زیارت روز سه شنبه

هر روز هفته زیارت خاص خود را دارد. زیارت روز سه شنبه مختص امامان سجاد (ع)، محمد باقر (ع) و جعفر صادق (ع) می باشد که در ادامه به متن و ترجمه آن می‌پردازیم.

زیارت روز سه شنبه

برای هر یک از روزهای هفته به نام یکی از ائمه ما زیارتی آمده است، این زیارات به منظور یاری خواستن از ائمه و ارتباط با ایشان است و به این ترتیب می‌توانیم در گرفتاری‌های زندگی از ایشان یاری بطلبیم. زیارت روز سه شنبه نیز مختص امام سجاد (ع)، امام محمد باقر و امام جعفر صادق (ع) است.


متن زیارت روز سه شنبه با معنی

السَلاَمُ عَلَیکُم یَا خُزَانَ عِلمِ اللَهِ السَلاَمُ عَلَیکُم یَا تَرَاجِمَةَ وَحیِ اللَهِ‏ السَلاَمُ عَلَیکُم یَا أَئِمَةَ الهُدَی السَلاَمُ عَلَیکُم یَا أَعلاَمَ التُقَی السَلاَمُ عَلَیکُم یَا أَولاَدَ رَسُولِ اللَهِ‏ أَنَا عَارِفٌ بِحَقِکُم مُستَبصِرٌ بِشَأنِکُم مُعَادٍ لِأَعدَائِکُم مُوَالٍ لِأَولِیَائِکُم بِأَبِی أَنتُم وَ أُمِی صَلَوَاتُ اللَهِ عَلَیکُم‏ اللَهُمَ إِنِی أَتَوَالَی آخِرَهُم کَمَا تَوَالَیتُ أَوَلَهُم‏ وَ أَبرَأُ مِن کُلِ وَلِیجَةٍ دُونَهُم وَ أَکفُرُ بِالجِبتِ وَ الطَاغُوتِ وَ اللاَتِ وَ العُزَی صَلَوَاتُ اللَهِ عَلَیکُم یَا مَوَالِیَ وَ رَحمَةُ اللَهِ وَ بَرَکَاتُهُ‏ السَلاَمُ عَلَیکَ یَا سَیِدَ العَابِدِینَ وَ سُلاَلَةَ الوَصِیِینَ‏ السَلاَمُ عَلَیکَ یَا بَاقِرَ عِلمِ النَبِیِینَ‏ السَلاَمُ عَلَیکَ یَا صَادِقا مُصَدَقا فِی القَولِ وَ الفِعلِ‏ یَا مَوَالِیَ هَذَا یَومُکُم وَ هُوَ یَومُ الثُلاَثَاءِ وَ أَنَا فِیهِ ضَیفٌ لَکُم‏ وَ مُستَجِیرٌ بِکُم فَأَضِیفُونِی وَ أَجِیرُونِی بِمَنزِلَةِ اللَهِ عِندَکُم وَ آلِ بَیتِکُم الطَیِبِینَ الطَاهِرِینَ.

سلام بر شما ای خزانه داران علم خدا ، سلام بر شما ای مفسران وحی خدا ، سلام برشما ای پیشوایان هدایت ، سلام بر شما ای نشانه های پارسایی ، سلام بر شما ای فرزندان رسول خدا ، من به حق شما دانا و به مقام شما بینایم و با دشمنانتان دشمن و با دوستانتان دوستم ، پدر و مادرم فدایتان ، درودهای خدا بر شما باد. خدایا! من دوست دارم آخرین اینان را چنان که دوست داشتم اولینشان را و از هر صف بندی در برابر ایشان بیزاری می جویم و به جبت و طاغوت و لات و عُزی [بتان روزگار جاهلیت] کفر می ورزم ، ای سروران من ، درودهای خدا و رحمت و برکاتش بر شما باد ، سلام بر تو ای سرور عابدان و زبده جانشینان ، سلام بر تو ای شکافنده ی دانش پیامبران ، سلام بر تو ای راست گوی پذیرفته در گفتار و کردار ، ای سروران من ، امروز روز سه شنبه روز شماست و من در این روز میهمان شما و پناهنده به شمایم ، پذیرای من باشید و پناهم دهید ، به حق مقام خدا نزد شما و اهل بیت پاکیزه و پاکتان.

همچنین بخوانید: متن زیارت اربعین

زیارت روز سه شنبه صوتی از فرهمند


زیارت روز سه شنبه صوتی از فرهمند

 


زیارت روز سه شنبه صوتی از موسوی قهار

 

همچنین بخوانید: دعای زبان بند قوی

زیارت روز سه شنبه برای حاجت

بسیاری از مومنان برای رسیدن به حاجات خود به دعا و زیارت متوسل می‌شوند. به این منظور اعمال، ذکرها و دعاهایی ارائه شده اند که به خواندن آنها سفارش شده است. زیارت روز سه شنبه که در سطور بالا ارائه شد یکی از راه‌های نزدیک شدن به معصومین و طلب حاجت است. همینطور خواندن دعای روز سه شنبه به این منظور توصیه شده است که به شرح زیر است:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ وَالْحَمْدُ حَقُّهُ كَمَا يَسْتَحِقُّهُ حَمْداً كَثِيراً، وَأَعُوذُ بِهِ مِنْ شَرِّ نَفْسِى إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلّا مَا رَحِمَ رَبِّى، وَأَعُوذُ بِهِ مِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ الَّذِى يَزِيدُنِى ذَنْباً إِلَىٰ ذَنْبِى، وَأَحْتَرِزُ بِهِ مِنْ كُلِّ جَبَّارٍ فَاجِرٍ، وَسُلْطَانٍ جَائِرٍ، وَعَدُوٍّ قَاهِرٍ . اللّٰهُمَّ اجْعَلْنِى مِنْ جُنْدِكَ فَإِنَّ جُنْدَكَ هُمُ الْغَالِبُونَ، وَاجْعَلْنِى مِنْ حِزْبِكَ فَإِنَّ حِزْبَكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا راست و ستایش برازنده او آن‌چنان‌که شایسته حضرت اوست، ستایشی بسیار و به او پناه می‌برم از شر نفسم، این‌که نفس مسلماً به زشتی بسیار فرمان می‌دهد جز آنکه پروردگارم رحم کند و به خدا پناه می‌برم از گزند شیطانی که گناه بر گناهم می‌افزاید و به قدرت او از هر گردنکش نابکار و پادشاه ستمکار و دشمن قهّار، پرهیز می‌کنیم؛ خدایا مرا از سپاهیانت قرار ده، چراکه همانا فقط سپاه تو پیروز است و مرا از حزب خود قرار ده که تنها حزب تو رستگار است؛

وَاجْعَلْنِى مِنْ أَوْلِيَائِكَ فَإِنَّ أَوْلِياءَكَ لَاخَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ، اللّٰهُمَّ أَصْلِحْ لِى دِينِى فَإِنَّهُ عِصْمَةُ أَمْرِى، وَأَصْلِحْ لِى آخِرَتِى فَإِنَّها دَارُ مَقَرِّى، وَ إِلَيْهَا مِنْ مُجاوَرَةِ اللِّئَامِ مَفَرِّى، وَاجْعَلِ الْحَيَاةَ زِيادَةً لِى فِى كُلِّ خَيْرٍ، وَالْوَفَاةَ رَاحَةً لِى مِنْ كُلِّ شَرٍّ؛

و هم از دوستانت قرارم ده که بر دوستانت ترسی نیست و اندوهگین نمی‌شوند، خدایا دینم را برایم سامان ده که آن وسیله‌ی در امان بودن و دوری من از گناه است و آخرتم را آباد ساز که آنجا خانه پایدار من و گریزگاهم از همسایگی دون‌صفتان است و زندگی را برایم زمینه افزونی در هر خیر و مرگم را برایم آرامش از هر گزندی قرار ده؛

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ خاتَمِ النَّبِيِّينَ، وَتَمَامِ عِدَّةِ الْمُرْسَلِينَ، وَعَلَىٰ آلِهِ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ، وَأَصْحَابِهِ الْمُنْتَجَبِينَ، وَهَبْ لِى فِى الثُّلَثَاءِ ثَلَاثاً: لَاتَدَعْ لِى ذنْباً إِلّا غَفَرْتَهُ، وَلَا غَمّاً إِلّا أَذْهَبْتَهُ، وَلَا عَدُوّاً إِلّا دَفَعْتَهُ، بِبِسْمِ اللّٰهِ خَيْرِ الأَسْمَاءِ، بِسْمِ اللّٰهِ رَبِّ الْأَرْضِ وَالسَّماءِ، أَسْتَدْفِعُ كُلَّ مَكْرُوهٍ أَوَّلُهُ سَخَطُهُ، وَأَسْتَجْلِبُ كُلَّ مَحْبُوبٍ أَوَّلُهُ رِضَاهُ، فَاخْتِمْ لِى مِنْكَ بِالْغُفْرانِ يَا وَلِىَّ الْإِحْسَانِ.

خدایا، بر محمّد خاتم پیامبران و کامل‌کننده شمار رسولان و بر خاندان پاک و پاکیزه او و بر یاران برگزیده‌اش درود فرست و در روز سه‌شنبه سه حاجتم را روا کن: گناهی برایم مگذار جز آنکه بیامرزی و نه اندوهی جز آنکه آن را برطرف سازی و نه دشمنی جز آنکه دور گردانی، به نام خدا که بهترین نام‌هاست، به نام خدا پروردگار زمین و آسمان، دوری هر ناخوشایندی را که ابتدایش خشم خداست و نیل به هر محبوبی را که آغازش خوشنودی اوست خواستارم، پس از سوی خود سرانجامم را به آمرزش پایان ده، ای صاحب نیکی.

همچنین بخوانید: دعای امام رضا

سخن آخر

در منابع مذهبی مکتب شیعه برای هر یک از روزهای هفته زیارتی موجود است. زیارت روز سه شنبه نیز یکی از آنهاست که به عنوان زیارت امام زین العابدین (ع)، امام باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) نامگذاری شده است. در این مطلب زیارت روز سه شنبه با ترجمه و فایل صوتی آن ارائه شد.