office-nap,فواید چرت زدن روزانه

یکی از قسمت‌های روز که من واقعا دوست دارم وقتی است که چرت می‌زنم. در گذشته بابت اینکار احساس عذاب وجدان می‌کردم. اما این تا وقتی بود که متوجه شدم یک چرت روزانه می‌تواند بازدهی شما را افزایش بدهد و به تدریج بیشتر در جامعه ترویج پیدا می‌کند.

این موضوع تا جائی پیش رفته است که حتی شرکت‌هایی مثل گوگل به کارمندان خود اجازۀ یک چرت کوتاه در محیط کار را می‌دهند.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از بیزینس اینسایدر؛ پس اگر چرت زدن هنوز تبدیل به یک عادت روزانه شما نشده است، بهتر است از همین امروز شروع کنید.

چرا که تحقیقات مشخص کرده که اکثر افراد دارای کم‌خوابی و یک چرت کوتاه واقعا می‌تواند برای آنها مفید باشد. یک چرت خوب می‌تواند از فرسودگی شما در سر کار جلوگیری کند.

اگر که شما در روز بیشتر از 10 ساعت کار می‌کنید و اکثر روزهای هفته را در محیط کار می‌گذرانید، احتمالا کارائی شما در هفته کاهش خواهد یافت و دچار فرسودگی خواهید شد. اما یک چرت کوتاه می‌تواند میزان انرژی لازم برای کار بهتر و بیشتر را به شما بدهد.

فواید چرت زدن روزانه

وقتی که ما به خواب فرو می‌رویم، ذهن ما دوباره بارگذاری می‌شود و اطلاعاتی که در طول روز جمع کرده‌ایم به صورت خودکار بررسی شده و مشخص می‌شود چه اطلاعاتی در حافظۀ ما باقی مانده و چه اطلاعاتی از آن حذف خواهد شد.

بنابراین کسانی که چرت می‌زنند در نهایت اطلاعات بیشتری را حفظ کرده و این به توانایی آنها در به خاطر سپردن اطلاعات پیچیده افزایش می‌دهد. حتی بر اساس یک تحقیق انجام شده در سال 2007، یک چرت روزانه ممکن است خطر ابتلا به امراض قلبی را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: تقویت ذهن با چرت زدن

چگونه مثل یک حرفه‌ای چرت بزنیم:

پیشنهاد من به شما این است که در همان اوایل بعدازظهر چرت بزنید. بعد از نهار بهترین زمان برای اینکار است. اگر خیلی دیر چرت خود را شروع کنید، احتمالا خوابیدن در شب برای شما سخت‌تر خواهد شد.

حتی اگر سخت خوابتان می‌برد، تنها دراز کشیده و چشمان خود را ببندید. به خود زمان دهید تا به این برنامۀ جدید خود عادت کنید. بگذارید فکرها بیایند و بروند، و تلاش کنید تنها بروی نفس کشیدن خود تمرکز داشته باشید.

و در فضای راحتی چرت بزنید – ترجیحا در یک اتاق تاریک بخوابید. ذهن‌های ما طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که به هنگام بالا آمدن خورشید آگاهی خود را بدست آورند.

در مقابل، تاریکی به شما پیغام می‌دهد که آرامش داشته باشید. یک اتاق خنک و آرام با چراغ‌های خاموش، مکان ایده‌ال برای یک چرت آرام و بازیابی انرژی است.

آخرین نکته این است که مدت زمان چرت شما می‌بایست کوتاه باشد. به عنوان یک قانون کلی، بیشتر از 20 دقیقه چرت نزنید. ترجیحا زنگ گوشی خود را تنظیم کنید تا زمانی بیشتر از این در خواب به سر نبرید.

اگر که شما برای بیشتر از 90 دقیقه خواب باشید، احتمالا شروع به رویا دیدن می‌کنید و اگر از این خواب عمیق بیدار شوید، به جای داشتن احساس تازگی و آگاهی بیشتر، احساس خستگی و سستی بیشتر خواهید کرد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

2 دیدگاه

  1. نسترن در 1393/01/29در11:04 ب.ظ

    من چند روزیه دارم به این توصیه چرت زدن عمل میکنم واقعاً خیلی موثره.
    ازتون بابت این مقاله خوب ممنونم.

  2. بنده ي خدا در 1393/01/29در6:08 ب.ظ

    چجوري بايد يه چرت كوتاه داشته باشيم من كه هروقت بعد از ظهر خوابيدم 5ساعتي چرت زدنم طول كشيد

نظر خود را بیان کنید