ترس های کارآفرینی

کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است چرا که نمی‌توانید تضمین کنید برنامه ای که ایجاد کرده اید به درستی انجام می‌شود یا خیر. اما اگر اجازه دهید ترس وجود شما را فرا بگیرد و مانع پیشرفت کار شود، همه چیز را از دست خواهید داد. برای اینکه بتوانید به عنوان یک کارآفرین موفق باشید باید با ترس‌های خود مواجه شوید و با آن‌ها مبارزه نمایید. در این مقاله قصد داریم شش مورد از ترس‌های کارآفرینان را با هم مرور کنیم و نحوه مقابله با آن را توضیح دهیم. پس همراه ما باشید.

  1. هنوز احساس آمادگی نمی‌کنید:

شما هرگز احساس آماده بودن نخواهید کرد. ستاره‌ها، ماه و سیارات هیچ وقت نشانه‌هایی را برای شما ارسال نمی کنند و زمان شروع کار را بیان نخواهند کرد. خودتان باید دست به کار شوید. ممکن است احساس کنید هنوز زمان واقعی فعالیت شما فرا نرسیده است. این کاملا طبیعی است. واقعیت این است که زمان عالی برای شروع کار وجود ندارد. این شما هستید که شرایط را تعیین می‌کنید. خودتان باید زمان عالی را بسازید و آن را با فعالیت‌های به موقع به موفقیت تبدیل کنید. موفقیت محصول فعالیت و عمل است. قدرت لحظه‌ها را دریابید تا مطمئن شوید همیشه به سمت اهدافی که در ذهن دارید حرکت می‌کنید. اگر اقدامی کردید و در حین انجام آن دچار اشتباه شدید، اصلا مهم نیست. نگران نباشید. شکست بخشی از کار است. شما می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید. از خودتان بپرسید که اگر بترسم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  1. مردم شما را به خاطر انجام دادن کارهای متفاوت قضاوت خواهند کرد:

این موضوع اصلا تقصیر شما نیست که مردم چه طرز فکری در مورد شما و کسب وکارتان دارند. با آن مواجه شوید و از بروز چنین اتفاقاتی نهراسید. همه افراد روی زمین نمی‌توانند شما را دوست داشته باشند. اگر بخواهید همه افرادی که در اطرافتان قرار دارند را راضی نگه دارید موفق نخواهید شد. در چنین شرایطی باز هم افرادی وجود خواهند داشت که از طرز فکر شما انتقاد می‌کنند پس برای خودتان زندگی کنید. زمانی که برای اعتقادات و باورهای خود می‌جنگید، عقاید و نظرات افراد هیچ ربطی به شما نخواهد داشت. برخی از رهبران تاثیرگذار جهان با مخالفت‌های شدید افراد مواجه بوده اند اما هرگز دست از دیدگاه‌های خود برنداشته‌اند. بسیار طبیعی است که خانواده یا دوستان شما فکر ‌کنند رویای شما احمقانه است.آن‌ها فقط می‌خواهند شما را از خطرات موجود در مسیر محافظت کنند اما باید به اهداف خود ایمان داشته باشید. استیو جابز در این باره می‌گوید: افرادی که به اندازه کافی جرات تغییر جهان را داشته باشند می‌توانند این کار را انجام دهند. پس در برخی از موارد دیوانه بودن و به قول برخی از افراد حماقت هدیه ای از طرف خداوند است.

  1. اینکار در حال حاضر انجام شده است:

این موقعیت ممکن است واقعیت داشته باشد اما هرگز توسط شما انجام نشده است. چیزی که رهبران واقعی را از افراد معمولی متمایز می‌کند اصالت نیست بلکه اعتبار و هویتی است که این افراد دارند. به عنوان مثال صنعت تناسب اندام با محتوای یکسانی اشباع شده است اما هنوز هم رهبران جدیدی در این عرصه ظهور می‌کنند. چرا ؟ چون رهبران موفق توانایی انجام کارها و ایجاد ارزش را به یک شیوه متفاوت دارند و می‌توانند کارهای مشابه را به روش دیگری انجام دهند. اصالت چیست؟ تقریبا هر چیزی که ما می دانیم ترکیبی از اطلاعات است که از افراد دیگر یاد گرفته ایم. این افراد نیز اطلاعات را از سایرین دریافت کرده اند. بله برخی از کارها قبلا انجام شده است اما شما چشم‌اندازهای خاص خود را دارید.هیچ کس نمی‌تواند طرز فکری همانند طرز فکر شما داشته باشد. از خودتان بپرسید چگونه می‌توانم به تنهایی ارزش بیشتری به جهان بیفزایم؟

  1. به اندازه کافی اطلاعات ندارید و نمی‌توانید کار را شروع کنید:

بیشتر افراد از مدارک، کتاب های راهنما یا سمینارها استفاده می‌کنند تا در نهایت خود را برای دستیابی به رویاهایشان آماده سازند. آموزش یک موضوع عالی است اما نمی توان همه چیز را یاد گرفت. شما باید از اطلاعاتی که هم اکنون دارید استفاده کنید. فقط به این فکر کنید که اگر با دانش و اطلاعاتی که هم اکنون دارید کاری را شروع کنید زندگی شما چگونه خواهد بود. به عنوان مثال اگر غذاهای سالم بخورید و تمرینات ورزشی را به صورت منظم انجام دهید اندام خوبی خواهید داشت. زمانی که از دانسته های خود استفاده می‌کنید قادر خواهید بود زندگی را تغییر دهید. با همین اطلاعات دست به کار شوید و به مسیر خود ادامه دهید. در این مسیر می‌توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید. از خودتان بپرسید: با وجود اطلاعاتی که دارم چگونه می‌توانم تفاوت‌های زیادی ایجاد کنم؟

  1. از شکست می‌ترسید:

به دنبال رویاها بودن نیازمند طی مراحلی است. در این مسیر باید بتوانید پله‌ها را یکی یکی طی کنید و نردبانی برای رسیدن به موفقیت ایجاد کنید. در این فرآیند، حتما اشتباهاتی انجام خواهید داد. شکست تنها نشان دهنده این است که شما باید مسیر خود را اصلاح کنید و فعالیت‌های خود را بهبود ببخشید. والت دیزنی و مایکل جردن بعد از شکست هرگز ناامید نشده اند. آن‌ها به راه خود ادامه داده اند زیرا هر شکستی مرحله ای برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ تر است. از شکست‌های خود درس بگیرید و آن را به عنوان یک هدیه ببینید. افرادی که از شکست پرهیز می‌کنند به موفقیت نمی‌رسند. از خودتان بپرسید: اگر نتوانم کار قابل ملاحظه ای در زندگی انجام دهم زندگی من چه ارزشی خواهد داشت؟

  1. نمی‌دانید کارهای مدنظر خود را چگونه انجام دهید:

همیشه لازم نیست مسیر رسیدن به مقصد را به طور کامل بشناسید. فقط باید شروع کنید. فعالیت خود را بر اساس دانشی که دارید آغاز کنید. اگر کارآفرینانی را دیدید که به نتایج مدنظر شما دست یافته اند به کارهایی که این افراد انجام داده اند توجه کنید. در لیست ایمیل این افراد قرار بگیرید، محصولاتشان را بخرید، نحوه مدیریت کسب وکارشان را رصد نمایید و سپس مدلی منحصر به فرد برای خود بسازید.اگر مسائلی وجود دارد که نمی‌دانید چگونه باید انجام دهید فقط زمانی را برای آن اختصاص دهید. اگر خودتان قادر به انجام آن نبودید بهتر است برون سپاری کنید و از افراد دیگر کمک بگیرید. افرادی در سرتاسر جهان وجود دارند که می‌توانند کارهای شما را انجام دهند. از خودتان بپرسید: از چه مدلی می‌توانم استفاده کنم تا دیدگاه‌های خود را زنده نمایم؟

هرچقدر بیشتر با ترس‌های خود مواجه شوید، قدرت آن‌ها بر روی شما کاهش پیدا می‌کند. شما قدرتمندتر از چیزی هستید که تصور می‌کنید. پس خطرپذیر باشید و به توانایی‌های خود اعتماد کنید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است. با ترس‌های خود مواجه شوید و مسیر پیش رو را به خوبی طی کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید