خواب کودکان

همیشه دغدغه فکری من این است که بچه‌های من و مخصوصا فرزند وسطی‌ام به اندازه کافی بخوابند. بچه وسطی من به تازگی وارد مدرسه راهنمایی شده وباید یک ساعت زودتر بیدار شود، و به دلایلی به‌نظر می‌رسد فوق برنامه‎‌هایش باعث شده ساعت خوابش ازهفت عصر به هشت و نیم شب تغییرکند. چه‌کار می‌توانم بکنم تا او و بچه‌های دیگرم خواب کافی برای کسب انرژی داشته باشند؟ اول ازهمه ببینید بچه‌های شما به چه مقدار خواب نیاز دارند و براین اساس برنامه‌ریزی کنید.

سپس این برنامه‌ها را مدنظر داشته باشید:

. رژیم غذایی سالم و خوب با میان‌وعده‌های مناسب برایش داشته باشید تا هنگام خواب گرسنه نباشد. حداقل 45 دقیقه پیش از زمان رفتن به رختخواب، به او غذا دهید تا غذا فرصت کافی برای گوارش در معده‌اش داشته باشد.

. هر روز زمانی را برای ورزش و بازی آزاد درنظر بگیرید تا وقت خواب خسته باشد.

. بعدازظهرها به او قهوه ندهید. حتی بهتر است که قهوه در رژیم غذایی او نباشد.

. هرشب ساعت خواب مشخصی داشته باشید. این عادت به بدن کمک می‌کند، خواب منظم داشته باشد.

. به ساعتی که برای رفتن به رختخواب تعیین کرده‌اید پایبند بمانید. البته برای هر خانواده‌ای سخت است، بنابراین ببینید چه چیزی مناسب سن فرزند شما و به نفع اوست. برای یک بچه کوچک، حمام کردن، مسواک زدن، زمانی برای کتاب خواندن وعبادت کردن ممکن است مفید باشد. برای بچه‌های بزرگ‌تر هم، 15 دقیقه کتاب خواندن می‌تواند آخرین عادت پیش از خواب باشد. مطالعه باعث آرامش شده و زودتر به‌خواب خواهند رفت. کتاب واقعی الویت دارد چون نور صفحات اسکرین که از وسایل الکترونیک متساطع می‌شود، روال خواب را مختل می‌نماید.

. الویت بندی کرده و گاهی نه بگویید. اگر فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شده و خوب می‌فهمد، با هم بنشینید و الویت‌های طول هفته را پیدا کنید. برای بچه‌های کوچک‌تر، والدین تصمیم‌گیرنده هستند و از وضعیت خواب او مراقبت می‌کنند. اگر ممکن است به فعالیت‌هایی که باعث بیدارنگه‌داشتن فرزندتان می‌شود، نه بگویید.

. عادات زمان خواب فرزندتان را از او نگیرید. یک‌بار همسرمن تصمیم گرفت بابت کاراشتباهی که فرزندم آن روز عصر مرتکب شده بود، آن شب عادت کتاب خواندن پیش از خواب را برایش منع کند. این‌ کار باعث شد روال او مختل شود، چون فرصتی برای آرامش مغز او پیش از خواب فراهم نشد و حتی دیرتر هم خوابید.

. تخت فرزندتان را در اتاقی که تلویزیون روشن درآن است نگذارید. تحقیقات نشان داده بچه‌هایی که وقت خواب، اجازه تماشای تلویزیون دارند، کمتر می‌خوابند.

بررسی کنید و ببینید شما و فرزندتان برای کمک به عادات خواب او چه کاری می‌توانید انجام دهید. دخترم، دور روز درهفته از ساعت هفت عصر تا هشت و نیم شب تمرین فوتبال داشت و ما باید راهی پیدا می‌کردیم که بعد از برگشتن به خانه، هرچه سریع‌تر به رختخواب برود. من به‌طور کلامی به او یادآوری می‌کردم که بعد ازبرگشتن به خانه باید چه کارهایی انجام دهد( آماده کردن کیف و وسایل مدرسه برای روز بعد، آماده کردن حوله و لباس در حمام برای یک دوش فوری و …) اما فایده‌ای نداشت. حتی پوستری از آیتم‌های لازم تهیه کردیم اما باز هم بی‌فایده بود. سپس الهامی به من شد. بچه‌های من درمدرسه یک جواز خروج داشتند که باید پیش از خروج از مدرسه در آن چیزی می‌نوشتند که نشان دهد چیز جدیدی یاد گرفته‌اند. من هم برای دخترم چنین جوازی درنظر گرفتم، که شامل تمام کارهایی بود که باید پیش از رفتن به تمرین فوتبال انجام دهد. این کار باعث شد بعد از تمرین، بی‌دردسر برای خواب آماده شود. او باید تمام آیتم‌های لازم را پیش از رفتن چک کرده و امضا نماید. سپس آن برگه جواز را به من می‌دهد تا نشان دهد آماده خروج از خانه است. او از این که می‌تواند لیست کارهای لازمش را چک کند، لذت می‌برد و من هم لذت می‌برم که او درکارهایش مستقل شده. و البته هردوی ما از خوابی بدون دردسر لذت می‌بریم.

داشتن زمان خواب راحت و بی‌دغدغه و خواب کافی فرزندتان، قطعا هدفی است که می‌توانید به آن برسید. از این توصیه ها بهره ببرید و کمی آزمون خطا داشته باشید تا بفهمید چه چیزی برای خانواده شما بهترین است، بااین روش، زمینه را برای استراحت بهتر فرزندتان فراهم نمایید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید