نحوه صحیح شستشوی دستها چیست؟

آیا می دانستید که دست هایتان را اشتباه می شویید؟

hand washing

بهترین روش برای شست و شوی دست‌ها چیست؟ اگر فکر میکنید که دست‌های خود را اصولی نمی‌شویید پس بهتر است این مقاله را به دقت بخوانید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ در موقعی از سال قرار داریم که شستشوی دست ها مهم تر از هر زمان دیگری است. همین شستشوی ساده ی دست می تواند شما را از سرماخوردگی نجات دهد. شستن دست ها هم اصولی دارد که باید حتما رعایت کنید وگرنه آنچنان که باید در این کار موفق نخواهید بود.

آب را باز کنید

آب تمیز و روان از دمای آب مهمتر است. آب را باز کنید و دست ها را خیس کنید. با توجه به اولویت بندی خود، می توانید آب را ببندید یا اجازه دهید باز بماند. واضح است که بستن شیر آب کمک می کند آب هدر نرود اما این کار باعث می شود تعداد دفعاتی که شیر آب را با میکروب های رویش لمس کنید بالا برود.

کف بسازید

صابون بسیار مهم است، چون کمک می کند در حال شستشوی دست ها جرم و میکروب از روی آن برداشته شود، و کل فرآیند تاثیر گذار تر شود. یک چیز که به آن نیازی ندارید صابون های آنتی باکتریال است. تحقیقات نشان داده این نوع صابون هیچ برتری به صابون های معمولی ندارد و استفاده بیش از اندازه از آنها می تواند مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک را بالا ببرد.

حداقل ۲۰ ثانیه دستها را بمالید

بیشتر افراد به اندازه کافی دستهای خود را نمی مالند. ۲۰ ثانیه زمان زیادی نیست اما از آنچه فکرش را می کنید تاثیر گذار تر است.
می خواهید مطمئن شوید که به اندازه کافی دست ها را می مالید؟ دو مرتبه برای خود آهنگ تولدت مبارک را بخوانید!
وقتی این کار را می کنید مطمئن شوید همه دست خود را پوشش می دهید. بین انگشتان، زیر ناخن ها، سراسر شست تا مچ دست.
جرم ها همه جای دست هستند نه فقط کف دست ها و نوک انگشت ها.

کف و جرم ها را آب بکشید

آب کشیدن در نهایت باعث می شود جرم ها از دستتان شسته شود، پس مهمترین مرحله به حساب می آید. توجه داشته باشید که آب باید روان باشد، و وارد کردن دست در حوض آب یا آب ایستاده در سینک روش درستی نیست. اما اگر به چیزی جز یک حوض آب دسترسی ندارید انجام این کار بهتر از نشستن دست است.
بسیاری از مردم نمی دانند شستن دست ها حتما منجر به از بین رفتن جرم ها نمی شود، این کار تنها باعث شسته شدن آنها از دست می شود تا دیگر روی خود و دیگران پخششان نکنید. شستن دست شانس دچار شدن و یا پخش کردن یک بیماری را کم می کند.

همچنین بخوانید: چگونه بهداشت عمومی را رعایت کنیم؟

دست های خود را خشک کنید

بالاخره به مرحله خشک کردن رسیدیم. چه از دستمال کاغذی، حوله یا خشک کن با هوا استفاده می کنید حتما این کار را کامل انجام دهید، یعنی دست کامل خشک شود. نمی توان دقیق گفت که کدام متد بهترین است، پس هر آنچه در دسترستان است را استفاده کنید.

آب را ببندید

این مرحله به جای ۶ می توانست ۱ یا ۲ باشد. اگر می خواهید آب هدر نرود پس بعد از اینکه همان اول دست خود را خیس کردید شیر را ببندید، و سپس برای آب کشیدن دوباره باز و سپس ببندیدش.
بعد از اینکه دستها را خشک کردید می توانید با یک دستمال کاغذی شیر را ببندید. با این کار می توانید شانس آلوده شدن دوباره دست را تا حدود زیادی کاهش دهید. همین کار را در مکان های عمومی نیز می توانید تکرار کنید و حتی درها را نیز به این شکل باز کنید. بعد از اینکه دستهای خود را شستید در را با دستمال کاغذی یا آرنج دستتان باز کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید