نماز زیارت امام رضا چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟ در حرم و از راه دور

نماز زیارت امام رضا

نماز زیارت از آداب مستحبی در حرم معصومین است. در این پست می‌گوییم نماز زیارت امام رضا (ع) چگونه خوانده می‌شود و چطور می‌توان از راه دور نماز زیارت خواند.


نماز زیارت امام رضا چگونه خوانده می شود؟

هر ساله زائران زیادی از گوشه و کنار ایران و جهان برای زیارت مرقد امام رضا (ع) به حرم ایشان می‌شتابند. زیارت ائمه معصوم از جمله زیارت امام رضا دارای آداب و اعمال مستحبی است که شامل خواندن زیارت نامه، نماز زیارت و سایر اعمال است. به این ترتیب زائرین با پیروی و به جا آوردن این آداب، نماز زیارت را برای خود یا به نیابت از سایرین بجا می‌آورند.

همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

طریقه خواندن نماز زیارت امام رضا و تعداد رکعت آن

همانطور که گفته شد نماز زیارت امام رضا مانند سایر نمازهای دو رکعتی مستحبی است. با این تفاوت که می‌توان برای بردن ثواب بیشتر به جای خواندن سوره توحید (قل هو الله) در رکعت اول یاسین و در رکعت دوم الرحمن را خواند.


نیت نماز زیارت امام رضا

برای خواندن نماز زیارت مانند سایر نمازها ابتدا باید نیت کرد. در این مورد هم باید بگوییم “نماز زیارت امام رضا می‌خوانم “قربه الی الله” و این کافی است.


نماز زیارت امام رضا (ع) در حرم

نماز زیارت امام رضا (ع) مانند نماز زیارت دیگر معصومین دارای دو رکعت است و لزومی ندارد مردان آن را با صوت بلند بخوانند. در این نماز خواندن سوره توحید پس از حمد ضروری نیست. (مفاتیح الجنان، آداب زیارت، ادب هفدهم، چاپ مشعر، ص447)

نماز زیارت امام رضا نماز مستحبی است که هنگام زیارت قبر مطهر ایشان خوانده می‌شود. برای ثواب بیشتر نماز زیارت در رکعت اول آن پس از خواندن حمد سوره یاسین و در رکعت دوم پس از سوره حمد بهتر است سوره الرحمن خوانده شود. همچنین خواندن نماز جعفر طیار نیز در حرم امام رضا (ع) سفارش شده است.

همچنین بخوانید: نماز حاجت روز پنجشنبه را کی بخوانیم؟ تعداد رکعت و طریقه خواندن نماز

طریقه خواندن نماز زیارت امام رضا


نماز زیارت امام رضا (ع) از راه دور

نماز زیارت معصومین (ع) از جمله نماز زیارت امام رضا (ع) باید پس از زیارت خوانده شود و معمولا به صورت دو رکعتی ادا می‌شود. برخی از فقها عقیده دارند در صورتیکه زیارت از نزدیک و در کنار قبر معصومین انجام شود، باید نماز زیارت بعد از آن بجا آورده شود و اگر زیارت از راه دور خوانده شود، نماز زیارت مقدم است.

در این ایام که به دلیل گسترش بیماری و لزوم رعایت بهداشت بهتر است از حضور در امکان شلوغ خودداری شود و از طرف دیگر ممکن است کسی به دلیل دوری مسافت توانایی زیارت امام رضا (ع) را نداشته باشد می‌تواند چند نماز دو رکعتی با نیت نماز زیارت امام رضا (ع) بخواند.

برای افرادی که تمایل قلبی برای بهره بردن از زیارت امام رضا دارند، خواندن نماز، روزه گرفتن، صدقه دادن، خواندن زیارتنامه از اعمالی است که می‌توان در روز شهادت ایشان از راه دور انجام داد و ثوابی برابر با زیارت امام رضا خواهد داشت. به علاوه روز 23 ذی القعده نیز در کتب بزرگان به عنوان روز زیارت مخصوص امام رضا (ع) نام برده شده که خواندن زیارت و نماز زیارت امام رضا (ع) از راه دور در کنار صلوات خاصه ایشان ثوابی معادل زیارت بارگاه ایشان دارد.

همچنین اگر میل بردن ثواب زیارت امام رضا (ع) دارید می‌توانید از دوستان و آشنایان خود که قصد سفر و زیارت مستقیم مرقد را دارند درخواست کنید تا به نیابت از شما زیارت کرده و نماز زیارت امام رضا علیه السلام بخواند و ثواب آن را شما هدیه کند.

همچنین بخوانید: نماز نفل حاجت چیست و طرز خواندن آن چگونه است؟ چند رکعت دارد؟

سخن آخر

زیارت معصومین مختلف به خصوص امام رضا (ع) که از محبوبیت بالایی بین شیعیان و به خصوص ایرانیان برخوردار هستند دارای آداب ویژه‌ای است. از جمله طهارت جسمی، روحی، زیارت و عرض سلام به محضر امام، و نماز زیارت. در این پست به طریقه خواندن نماز زیارت اشاره کردیم که حالت ساده و طولانی آن هر دو دارای ثوابت بسیاری برای زائر است.