فال ماه تولد فال عشق با اسم حروف ابجد فال تناسب اندام
فال شخصیت شناسی فال گروه خونی فال چای فال شمع
فال عدد شانس فال رنگ شانس فال قهوه فال رنگ چشم
فال سفر فال شغل آینده فال ورق فال شب یلدا

غلامرضا رضایی اظهار داشت: با توجه به رایزنی هایی که مسئولان سازمان حج و سایر مسئولان نظام انجام داده اند از دولت عربستان خواسته ایم که سهمیه تمتع افزایش پیدا کند اما این کار صورت نگرفت.

وی گفت: متاسفانه وزیر حج عربستان در مصاحبه ای که انجام داده است، اعلام کرد که ما سهمیه کل کشورهای اسلامی را براساس هر هزار نفر یک نفر از جمعیت شان اعلام کرده ایم.

 

معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: این کاری است که نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای اسلامی که برابر مصوبه کنفرانس سران کشورهای اسلامی که مسئله حج در آنجا بیان شده بود به تصویب رسیده است.

رضایی با بیان اینکه سال گذشته از ایران ۹۴ هزار نفر به حج تمتع اعزام شدند، بیان کرد: کشورهایی که سهمیه حج داشتند ولی از سهمیه خودشان استفاده نکردند، با رایزنی هایی که انجام دادیم توانستیم سهم سایر کشورهای دیگر را پر کنیم که با مقامات سعودی به توافق رسیدیم و آن سهمیه را گرفتیم.

وی گفت: دلیل مسئولان عربستان برای کاهش سهمیه حج این است که در مکه و مدینه ساخت و ساز حریم طواف را دارند که در این راستا نیز هتل های ضلع شرقی حریم را هم تخریب کرده اند.

رضایی ادامه داد: در سنوات گذشته عربستان از حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در حج پذیرایی می کرده است که اما امسال به دلیل اجرای طرح هادی که در حال انجام است این عدد را کاهش داده اند.

وی با بیان اینکه در این طرح از حدود ۱۸ متخصص سطح بالا از کشورهای آمریکا، انگلستان، فرانسه، سوئیس، آلمان، هلند، برزیل، کانادا، مصر و سوریه استفاده کرده اند گفت: محورهای این طرح از نظر جغرافیایی، استراتژی های توسعه، جمعیت، حمل و نقل، اسکان، ساختار زیربنایی، سرمایه گذاری، محیط زیست و … در نظر گرفته شده است.

رضایی تصریح کرد: با انجام این طرح سطح زائرپذیری در کل حج عمره و تمتع به حدود ۱۴ میلیون نفر می رسد.

معاون حج سازمان حج و زیارت ادامه داد: برنامه ریزی ها اینطور است که مساحت اطراف مسجدالحرام به ۱۰۰ هزار متر مربع و راه های منتهی به اطراف حرم را به اندازه حدود ۳۵۰ هزار نمازگزار افزایش دهند.

وی گفت: در این طرح ظرفیت نهایی محوطه حرم مسجد النبی را وسعت می دهد تا عده زیادی بتوانند همزمان طواف کنند.

رضایی با اشاره به علت کاهش آمار زائران حج تمتع ادامه داد: علت اینکه امسال نتوانسته اند به زائران خدمات بدهند مسائل عمرانی در حال اجرا در شهرهای مکه و مدینه است.

۴ سال کاهش سهمیه حج

وی با اشاره به اینکه طرح هادی از سال جاری آغاز شده است، اضافه کرد: سرعت اجرای پروژه ها در مکه و مدینه بالا است و پیش بینی می شود بین ۳ تا ۴ سال دیگر این کاهش زائر را خواهیم داشت، بنابراین به محض اینکه طرح هادی به پایان برسد مسئولان عربستان ظرفیت همه کشورها را افزایش خواهند داد.

این مقام مسئول سازمان حج و زیارت تصریح کرد: به دلیل اینکه جمعیت ایران ۷۵ میلیون نفر اعلام شده تنها ۷۵ هزار نفر سهمیه حج تمتع به ما داده اند که نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

معاون حج سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اگر کشوری از سهمیه خودش استفاده نکند با توجه به مناسباتی که ایران در زمینه سیاسی و تحولاتی که در منطقه به وجود آمده، داشته است، بعید می دانیم که سهمیه کشورهای دیگری که نخواهند از آن استفاده کنند را به ایران بدهند.

بدقولی مسئولان عربستان

رضایی با اشاره به اجلاس مکه که چندی پیش در عربستان برگزار شد گفت: موضوعی که مسئولان کشور در مکه حضور داشتند مربوط به حج نبود اما موضوع افزایش سهمیه زائران حج تمتع را مطرح کردند.

وی اضافه کرد: مسئولان عربستانی در این زمینه قول هایی داده بودند اما تاکنون عملی نشده است.

معاون حج سازمان حج و زیارت به برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران اشاره کرد و گفت: متأسفانه در این اجلاس مسئولان سازمان حج و زیارت مأموریتی در عراق داشتند و نتوانستند در این اجلاس حضور پیدا کنند.

۱۲سال بیشترین زمان انتظار برای اعزام به حج

رضایی در باره بیشترین زمان انتظار برای اعزام به حج تمتع اظهار داشت: کسانی هستند از زمانی که پول واریز کرده اند تا زمان اعزام ۲تا ۳ سال طول کشیده است. ولی اعزام ها بسته به قرعه کشی دارد. به عنوان مثال کسی که در قرعه کشی پائین ترین نفر باشد حدود ۱۲ سال طول می کشد تا به حج تمتع اعزام شود.

وی اضافه کرد: ثبت نام های حج تمتع مربوط به سال ۸۶ بوده که خوش شانس ترین فرد یکسال بعد از ثبت نام به حج تمتع اعزام شده است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید