پی ببرند

یک آزمایش ساده برای این که دریابید آیا در یک رابطه هم وابستگی هستید یا خیر، این است که از خودتان بپرسید که دوستان و خانواده شما چه چیزی در مورد ارتباطتان می گویند.

آیا می توانید همه چیزهایی را که در رابطه ی تان رخ می دهد با دوستان یا خانواده تان به اشتراک بگذارید؟ اگر شما این کار را انجام دهید، آن ها به شما چه خواهند گفت؟ آیا آن ها به شما می گویند که شریک زندگی خود را ترک کنید؟ آیا شما از این می ترسید که اگر اسرارتان برملا شوند مجبور باشید معشوقه تان را ترک نمایید؟ در بیشتر روابط سالم، هیچ چیز شرم آوری وجود ندارد که از به اشتراک گذاشتنشان با دوستان و خانواده خود واهمه داشته باشید.

شما احتمالا همه چیز را با آن ها در میان نمی گذارید اما اگر زمانی هم پی به اسرارتان ببرند چندان واهمه ای نخواهید داشت. اما اگر شما در یک رابطه به هم وابسته ناسالم باشید، ممکن است از این که کسی متوجه حقیقت ارتباطتان شود شرم داشته باشید.

  1. شادی شما بستگی به خلق و خوی شریک زندگیتان دارد.

اینکه از غمگین بودن همسرتان ناراحت شوید و احساس بدی داشته باشید، عادی است چرا که میزان همدلی شما را نشان می دهد. اما مانند هر چیز دیگری، در یک روابطه ی هم وابسته این مورد نیز به شکل افراطی خود تبدیل می شود.

از آنجا که شریک وابسته مدام در ترس از دست دادن عشق و علاقه ی شریک زندگی خود به سر می برد؛ اغلب با ناراحتی و خشم شریک زندگی اش برخورد نمی کند و حتی ممکن است به سمت شخص ثالث هدایت شود.

در بسیاری از روابط ناسالم، هر گونه احساس منفی معمولا منجر به مبارزه ای می شود که الگوی ناسالمی را دنبال می کند. این الگوی ناسالم می تواند چیزی شبیه به موارد زیر باشد.

شما تلاش می کنید شریک زندگی تان را تغییر داده و از او فرد بهتری بسازید

این تلاش ناکام می ماند و لذا احساس نا امیدی به شما دست خواهد داد.

شما چیزی می گویید که باعث ناراحت شدن شریک زندگی تان شود و یا کاری انجام می دهید تا او مجبور باشد نسبت به آن واکنش نشان دهد.

شریک زندگیتان، اتاق خود را از شما جدا می کند یا از خانه بیرون می رود.

با انجام این کار، شما بیشتر ناراحت می شوید و کارهای دیگری انجام می دهید که واکنش های بیشتری را به همراه خواهد داشت

شریک زندگی تان عصبانی می شود و چیزی می گوید که باعث می شود قلب و روحتان جریحه دار شود.

این چرخه ادامه می یابد تا زمانی که هر دوی شما خسته شوید یا یکی از شما تهدید به ترک دیگری کند و دیگری مستعسل و درمانده شود.

  1. هر زمان که با شریک زندگیتان بحث و مشاجره می کنید یکدیگر را تهدید به ترک می کنید اما واقعا این کار را انجام نمی دهید

یکی از شایع ترین صفات یک رابطه هم وابسته ی ناسالم، این است که وقتی دعوای بزرگی بین عشاق رخ می دهد، یک نفر می خواهد رابطه را ترک کند و دیگری اجازه ی این کار را نمی دهد و مدام سعی در برگرداندن طرف مقابل دارد. اتفاق افتادن این امر، گاهی اوقات در یک رابطه ی سالم طبیعی است.

اما در روابطه ی به هم وابسته، معمولا این اتفاق مدام تکرار می شود. گاهی اوقات نیز هر دو نفر می دانند که رابطه ی شان رابطه ی نا سالمی است و هر دو نفر می خواهند یکدیگر را ترک کنند اما ترس زندگی بدون طرف مقابل یا ترس از تنهایی باعث می شود همچنان در رابطه بمانند. در اصل، این رابطه ی به هم وابسته رابطه ای مملو از الگوهای ترس ناسالم است.

این الگوها معمولا در دوران کودکی ایجاد شده و به روابط بزرگسالی انتقال می یابند و پیچیدگی روابط بزرگسالی به این الگوها بال و پر بیشتری می دهد.

چه کاری می توانید در رابطه با یک رابطه ی به هم وابسته انجام دهید؟

اگر مطمئن هستید که در یک رابطه به هم وابسته هستید چه کاری می توانید انجام دهید؟

کات کردن با شریک زندگی قطعا یک گزینه وسوسه انگیز خواهد بود. این گزینه احتمالا گزینه ایست که یک متخصص ارتباطات به شما پیشنهاد خواهد کرد. اما این گزینه لزوما بهترین گزینه نیست و ممکن است راه های دیگری نیز وجود داشته باشذ به این امر توجه داشته باشید که دلیل اینکه در یک رابطه ی به هم وابسته باقی مانده اید این است که شما شخصیت وابسته ای دارید.

اگر این رابطه را نیز ترک کنید، باز هم احتمالش وجود دارد که خودتان را در یک رابطه به هم وابسته ی دیگر قرار دهید. افرادی که دارای شخصیت وابسته هستند، معمولا به دنبال پیدا کردن شرکایی هستند که چنین رابطه ای را بپسندند.

اگر شما فردی هستید که می خواهد مشکلات خود را برای افزایش اعتبارش حل کند، قطعا فردی را پیدا خواهید کرد که چنین مشکلی داشته باشد و به افراد دیگر نیاز دارد تا مشکلاتش را حل کنند. پس سوال این است که چگونه می خواهید از این الگوی ناسالم خارج شوید؟

در اینجا چند نکته برای درک سبک عاشق شدنتان وجود دارد که باید بدان ها توجه کنید و یاد بگیرید چگونه یک راه سالم داشته باشید.

  1. کشف کنید که چه چیزی در همه عشاق قبلیتان یکسان بود

مردم به هم وابسته معمولا با چند تفاوت جزئی وارد روابط مشابهی می شوند و روابطشان به شیوه ای مشابه نیز پایان می یابد.

به عنوان مثال، شما ممکن است همیشه با یک مرد که از تعهد داشتن می ترسد قرار بگذارید و یا ممکن است همیشه به دنبال دخترهای غر غرویی باشید که هرگز از شما راضی نیستند. هنگامی که مشکل رایج تمام روابط خود را پیدا کردید، وقت آن است که کنکاش های عمیق تر ی را انجام دهید.

توجه: اگر این رابطه ی به هم وابسته اولین ارتباط شما بود، می توانید از نشانه های بالا استفاده کنید تا الگوهای به هم وابسته را کشف کرده و از اتفاق افتادنش در روابط بعدیتان جلوگیری کنید.

  1. به کنکاش در مورد این موضوع بپردازید که چرا و چگونه این الگوی ارتباطی شما را خشنود می سازد

این مرحله کمی سخت تر از مرحله ی قبلی است چرا که نیاز به درون گرایی و جستجوی حالات روحی دارد. ممکن است مجبور شوید به دوران کودکی خود بازگردید تا بتوانید این عادت را در آنجا یافته و بر آن غلبه نمایید. در این مرحله، مناسب ترین ایده، صحبت کردن با یک روانشناس یا درمانگر در مورد وضعیتی که دارید است.

داشتن کسی که می توانید با او صحبت کنید و از قضاوت ها و پیش داوری هایش نهراسید، می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را پردازش کنید و علت اصلی مشکل را بیابید

  1. تغییراتی ایجاد کنید تا این الگوهای مشابه مدام در روابطتان تکرار نشوند

این همان نقطه ای است که شریک زندگی شما در ان نقش مهمی را بازی می کند. هنگامی که شما الگوهای به هم وابسته را درک کردید، باید با شریک زندگی خود در مورد آن ها صحبت کنید. این مکالمه، ارتباط شما را محکم تر خواهد کرد و یا آن را برای همیشه نابود می کند.

نتیجه ی نهایی

هر کسی دارای چمدانی مملو از احساسات مختلف است که ممکن است از دوران کودکی یا رابطه ی تلخ گذشته با خود حمل نماید. اما شما باید از گذشته ی خود درس بگیرید و پیشرفت کنید. بنابراین آزمایشات روحی جدی را که در بالا بدان ها اشاره شد انجام دهید و تلاش کنید تا رابطه ای سالم داشته باشید.

آیا همسر شما مایل به انجام چنین کاری است؟

اگر چنین است، پس شما هر دو می توانید صحبت کنید و با هم یاد بگیرید که چگونه الگوهای ناسالم را از رابطه ی تان دور بریزید اما اگر شریک زندگی شما اصرار دارد که دوباره و دوباره الگوهای مشابه را تکرار کنید، شما مجبور خواهید شد که با آن ها کنار بیایید و به دنبال فرد بهتری بروید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

1 دیدگاه

  1. خیلی خوبه اگه همه این جوری باهم رفتار کنن.من ک آرزومه شوهرم یکی ازین کارارو انجام بده

نظر خود را بیان کنید