نماز هفت بانو برای حاجت و بخت گشایی و ازدواج

نماز هفت بانو

نماز هفت بانو برای حاجت و بخت گشایی و ازدواج از موثرترین راه‌های سفارش شده برای والدینی است که نگران تاخیر در ازدواج فرزند هستند. در ادامه به طریقه خواندن آن می‌پردازیم.


نماز هفت بانو را چگونه بخوانیم؟

خواندن نماز هفت بانو یکی از راه‌های مجرب و سفارش شده برای بخت گشایی و ازدواج است. البته این نماز باید توسط مادر پسران و دخترانی خوانده شود. در مورد افرادی که مادر خود را از دست داده‌اند، خاله یا عمه نیز می‌تواند نماز هفت بانو را برای فرد بخواند. در ادامه این پست طریقه خواندن نماز هفت بانو و زمان خواندن آن را شرح می‌دهیم.


نماز هفت بانو برای حاجت

همانطور که گفته شد نماز هفت بانو برای حاجت روایی در ازدواج و بخت گشایی بسیار مجرب است. اما در نظر داشته باشید برای اینکه نماز هفت بانو برای حاجت موثر واقع شود شرایطی وجود دارد. در واقع عواملی وجود دارد که باعث می‌شود خواندن این نماز نتیجه‌ای نداشته، پس باید از آنها دوری کرد از جمله:

 • فردی که نماز هفت بانو را می‌خواند نباید قلبی ناپاک داشته باشد و باید از بخل و کینه دور باشد.
 • داشتن نیت ناپاک آثار دعا را از بین می‌برد.
 • ناامیدی به مستجاب شدن دعا از موانع اصلی اجابت دعا است. اگر کسی اقدام به خواندن این دعا می‌کند و دست به دعا می‌زند باید به استجابت آن نیز معتقد باشد.
 • هرزگی اخلاقی و بدرفتاری نیز فرد را از آثار دعا محروم می‌کند.
همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر

نماز هفت بانو برای بخت گشایی


نماز هفت بانو برای بخت گشایی و ازدواج

نماز هفت بانو برای بخت گشایی و ازدواج با نیت ایمان قلبی به خداوند و پیامبر اکرم (ص) و توسل بر هفت بانوی عالیقدری که اسامی آنها را در ادامه ذکر می‌کنیم، برای آسان شدن ازدواج فرزند خوانده می‌شود. بانوان معظمی که در این نماز به آنها توسل می‌شوند عبارتند از:

 1. حضرت خدیجه (س)
 2. حضرت فاطمه (س)
 3. حضرت معصومه (س)
 4. حضرت زینب (س)
 5. حضرت نرجس خاتون (س) (مادر امام زمان عج)
 6. حضرت فاطمه بنت اسد (س) (مادر امام علی (ع))
 7. حضرت ام البنین (س) (مادر حضرت ابوالفضل (ع))

طریقه خواندن نماز هفت بانو

طریقه خواندن نماز هفت بانو به این صورت است که نمازگزار باید پس از نماز صبح به نیت فرزند خود برای هر یک از این بانوان دو رکعت نماز درست مانند نماز صبح بخواند، و این چهارده رکعت نماز را به روح ایشان هدیه کند.

پس از هر دو رکعت نماز نیز باید برای هر یک از بانوان 100 صلوات فرستاده و یک مرتبه سوره یاسین را بخواند ( در برخی منابع به خواندن هر دو تاکید شده است). در سوره یاسین هفت مرتبه کلمه “مبین” آمده است که نمازگزار باید پس از هر بار خواندن آن، دست‌های خود را به آسمان بلند کند و با بردن اسامی یکی از این بانوان، خداوند را به حق آنها سوگند داده و از درگاه او داماد یا عروس خوبی برای فرزندش طلب کند.

همچنین بخوانید: کوتاهترین نماز شب

وقت خواندن نماز هفت بانو کی است؟

دو خبر متفاوت در مورد وقت خواندن وقت نماز هفت بانو وجود دارد:

 • در برخی منابع آمده است که این نماز باید در یک هفته و هر روز بعد از نماز صبح خوانده شود. طبق این منبع بهتر است که این هفته را در بین سه هفته اول ماه قمری انتخاب کنید. پس در مجموعه 7 مرتبه خوانده می‌شود.
 • در منابع دیگر گفته شده که بهتر است نماز هفت بانو در روزهای پنجشنبه یا جمعه، بعد از نماز صبح خوانده شود و در طی چهار هفته در روزهای پنج شنبه و جمعه تکرار گردد که در مجموعه 4 مرتبه می‌شود.

همچنین گفته شده است که خواندن این نماز در روزهای قمر در عقرب جایز نمی‌باشد.


نیت نماز هفت بانو

برای خواندن هر نماز باید نیت در نظر گرفت. نیت نماز هفت بانو نیز از ضروریات است و همانطور که گفته شد باید با نیت ایمان به پروردگار و پیامبر او و توسل کردن برای هفت بانوی ذکر شده برای سهولت در ازدواج و باز شدن بخت خوانده شود.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا

سخن آخر

ازدواج یکی از مهمترین دغدغه های بسیاری از والدین و جوانان است و تاخیر در آن می‌تواند باعث نگرانی برای آنها شود. ادعیه و نمازهای مختلفی در کتب مذهبی برای تسهیل ازدواج و به اصطلاح بخت گشایی ارائه شده است که نماز هفت بانو برای حاجت و بخت گشایی و ازدواج یکی از مجربترین آنهاست که در این مطلب به آن اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده و نتیجه مورد نظر حاصل گردد.

✜ دعا و مناجات