gettyimages-180410014-walking-tetra-images-opener

جواب روشن و مشخصی برای این سوال وجود ندارد: انتظار می‌رود تا سال 2050 تعداد مبتلایان به آلزایمر سه برابر شده و به 100 میلیون نفر برسد. اما طبق تحقیقی جدید، شما می‌توانید با ورزش بیشتر، به راحتی این ریسک را پایین بیاورید.

خیلی از آنهایی که هم‌اکنون با آلزایمر زندگی می‌کنند، از نظر ژنتیکی مستعد این بیماری بوده‌اند، اما یک سوم‍ مبتلایان ریسک فاکتورهای دیگری مانند دیابت، چاقی، سیگار و عدم تحرک بدنی را داشته‌اند. آخرین عامل، یعنی نداشتن فعالیت بدنی، شایع‌ترین دلیل این بیماری در ایالات متحده، بریتانیا و اروپا می‌باشد. چرا؟ فعالیت بدنی جریان خون را افزایش داده و مصرف اکسیژن را بالا می‌‌برد، هردود این‌ها به مغز شما کمک می‌کنند تا بهتر عمل کند. همچنین ورزش کردن باعث می‌شود کارآمدی عملکرد مغز بیشتر گردد، و در نتیجه ایمن و محفوظ بماند. و فایده دیگر ورزش هم کاهش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، و دیابت می‌باشد. هر کدام از این بیماری‌ها می‌توانند خودشان دلیلی برای ابتلا به آلزایمر باشند.

مطالعه‌ای جدید که نتایج آن در International Neuropsychological Society منتشر شده می‌گوید، ورزش می‌تواند بخشی در مغزتان ایجاد کند که بیماری آلزایمر را درجا میخکوب کند: محققان دانشگاه مریلند، افراد مسن را در یک برنامه ورزشی با شدت متعادل گذاشتند و دریافتند ضخامت لایه بیرونی مغز به‌نام کورتکس افزایش پیدا کرد و به‌طور بالقوه محافظی دربرابر زوال عقل ایجاد نمود.

بنابراین چقدر باید ورزش کنیم؟ در مطالعه‌ای که سال گذشته در نشریه آلزایمر منتشر شد، پژوهشگران دریافتند 150 دقیقه ورزش متعادل در هفته، می‌تواند عملکرد حافظه را به اندازه چشمگیری بعد از 12 هفته بهبود ببخشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید