نماز هدیه به اموات در شب جمعه

نماز هدیه به اموات

هدیه نه تنها در دنیای زنده‌ها، بلکه در دنیای اموات نیز وجود دارد. در ادامه می‌گوییم که نماز هدیه به اموات در شب جمعه را چگونه بخوانیم و چند رکعت دارد.


نماز هدیه به اموات را چگونه بخوانیم؟

پس از مرگ اموات دیگر ارتباطی با دنیا ندارند، با این حال از نزدیکان خود و احوالات آنها با خبر هستند. دوستان و آشنایان متوفی می‌توانند برای آمرزش و آرامش اموات خود دعا، نماز یا خیرات در راه آنها بدهند. نماز از بهترین هدایا برای اموات است که موجب شادی و آرامش روح آنها می‌شود، چه نمازهای قضای فرد که توسط فرزندان یا نایب مرده خوانده شود، چه نمازهای مستحبی.

نماز هدیه به اموات در شب جمعه نیز یکی از این اعمال است که در ادامه می‌گوییم باید چگونه خوانده شود و چند رکعت دارد.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد

نماز هدیه به اموات چگونه است؟

انتخاب یک روز مناسب که ثواب مضاعفی دارد برای فرستادن هدیه به اموات بسیار مهم است. در کتب دینی ما و همچین توسط علمای دینی به تاکید آمده است که به هدیه به اموات در جمعه ها باشد. چه هدیه نماز به اموات یا خیرات برای او. نماز هدیه به اموات که به عنوان نماز مستحب (نه قضا) خوانده می‌شود.


طریقه خواندن نماز هدیه به اموات

برای هدیه کردن به اموات از جمله نماز، باید طریقه خواندن نماز هدیه به اموات را بدانیم. در اینجا به چند طریقه خواندن نماز هدیه به اموات اشاره می‌کنیم.

  • آنطور که از شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الاخلاق آمده است، برای خواندن نماز هدیه به اموات (والدین فوت شده) به ترتیب زیر عمل کنید:

نیت کرده و دو رکعت نماز به جا آورید که در رکعت اول آن پس از قرائت سوره حمد 10 بار این ذکر را تکرار کنید:

“رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ”

در کعت دوم این نماز پس از قرائت سوره حمد، 10 مرتبه این ذکر تکرار شود:

” رَبِّ اغْفِرْ لِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِنًا وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لَا تَزِدِ الظَّالِمِینَ إِلَّا تَبَارًا”

در پایان و پس از سلام نیز، 10 مرتبه این ذکر را تکرار کنید:

“رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا”

  • نماز هدیه به اموات در کتاب فلاح السائل سید ابن طاووس به ترتیب زیر است:

برای نماز دو رکعتی نیت کنید. در هر رکعت از نماز هدیه به اموات پس از قرائت سوره حمد، سوره کافرون و سپس سوره مبارکه توحید را بخوانید.

در انتهای نماز پس از سلام بگویید:

“اللّهمّ إنّى قد وهبت ثوابها لأهل المقابر من المؤمنین”

  • نماز هدیه به اموات در کتاب مکارم الاخلاق (هدیه به والدین فوت شده)

دو رکعت نماز به جا آورده و در هر رکعت از آن پس از خواندن سوره حمد، 20 مرتبه این ذکر تکرار شود:

“رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا”

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده می شود؟

نماز هدیه به اموات چند رکعت است


نماز هدیه به اموات چند رکعت است؟

نماز هدیه به چند روش خوانده می‌شود اما در اغلب موارد موجود در کتب ادعیه و نمازهای مستحبی، نماز هدیه به اموات دو رکعت است. از جمله نماز هدیه به اموات در کتاب مفاتیح الجنان، نماز هدیه به اموات در کتاب فلاخ السائل و نماز هدیه به اموات در کتاب مکارم الاخلاق.


نماز هدیه به اموات با سوره تکاثر

یکی از نمازهای هدیه به اموات، نماز وحشت است. این نماز در اولین شبی که متوفی دفن می‌شود خوانده می‌شود تا از سختی این شب کم کند. این نماز دو رکعتی به دو صورت خوانده می‌شود که در یک روش آن نماز هدیه به اموات با سوره تکاثر است. به این ترتیب که:

در رکعت اول یک بار سوره حمد و دو بار سوره توحید را خوانده و در رکعت دوم یک بار سوره حمد و ده بار سوره تکاثر خوانده شود. در پایان نماز و پس از سلام بگویید:

“اللهمّ صل علی محمّدٍ و آل محمّد وَ ابْعَثْ ثوابَها إلی قَبر فُلان بن فُلانْ (به جای عبارت “فلان بن فلان” نام متوفی و پدرش را ذکر کنید).”

در باب فضیلت این نماز آمده است که به محض خواندن آن هزار فرشته بر قبر آن فرد فرستاده می‌شود و قبر او وسعت می‌یابد. همچنین به کسی که این نماز با خوانده به تعداد هر چه آفتاب بر آن تابیده است حسنه داده می‌شود.

نکته: خواندن یک نماز هدیه برای متوفی کافی است. خواندن یک نماز هدیه برای چند میت یا خواندن چند نماز برای یک میت، به امید ثواب بیشتری اشکالی ندارد.


نماز هدیه به اموات در شب جمعه

برای خواندن نماز هدیه به اموات، مانند هر نماز دیگری ابتدا باید نیت کنیم. به عنوان مثال اگر قصد هدیه کردن نماز دو رکعتی شب جمعه را داشته باشیم، باید به این ترتیب عمل کنیم:

وضو می‌گیریم، سپس نیت کرده و می‌گوییم دو رکعت نماز به نیابت از … (نام متوفی) می‌خوانم قربة الی الله.

در هر رکعت از نماز هدیه به اموات، یک بار سوره حمد، یک بار کافرون و یک بار نیز سوره توحید را بخوانید و در انتهای نماز بگویید:

اللّهمّ إنّى قد وهبت ثوابها لأهل المقابر من المؤمنین.

همچنین بخوانید: نماز شب چند رکعت است

سخن آخر

در این مطلب به معرفی نحوه خواندن نماز هدیه به اموات در شب جمعه پرداختیم. آنطور که علمای دینی گفته اند این نماز نه تنها برای اموات ثواب محسوب می‌شود، بلکه برای خواننده نماز نیز حسنه نوشته می‌شود. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.