متن زیارت شاهچراغ و ثواب آن، اعمال و نماز زیارت

زیارت شاهچراغ

حضرت شاهچراغ سومین حرم اهل بیت در ایرن است که زیارت آن ادابی دارد. در این پست از آلامتو متن زیارت شاهچراغ و ثواب آن، نماز و اعمال زیارت شاهچراغ را ارائه می‌کنیم.


شاهچراغ کیست و کجاست؟

حضرت سید امیر احمد (ع) که در ایران به شاهچراغ شناخته می‌شود، فرزند امام موسی کاظم (ع) است. زیارتگاه ایشان در شیراز از مهمترین اماکن مذهبی است که هر ساله پذیرای زائران بسیاری می‌باشد. زیارت ایشان مانند دیگر ائمه معصوم آدابی دارد که شامل خواندن زیارت شاهچراغ است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: متن زیارت اربعین

متن زیارت شاهچراغ و ترجمه آن

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

السَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ رَسُولِ اللهِ

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ اَمیرِ المُؤمِنینَ

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ فاطِمَةَ وَ خَدیجَةَ

السَّلام عَلَیکَ یَا بنَ الحَسَنِ وَ الحُسَینِ

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ وَلِیِّ اللهِ

السَّلامُ عَلَیکَ یَا اَخا وَلِیِّ اللهِ

السَّلامُ عَلَیکَ یَا عَمَّ وَلِیِّ اللهِ

السَّلامُ عَلَیکَ یَا سَیِّدَ السّاداتِ الاَعاظِمِ

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَا اَحمَدُ بنُ مُوسَی الکاظِم

اَلسَّلامُ عَلی مَن کانَ سَیّدِاً فی عَشیرَتِهِ وَ جَلیلاً فی عِترَتِهِ وَ کَریماً فی مالِهِ وَ ثَروَتِهِ وَ وَرِعاً فی دینِهِ وَ شِرعَتِهِ

اَلسَّلامُ عَلی مَنِ اِقتَفی بِعَلیِّ بنِ اَبیطالِبٍ وَصِیّ رَسُولِ اللهِ فَاَعتَقَ اَلفَ مَملوُکٍ فی سَبیلِ اللهِ وَ عَبَدَاللهَ مُخلِصاً لَهُ الدّینَ حَتّی اَتاهُ الیَقینُ،اَلسَّلامُ عَلی مَن کانَ اَبوُالحَسَنِ مُوسی یُحِبُّهُ وَ یُقَدِّمُهُ وَ بِضیعَةِ المَوسوُمَةِ بِالیَسیَرةِ یُنَعِّشُهُ وَ یُنَعِّمُهُ وَ بِعشِرینَ مِن خَدَمِهِ وَ حَشَمِهِ یُکَرِّمُهُ وَ یُعَظِّمُهُ وَ بَعدَ ذلِکَ بِبَصَرهِ یَرعاهُ وَ یَحفَظُهُ ما یَغفَلُ عَنهُ،

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا مَولایَ وَ ابنَ مَولایَ، اَلسَّلامُ عَلی اَبیکَ المَسجُونِ المَظلوُمِ وَ عَلی اَخیکَ الغَریبِ المَعصُومِ المَقتُولَینِ ظُلماً بِالسُّمُومِ، اَلسَّلامُ عَلی اَولادِ اَخیکَ المَعصُومینَ الاَئمَّةِ  الهُداةِ الَمهدِیّینَ اَلسَّلامُ عَلی اُمِّکَ الطّاهِرَةِ الزّکِیَّةِ الَّتیِ ائتَمَنَت عَلی وَدایِعِ الاِمامَةِ اَلسَّلامُ عَلی اُختِکَ التَّقِیَّةِ النَّقِیَّةِ فاطِمَةَ المَعصُومَةِ الَتّی مَن زارَها وَ جَبَت لَهُ الجَنَّةُ، اَلسَّلامُ عَلَیکُم یا ساداتی وَمَوالِیَّ جَمیعاً عَرَّفَ اللهُ بَینَنا وَ بَینَکُم فِی الجَنَّةِ وَ حَشَرَنا فی زُمرَتِکُم وَ اَورَدَنا حَوضَ نَبِیِّکُم وَ سَقانا بِکَأسِ جَدِّکُم مِن یَدِ عَلیِّ بِنِ اَبیطالِبٍ اَبیکُم وَ نَسئَلُ اللهَ اَن یُریَنا فیکُمُ السُّروُرَ وَ اَلفَرَجَ وَ الکَرامَةَ وَ اَن یَجمَعَنا وَ اِیّاکُم فی زُمرَةِ جَدِّکُم مُحَمَّدٍ وَ اَبیکُم عَلّیٍ صَلَواتُ اللهِ عَلَیهِما وَ الِهِما وَ عَلی اَرواحِکُم وَ عَلی اَجسادِکُم وَ عَلی اَجسامِکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ.

بنام خداوند بخشنده مهربان

سلام بر تو ای فرزند رسول خدا

سلام بر تو ای فرزند امیر المومنین

سلام بر تو ای فرزند فاطمه و خدیجه

سلام بر تو ای فرزند حسن و حسین

سلام بر تو ای فرزند ولی خدا

سلام بر تو ای برادر ولی خدا

سلام بر تو ای عموی ولی خدا

سلام بر تو ای سید سادات بزرگوار

سلام بر تو ای احمد فرزند موسی کاظم(ع)

سلام بر آنکه آقا بود در طایفه اش، و گرانقدر در میان بستگان خود و کریم بود در بخشش دارائی و ثروتش، و در دین و شریعتش پرهیزگار بود، سلام بر آنکه پیروی کرد از علی فرزند ابی طالب و جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، پس در راه خدا آزاد کرد هزار برده را، و خالصانه در آئین خود خدا را پرستید تا اینکه حقیقت را دریافت. سلام بر آنکه ابو حسن موسی دوستش داشت و او بر همگان مقدم می داشت و با مزرعه ی خود به نام (یسیره) او را گرامی و به سر نشاط می آورد و با بیست تن از خدمتکاران و همراهان تکریم و تجلیل می کرد و با نگاهش مواظبت و از او غافل نمی گشت. سلام بر تو ای مولا و فرزند مولایم. سلام بر پدر زندانی مظلومت و بر برادر غریب معصومت که ظالمانه مسموم شدند. سلام بر فرزندان برادر معصومت امامان هدایت کننده. سلام بر مادر مطهر و پرهیزگارت که امانتدار ودیعه های امامت بود. سلام بر خواهر پرهیزگار و پاکت فاطمه معصومه که بهشت بر هر آنکه زیارتش کند واجب است. سلام بر شما سرورانم همگان. خداوند ما را در بهشت با شما آشنا و در زمریه شما محشور گرداند، و بر حوض پیامبرتان ما را وارد کند. و از دست پدرتان علی ابن ابیطالب با جام جدتان ما را سیراب کند. و از خدا می خواهیم که شادی و گشایش و عزت شما را به ما نشان دهد، و ما و شما را در شمار پیروان جدتان محمد و پدرتان علی که درود خدا بر آن دو و خاندانشان باد قرار دهد. سلام و رحمت و برکت خدا بر شما و بر روحتان و بر جسدتان و جسمتان باد.

سپس پایین پای حضرت و روبروی ضریح مطهر ایستاده خوانده شود:

اَلسَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِدِ الزَّکِیُّ الطّاهِرُ الوَلِیُّ وَ اَلدّاعِی الحَفِیُّ اَشهَدُ  اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً وَ نَطَقتَ صِدقاً وَ دَعَوتَ اِلی مَولایَ وَ مَولاکَ عَلانِیَةً وَ سِرًّا فازَ مُتَّبِعُکَ وَ نَجی مُصَدِّقُکَ وَ خابَ وَ خَسِرَِ مُکَذِّبُکَ وَ المُتَخَلِّفُ عَنکَ اِشهَد لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ لاِکُونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِِفَتِکَ وَ طاعَتِکَ وَ تَصدیقِکَ وَ اتّبِاعِکَ وَالسَّلامُ یا سَیّدِی وَ ابنَ سَیّدی اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ وَ اَلمأخوُذُ عَنهُ اَتَیتُکَ زائِراً وَ حاجاتی لَکَ مُستَودِعاًوَها اَنَا ذااَستَودِعُکَ دینی وَ اَمانَتی وَ خَواتیمَ عَمَلی وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی وَ اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدَ اَلسّاداتِ الاَعاظِمِ اَحمَدُ بنُ مُوسَی الکاظِمِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

سلام بر تو ای سید پاک و مطهر، ولی و دعوت کننده گواهی می دهم که حق را گفته ای و راستگو بوده ای و به سوی مولایم و مولایت آشکارا و نهان دعوت کرده ای. پیروز گشت هر کس تو را پیروی کرد و نجات یافت هر کس تو را تایید کرد، نا امید شد و زیان دید آن که تو را دروغگو دانست و آنکه از تو روی گرداند. شاهد گواهی من باش تا از برندگان معرفت و طاعت، و پیروان و تصدیق کنندگان تو باشم. سلام بر تو ای سرور و فرزند سرور من، تو دری هستی که خداوند از آن می دهد و می ستاید. به زیارت تو آمدم تا نیازها، دین و امانت، امنیت و عاقبت کارهایم تا انتهای اجلم را از تو طلب و استدعا کنم. سلام بر توای سرور سروران بزرگوار احمد ابن موسی کاظم رحمت و برکت خداوند بر تو باد.

همچنین بخوانید: متن آیت الکرسی

اعمال زیارت شاهچراغ


اعمال زیارت شاهچراغ

زیارت شاهچراغ اعمال مخصوص دارد که زائر باید این آداب را رعایت کند تا زیارت او مقبول درگاه الهی باشد. برخی از مهمترین این اعمال عبارتند از:

 1. وضو گرفتن و غسل زیارت
 2. به تن داشتن لباس تمیز
 3. خوشبو کردن بدن و لباس
 4. پرهیز از استفاده از کلمات بیهوده و بحث با دیگران
 5. به آرامی و با خضوع و خشوع گام برداشتن
 6. طلب اذن دخول پیش از ورود به حرم مطهر
 7. بر لب داشتن ذکر الله اکبر، الحمدالله، سبحان الله، لااله الا الله و صلوات بر محمد و آل محمد (ص)
 8. ایستادن رو به قبله و قرائت زیارت
 9. توبه و استغفار و تلاش برای داشتن رفتار و گفتار بهتر
 10. رعایت حرمت سایز زائرین
 11. بهتر است تمامی زیارت‌هایی که از ائمه اطهار (ع) آمده است، از جمله زیارت جامعه کبیره و زیارت امین الله قرائت شود.

نماز زیارت شاهچراغ

خواندن نماز زیارت یکی دیگر از اعمال زیارت شاهچراغ است. نماز زیارت شاهچراغ حداقل دو رکعت است که به صورت نماز مستحبی به نیت “قربه الی الله” و مشابه نماز صبح خوانده می‌شود و ثواب آن روح ایشان هدیه می‌شود.

همچنین بخوانید: متن دعای علقمه

زیارت شاهچراغ صوتی


سخن آخر

شاهچراغ یکی از محبوبترین اماکن زیارتی در ایران است که زیارت آن دارای آن دارای آداب و اعمال ویژگی‌های مخصوصی است. در این پست از آلامتو متن زیارت شاهچراغ و ثواب آن، اعمال و نماز زیارت شاهچراغ برای علاقمندان ارائه گردید. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.