honey-عسل

به گزارش آلامتو به نقل از شهدستان ؛ قبل از خرید عسل معمولاً سوالاتی برای ما پیش می آید مثلاً :

چه عسلی را بخرم؟ چه عسلی بهتر است؟ چه مارکی را بخرم؟ فرق بین عسل خام و خالص چیست؟ آیا عسل خام و یا ارگانیک بهتر از انواع دیگر عسل ها هستند؟ کجا می توانم عسل با کیفیت را تهیه کنم؟ آیا عسل محلی بهتر است؟ عسل را با کدام شهد گل بخرم؟ اینها سوالاتی هستند که مردم مکرر در مورد عسلی که می خواهند بخرند می پرسند. در اینجا تلاش می کنیم بعضی از واژه هایی مانند “خام” “محلی” “خالص” و “ارگانیک” را برایتان توضیح دهیم.

عسل خام بهترین عسل است

اولین پیشنهادم در مورد خرید عسل- عسل خام و محلی است که مستقیما از کندو دار تهیه شده باشد. عسل محلی تولید شده زنبورهایی است که در محل زندگی شما یافت می شوند و بنابراین بدلیل اینکه سیستم ایمنی بدن شما را در مقابل آلرژی افزایش می دهد عسلی شناخته شده است. همچنین با خرید عسل محلی نه تنها رد پای غذاهای کربنی را در زندگیتان کاهش می دهید بلکه مطمئن هستید که عسلی که میخورید کاملا طبیعی و محلی است و به راحتی ارگانیک بودن آن را میتوانید تشخیص دهید.

عسل بازاری چگونه است؟

اگر کندو دار و یا مزرعه کندو در دسترستان نیست و نمی توانید عسل محلی تهیه کنید عسل موجود در بازار و فروشگاهها گزینه ای است که به آن نگاه خواهید کرد. حالا کسانی که با صدای بلند داد زده اند که ” عسل بازار را نخرید” ممکن است از این جمله من وحشت زده شوند. ایده خوردن عسل یعنی؛ جایگزین کردن عسل بجای شکر تصفیه شده در رژیم غذاییتان تا آن جایی که امکان دارد. اگر عسل محلی در دسترستان نیست عسلی بازاری بسیار بهتراز شکر تصفیه شده است. همین منطق را نیز باید در مقایسه عسل با دیگر شیرین کننده ها داشته باشید.

همه عسلها مساویند؟

قبل از اینکه نگاهی به برچسب روی شیشه های عسل مغازه ها بیندازیم باید این نکته را بدانیم که همه عسلها مثل هم تولید نمی شوند.عوامل زیادی که به منبع شهد عسل مربوط می شوند می توانند روی کیفیت عسل تاثیر بگذارند. بعنوان مثال آب و هوا، خاک، منظره، درصد آلودگی محیط از عوامل تاثیر گذار می باشند. عوامل دیگر شامل تمرین زنبورداری، اصول اخلاقی، فرهنگ و سیاستهای کشور است.( مانند خوراندن شربت شکر و آنتی باکتریه به زنبورهای عسل).

رتبه غذایی در مقابل رتبه دارویی

انتخاب نوع عسل برای ما مشتریها زمانی که کندو داران بسیاری از سرتاسر جهان ادعا می کنند که عسل آنها بهتر و مرغوبتر از انواع دیگر عسلهاست دشوار است. بعلاوه بعضی از انواع عسلها بخاطر خاصیت آنتی باکتریایی بالایشان دارای ارزش درمانی بیشتری هستند. البته این نوع عسلها ممکن است دهها برابر گرانتر از عسلهای معمولی باشند. بنابراین این نوع عسلها در برنامه غذایی روزانه قرار نمیگیرند بلکه بعنوان گنجی برای درمان بسیاری از مریضیها مانند جراحت و سوختگی و گلو درد و عفونت ذخیره می شوند.

ادعاهایی که در مورد عسل خام، خالص و واقعی می شود

جاذبه عسل خام این است که تحت هیچ فرایند تولید و یا گرمایی قرار نمی گیرد و همه مواد طبیعی موجود در آن حفظ می شوند. البته هیچ اجبار قانونی برای زدن برچسب خام روی این نوع عسل ها وجود ندارد. شما ممکن است عسل های خامی را پیدا کنید که در معرض گرمای بسیار کمی قرار گرفته باشند تا اینگونه بسته بندیشان راحت تر شده و اندکی دانه دانه شده باشند. برچسب عسل خالص بر روی شیشه های عسل جای ابهام دارد و نمی تواند مساوی با عسل 100 درصد خالص باشد. بسیاری از برندهایی که روی عسلها برچسب “عسل طبیعی” می زنند عسلهایی را به بازار عرضه می کنند که پاستوریزه شده اند و یا در معرض گرما قرار گرفته اند. همچنین این عسل ها تصفیه شده نیز هستند بنابراین ظاهری روشن و تمیز دارند. متاسفانه بسیاری از مشتریها با دیدن موادی مانند موم و گرده در داخل عسل آن را ناخالص نامیده و از خرید آن اجتناب می کنند.

برچسب ارگانیک

این که عسلی ارگانیک است یا نه به اعتقاد خود شما به ارگانیک بودن آن برمیگردد. برای اینکه عسلی ارگانیک باشد تولید کننده گان آن باید یک سری استانداردها و شرایط را در زمان تولید آن رعایت کنند که شامل منبع شهد، منطقه زندگی وگشت زنبورها، مدیریت زنبورها، مراحل استخراج، دمای هوا، مراحل انتقال و مواد بسته بندی است.

تک شهدی و چند شهدی

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید عسل به آن توجه کنید مزه آن است. مزه عسل که با برچسب” ترکیبی از شهدها” و یا ” شهدهای متنوع” مشخص می شود بسته به نوع گلهای متفاوتی که شهد از آنها جمع آوری می شود متفاوت است. اگر شما دوست ندارید عسلی را بخورید که نمی دانید از شهد چه گلهایی تهیه شده است به سمت عسلهای تک شهدی بروید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

3 دیدگاه

 1. استکی در 1397/06/14در12:01 ب.ظ

  به نظرم یه مقاله فوق العاده غیر علمی دارید که با تمام منابع رسمی و علمی عسل تناقض داره. امیدوارم برای تولید چنین محتواهایی در آینده دقت بیشتری به کار بگیرید چون اگه کسی که هیچ اطلاعاتی نداره این مطلب شما رو مطالعه کنه ممکنه با مشکل مواجه بشه.
  برای مثال عرض می کنم: شما نوشتید عسل حرارت دیده نخرید در صورتی که عسل برای اینکه میکروب زدایی بشه باید حرارت بینه و این حرارت بالاست که عسل رو خراب می کنه. و اینکه عسل خام می تونه برای برخی از افراد مضر باشه چون فرآوری نشده و باکتری داره در وشبینانه ترین حالت باعث فلجی میشه.
  روز خوش

 2. سید مبین حسینی در 1394/11/19در1:48 ب.ظ

  با سلام خدمت دوستان عزیز بنده ساکن استان کرمانشاه شهرستان پاوه روستای خانقاه هستم تعدادی کندو زنبور عسل دارم و به پرورش زنبور عسل یا دوستام مشغول هستم . عسل تولیدی ما به قول این مقاله عسل خام به دور از هر گونه گرمادهی و مواد افزاینده دیگری است.عسل رو در چندین ازمایشگاه استان و تهران ازمایش دادیم ساکارز ان کمتر از نیم بو و طعم طبیعی عسل دال بر اثبات ادعایمان می باشد . عسل رو به شرط طبیعی بودن و اصل روانه بازار کردیم که خوشبختانه مشتری پسند میباشد.
  مبلغ پرداختی بابت عسل ما ضمانت دارد به این معنی هر زمان تقلبی بودن عسل برای مشتریان عزیزمان ثابت شد مبلغ پرداختی عودت داده میشود. شماره تماس ۰۹۱۸۳۵۹۶۷۶۱ حاج سید مبین حسینی

 3. احمد در 1393/07/28در0:43 ق.ظ

  مقاله خیلی خوبی بود.
  خرید عسل یکی از دغدغه های منه.

نظر خود را بیان کنید