Female-headed households,زن سرپرست خانوار

در پنجاه‌سال گذشته، اتفاقاتی همچون انقلاب، جنگ و شهادت برخی فرزندان این سرزمین، در زندگی برخی خانواده‌ها، تبعات و پیامدهای زیاد و آسیب‌هایی داشته و منجر به طلاق‌ها و ناسازگاری‌های خانوادگی شده است.

در کنار معضلات اجتماعی و جهانی، قشر جدیدی از خانواده‌ها شکل یافته است، تحت سرپرستی زنانی که آن‌ها را به‌عنوان «زنان سرپرست خانوار» می‌شناسیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ این قشر از خانواده‌ها به‌دلیل مسئولیت ادارهٔ خود، فرزندان و گاه والدین و سایر اعضای خانواده در وضعیت دشواری به سر می‌برند.

سیستم‌های حمایتی اجتماعی، اعم از کمیته امداد و بهزیستی و نهادهای حمایتی دیگر همچون تأمین اجتماعی درصدد تأمین نیازهای این زنان و فرزندان آن‌ها هستند؛ اما با توجه به محدویت منابع و حجم زیاد این گروه که براساس سرشماری‌ها بالای ده‌درصد خانوارها هستند، مشکل بیکاری در اکثریت قریب به اتفاق این زنان به عنوان معضل عمل می‌کند و زمینهٔ شکل‌گیری بسیاری از صدمات و آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

در حالی که اقدامات مددکاری در بخش محدودی نتایج چشم‌گیری در توانمندسازی اجتماعی این خانواده‌ها ایجاد کرده است، وجود عوامل خطرزایی همچون فقدان پدر، زندگی در خانواده تک سرپرست، بیکاری، فقر، محدودیت و مسئولیت تربیت فرزندان، ضعف حمایت اجتماعی، این گروه از افراد را در معرض خطرات متعدد و آسیب‌های روانی اجتماعی قرار می‌دهد.

باید توجه داشت توسعه‌یافتگی به معنای کاهش سیستم حمایت اجتماعی طبیعی که از طریق شبکه روابط خانوادگی و محلی اعمال می‌شود، در تشدید بحران این گروه ممکن است، نقش مضاعفی داشته باشد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

1 دیدگاه

  1. مریم پنیلو در

    باسلام
    اعتراض نسبت به قطع شدن یارانه و سهام عدالت برای خانواده ی مادر سرپرست رو به کدوم سایت باید بفرستم

نظر خود را بیان کنید