مغز brain

تحقیقات نشان می‌دهد، یک شبکه بیش ازحدفعال در مغز، در چگونگی به ارث بردن اضطراب و افسردگی از والدین نقش اساسی دارد. این شبکه از سه ناحیه در مغز تشکیل شده که باهم برای کنترل واکنش‌ به ترس و نگرانی کار می‌کنند. ژن‌هایی که بچه‌ها از پدر و مادر به ارث می‌برند، روی عملکرد این سه ناحیه تاثیرمی‌گذارد.

پرفسور نِد کالین، یکی از این پژوهشگران می‌گوید:” بیش فعالی این سه ناحیه مغزی، تناوبات موروثی هستند که مستقیما به ریسک ابتلا به اضطراب و افسردگی درسال‌های بعدی زندگی مربوطند. این یافته‌ها گام بزرگی در تشخیص شالوده‌های عصبی اضطراب موروثی بوده و اهداف انتخابی برای درمان را پیش روی ما می‌گذارد.”

نتایج این تحقیقات برگرفته از آزمایشات روی میمون‌های رزوس می‌باشد که مغزشان شبیه مغز انسان است. اسکن‌های مغزی این میمون‌ها در موقعیت‌های هراس‌انگیز همراه با اطلاعات ژنتیکی‌شان، نشان داد سه ناحیه در مغز، مسئول این وراثت هستند.

دراین مطالعه معلوم شد 35درصد از تفاوت‌ها در اضطراب، با سابقه خانوادگی توجیه می‌شوند. این سه ناحیه در سلول‌های بنیادی مغز هستند، آمیگدالا و قشر جلوی مغز. پروفسور کالین توضیح می‌دهد که واکنش به ترس برای بقای ما حیاتی است، اما زمانی‌که بیش از حد فعال شود، مسئله ساز می‌شود.

” اساسا ما فکر می‌کنیم اضطراب می‌تواند تا حدودی، فواید تکاملی داشته باشد چون به فرد در شناسایی و جلوگیری از خطر کمک می‌کند، اما هنگامی‌که این مدارها بیش از حد فعال شوند، مشکل به وجود می آید و می‌تواند منجر به اختلالات اضطراب و افسردگی شود.

حالا دیگر می‌دانیم چه چیزی را باید بررسی کنیم، می‌توانیم به دانش بهتری از دگرگونی‌های مولکولی که موجب عملکردهای اضطرابی مغز می‌شوند، برسیم. ژن‌ها مغزمان را شکل می‌دهند تا معلوم شود چه کسی هستیم.”


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

  1. سقبثق در 1394/04/31در9:27 ق.ظ

    یک مشت چرت و پرت با این حرفها افسردگی درمان میه یا جلوگیری میشه

نظر خود را بیان کنید