glutamate

ورزش از راه‌های زیادی به سلامت بدن کمک میکند که کاهش تولید گلوتامات یکی از آنهاست.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ ورزش می‌تواند علائم و نشانه‌های فاسد شدن عصبی مثل بیماری تباهی مغز و اعصاب ( Huntinton) را کاهش دهد.  در یک مطالعه جدید در مجله فیزیولوژی، تغذیه و متابولیسم کشور کانادا محققان به این نتیجه دست یافتند که ورزش توانایی کاهش تولید سم در مغز را دارد.

گلوتامات یکی از ۲۲ آمینواسیدی است که برای ساختن پروتئین مورد نیاز است. این اسیدآمینه برای نقل و انتقال سیگنال‌ها توسط مغز استفاده می‌شود اما مقدار زیاد گلوتامات پیغام‌های بعدی را بلوکه کرده و می‌تواند موجب مسمومیت مغز شود. از آنجایی که اکثر مغز به عنوان انتقال دهنده اصلی برای ارتباط بین سلول‌های عصبی بر گلوتامات متکی است، ضروری است که گلوتامات دوباره جذب شده و از شر آن خلاص شد.

در حالی که باز جذب گلوتامات یک فرایند ساده و معمولی برای سلامت مغز است، چندین بیماری مثل تباهی مغز و اعصاب، ALS، بیماری صرع و غیره ناشی از عدم باز جذب شده یا غلظت بالای گلوتامات در مغز ممکن است به وجود آید. این موارد باعث ایجاد یا تجمع سلول‌های ناخواسته‌ای می‌شود که باعث بدتر شدن شرایط می‌شوند.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهند که ورزش این پتانسیل را دارد که استفاده از گلوتامات در مغز را افزایش دهد و نهایتاً موجب جلوگیری یا کاهش مسمومیت می‌شود. ورزش نه تنها برای سلامتی کل بدن مفید است بلکه ورزش می‌تواند یک انتخاب عالی برای جلوگیری از اختلالات عصبی و مغزی باشد یا سرعت پیشرفت این گونه بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

در مدت زمان انجام ورزش، مغز می‌تواند گلوتامات را هدایت کند تا به عنوان منبع انرژی برای تنظیم و تعادل مقدار اضافی انتقال دهنده‌ها بدون تکیه بر توسعه دشوار صنعت دارو مورد استفاده قرار گیرد. شناسایی و هدف قرار دادن مکانیسمی که متابولیسم گلوتامات در مغز را افزایش می‌دهد، ممکن است به کشف روش‌های زیادی در بخش پزشکی برای درمان عوارض مغزی بیانجامد. یافته‌های این تحقیق برای دیگر مطالعاتی که به دنبال راه حل و درمان برای این گونه عوارض مغزی و عصبی هستند، می‌تواند مفید باشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید