مجله آلامتو

فیس‌بوک و افسردگی

فیس‌بوک چه ارتباطی با افسردگی ما دارد؟

استفاده از فیس‌بوک می‌تواند میزان افسردگی کاربران را افزایش دهند. دلیل آن این است که برخی از افراد پست‌های مثبت دوستان خود را از روی حسادت با زندگی خود مقایسه می‌کنند!

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، کاربران پای رایانه‌های خود نشسته و به صفحه مانیتور خیره شده‌اند. آن‌ها صفحه اصلی شبکه اجتماعی که عضو آن هستند را بازکرده و پست‌های دوستان خود را نگاه می‌کنند. اغلب به این نکته پی می‌برند که وضع زندگی دوستانشان از همه لحاظ خوب است و آن‌ها به هر آنچه که می‌خواسته‌اند رسیده‌اند.

اکثر پست‌ها مثبت است. مطالعه‌ای جدید نشان داده که این دسته از کاربران با نگاهی به پست‌های مثبت دوستان خود، بیشتر احساس تنهایی و افسردگی می‌کنند.

پژوهشگران می‌گویند زمان صرف شده بر روی فیس‌بوک برای دیدن عکس‌های تعطیلات دوستان و پست‌های مربوط با موفقیت آن‌ها با علائم افسردگی در ارتباط است. به گفته این محققان این افراد به فیس‌بوک اعتیاد پیدا کرده و نسبت به موفقیت دیگران احساس حقارت می‌کنند.

همچنین گفته می‌شود که مردان بیشتر در معرض «افسردگی فیس‌بوکی» هستند. یکی از دو پژوهش انجام شده نشان داد که تنها مردان در این شرایط احساس حقارت می‌کنند.

ارتباط فیسبوک و افسردگی facebook-depression

مای لی استیرز یک روانشناس است که می‌گوید: «فیس‌بوک اطلاعات زیادی در مورد دوستانی که حتی با آن‌ها صمیمی نیستم را به ما می‌دهد. این خود یک خطر است، زیرا بازه مقایسه اجتماعی ما بسیار گسترده‌تر می‌شود. شما نمی‌توانید جلوی این احساس را بگیرید، زیرا اصلا نمی‌دانید که دوستان شما قرار است چه پست‌های را ارسال کنند. علاوه بر آن، افراد اغلب مایل‌اند که در مورد اتفاقات مثبت زندگی خود پست ارسال کنند.»
او ادامه داد: «اگر مرتب دوستانمان را با خودمان مقایسه کنیم و زندگی آن‌ها را بهتر از زندگی خودمان بدانیم، شرایط دنیای واقعی ما بدتر می‌شود.»

استیرز دو پژوهش را در دانشگاه هوستن انجام داد و آن‌ها در مقاله‌ای با عنوان «فیس‌بوک چه ارتباطی با افسردگی ما دارد؟» منتشر کرد.

هر دو پژوهش نشان داد که فیس‌بوک با افسردگی در ارتباط است. استیرز اضافه کرد: «احساس افسردگی، اختصاص زمان به فیس‌بوک و مقایسه خود با دیگران اتفاقی است که دست به دست می‌چرخد.» او امیدوار است که مطالعه او به افرادی که پیشینه افسردگی دارند کمک کند، زیرا در طولانی‌مدت آثار مخربی را بر شرایط روحی این افراد به جای می‌گذارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید