مجله آلامتو

عادات اشتباه مالی در کسب و کار و زندگی شما

مراقب این عادات بد باشید
(1 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)

عادت های بد در کسب و کار

چنان‌که بارها اشاره کرده‌ایم، موفقیت مالی به برنامه‌ریزی، تلاش، پس‌انداز و سرمایه گذاری نیاز دارد. اما تمامی این اقدامات، بدون توجه ویژه به هزینه‌ها و کوشش برای کاستن از آنها بی‌فایده است. اگر عادات هزینه‌ای نادرست خود را ترک نکنید و همچنان اصرار داشته باشید که با کمترین بهانه منابع مالی را هدر دهید، مطمئناً در نهایت موفقیت چندانی به‌دست نخواهید آورد.

به نقل از ماهنامه معیشت؛ عادات زیر از جمله مهم‌ترین مواردی است که موجب از دست رفتن پول شما می‌شود. بسیاری از این عادت‌ها به‌صورت پنهان عمل می‌کنند و منابع مالی شما را بی‌آنکه متوجه باشید به هدر می‌دهند. ماه های ابتدایی سال جدید بهترین زمان برای توقف این اقدامات نامناسب است. پس دست به‌کار شوید!

  1. اعتیاد به گوشی هوشمند

کاربرد وسیع گوشی‌های هوشمند در جهان امروز و وابسته شدن هرچه بیشتر افراد به امکانات و اپلیکیشن‌ها باعث می‌شود که زندگی معاصر را نتوان بدون ابزارهای هوشمند تجسم کرد. اما برخلاف انتظار، استفاده از این وسائل چندان بدون هزینه هم نیستند. درست است که گوشی‌های هوشمند با ارائه امکانات متنوع سبب کاهش بسیاری از هزینه‌ها می‌شوند، اما در عین حال استفاده نامناسب از آنها و اعتیاد به کاربرد دائمی این ابزارها می‌تواند سبب هزینه‌های بسیاری شود که خرید مداوم اینترنت بدون نیاز واقعی از جمله آنها است.

  1. بی‌توجهی به وام‌ها و بدهی‌ها

خوش‌حسابی یکی از رموز موفقیت مالی است. زمانی که شما نسبت به حساب‌های بانکی، وام‌های و بدهی‌های خود بی‌تفاوت باشید، جرائم و هزینه‌های مرتبط با دیرکرد آرام‌آرام منابع شما را تحلیل خواهند برد. توجه داشته باشید که خوش‌حسابی می‌تواند مانع هدر رفتن پول شما شود و با جلب اعتماد طرف مقابل، امکان برخورداری از منابع تازه را نیز فراهم سازد.

  1. عادات نامناسب تغذیه

همه ما از اهمیت تغذیه مناسب برای دستیابی به انرژی کافی و سلامتی آگاه هستیم. اما آنچه نسبت به آن کمتر توجه می‌کنیم این است که عادات غذایی نامطلوب به منابع ما نیز فشار می‌آورند. به‌طور مثال، اگر خانواده‌ای چهارنفره عادت به خرید غذا داشته باشند، مرتباً در وعده‌های غذایی خود از نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه استفاده کنند، رستوران‌ها محل اصلی رفت و آمدشان باشد، آنگاه در انتهای هر ماه بخش عمده‌ای از درآمد خود را صرف تغذیه خواهند کرد. در حالی‌که با خرید محصولات تازه و پخت غذا در منزل، امکان صرفه‌جویی به میزان زیادی فراهم خواهد آمد. اگر نسبت به این مسأله تردید دارید، هزینه‌های نامطلوب غذایی را در طول یک ماه فهرست کنید و آنگاه با حذف آنها، نسبت به اهمیت این اصلاح رویه آگاه شوید. البته سلامتی شما نیز با چنین تصمیمی به‌صورت باورنکردنی ارتقا پیدا خواهد کرد.

  1. خرید اقساطی خودرو

شرکت‌های لیزیگ امکاناتی را فراهم می‌سازند تا خریداران بتوانند با پرداخت میزان محدودی پول، صاحب خودروی مورد نیاز خود شوند. این گزینه‌ها تا حدود زیادی وسوسه‌کننده است، چراکه افراد می‌توانند با تکیه بر مقدار قابل پرداخت پول، اقدام به خرید خودرو نمایند. در عین حال، خریداران گاه از هزینه‌های فوق‌العاده زیاد ناشی از خرید خودرو به‌صورت اقساطی غفلت می‌کنند. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات لیزینگ برای تأمین هزینه‌ها و منفعت بیشتر، درصد قابل‌توجهی سود به هزینه خرید خودرو اضافه می‌کنند؛ به‌طوری که خریداران در برخی موارد خودروی موردنظر خود را بیش از ۵۰درصد گران‌تر می‌خرند. از این‌رو، اگر خودروی مناسبی دارید و صرفاً برای تنوع یا انگیزه‌های مشابه قصد خرید قسطی خودرو دارید، بهتر است از این کار صرفنظر کنید. شما می‌توانید در طول یک تا دو سال، میزان مشخصی از پول را پس‌انداز نموده و آنگاه خودروی مطلوب‌تان را به‌صورت نقدی خرید کنید. با این کار، نه تنها از هزینه‌های گزاف خرید لیزینگی رهایی می‌یابید، بلکه در مجموع خریدی مطلوب‌تر را نیز تجربه خواهید کرد.

  1. پرداخت پول برای ورزش

ورزش کردن در باشگاه‌ها و سالن‌های مجهز بدون شک گزینه‌ای مطلوب است. اما باید دید میزان این مطلوبیت در مقایسه با پول پرداخت‌شده چه میزان است. بسیاری افراد سالانه چند میلیون تومان صرف ثبت‌نام در باشگاه بدنسازی و یا دیگر مراکز ورزشی می‌کنند، در حالی‌که می‌توانند با صرف‌نظر کردن از هزینه بیهوده با ساده‌ترین امکانات نتایج مشابهی به‌دست آورند. به‌طور مثال، دویدن نیازی به خرید تردمیل یا استفاده از امکانات باشگاهی ندارد. ساخت عضلاتی نیرومند نیز به هیچ عنوان به مبلغ پرداخت‌شده برای ثبت‌نام در مراکز بدنسازی وابسته نیست. بسیاری از چهره‌های مشهور ورزشی، از ساده‌ترین امکانات برای موفقیت استفاده کرده‌اند؛ در نتیجه شما نیز می‌توانید با استفاده از امکانات موجود در پارک‌ها یا خرید چند ابزار ساده ورزشی، بهترین سطح سلامت و آمادگی جسمانی را به‌دست آورید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید