فواید عسل برای زمستان و سرماخوردگی

خاصیت عسل برای فصل زمستان

عسل در فصل سرما

عسل از خواص ضدباکتریایی قدرتمندی برخوردار است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

به گزارش آلامتو به نقل از شهدستان ؛ در طول سال‌های زندگی متوجه شدم عسل یکی از مواد اصلی خانه‌ و خانه‌داریست. علاوه بر اینکه شیرین کننده‌ای طبیعیست، محبوب‌ترین خوراکی‌ مادربزرگم بود و هر وقت ما گلودرد داشتیم آن را یا با قاشق یا درون یک چای داغ حل می‌کرد و به ما می‌داد. هنگامی که به سن دانشگاه رسیدم و در رشته تغذیه تحصیل کردم، متوجه خواص شگفت‌آور و ضدباکتریایی طبیعی عسل شدم که در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است.

من معتقدم سیستم ایمنی و مسائل مرتبط به آن ریشه اصلی سرماخوردگی و آنفولانزاست. به همین دلیل هنگامی که دو نفر باهم در معرض یک نوع باکتری یا ویروس قرار می‌گیرند، یکی از آنها بیمار می‌شود ولی دیگری به دلیل سیستم ایمنی قوی مبتلا نمی‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه پزشکی ایالات پن در سال ۲۰۰۷ مشخص شد که در حال حاضر عسل به عنوان جایگزین برخی از داروهایی که بدون نسخه از داروخانه دریافت می‌شود، از سوی مردم پذیرفته شده است.

عسل از شهد گل‌هایی که زنبورهای عسل جمع می‌کنند و سپس به لانه یا کندو می‌آورند و در شانه‌های عسل ذخیره می‌کنند تهیه می‌شود. حقیقتا زنبورها سخت کار می‌کنند. بر اساس اعلان انجمن ملی عسل، زنبورهای عسل ۵۵۰۰۰ مایل سفر می‌کنند و به دو میلیون گل سرکشی می‌کنند تا ۵۰۰ گرم عسل تهیه شود. متعارف‌ترین گل‌هایی که زنبورها برای ساخت عسل از شهد آن‌ها استفاده می‌کنند عبارتند از شبدر، گندم سیاه و یونجه .

تمام انواع عسل‌ها حاوی خواص ضدباکتریایی ملایمی می‌باشد و این امر به دلیل ترکیبات آب اکسیژنه آن است. در همین سال‌های اخیر، من یک گونه دیگر از عسل را کشف کردم که عسل مانوکا خوانده می‌شود، این عسل حاوی ترکیبات افزوده‌ایست که MG (methylglyoxal) نام دارد و گفته می‌شود که خاصیت ضدباکتریایی آن ۱۰۰ برابر عسل‌های معمولیست.

عسل مانوکا در نیوزلند و استرالیا تولید می‌شود و شهد آن از گل‌های درختی با همین نام گرفته می‌شود. در میزان کمی از این عسل چنان قدرتی نهفته است که تولید کنندگان عسل آن را عامل منحصر به فرد مانوکا ارزیابی کرده‌اند. اگر حداقل نرخ ارزش‌گذاری‌ خواص عسل‌های معمول ۱۰ باشد این نوع عسل که عسل مانوکای منحصر به فرد یا فعال خوانده می‌شود، خواص ضدباکتریایی آن بسیار فراتر و در عین حال همیشه فعال است و بسیار نیرومند تلقی می‌شود.

اکثر عسل‌ها به طور کلی برای بزرگسالان و کودکان بالای یک سال سالم و بی‌خطرند. اما در صورت استفاده دارویی از عسل بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. هنوز برای اظهارنظر قطعی در ارتباط با خواص دارویی عسل تحقیقات بیشتری لازم است اما صرف نظر از اعتقادات سنتی، ما به این امر واقفیم که به طور قطع عسل گزینه‌ای طبیعی برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزاست.

دستور تهیه مسکن مرکبات و عسل

مخصوص ۴ نفر

مواد لازم:

  • ۳ عدد چای کیسه‌ای سبز یا سیاه
  • ۱ عدد چوب دارچین
  • ۳ فنجان آب جوش
  • ¼ فنجان عسل
  • ۱ فنجان آب گریپ‌فروت

چای کیسه‌ای و چوب دارچین را در یک قوری چای یک لیتری بیاندازید. آب جوش را به آن اضافه کنید؛ تا به مدت ۳ تا ۵ دقیقه خیس خورده و رنگشان خارج شود. چوب دارچین و چای کیسه‌ای را خارج کنید و دور بیاندازید. آب گریپ‌فروت و عسل را به قوری اضافه کنید و هم بزنید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید