چله ذی القعده

چله ذی القعده

در روایات اسلامی توجه و عنایت ویژه ای به عدد چهل شده است چنان که پیامبر اکرم فرموده اند: “کسی که چهل روز حلال بخورد، خداوند قلب او را نورانی کند و چشمه های حکمت را از قلبش، بر زبانش جاری می گرداند.” چله ذی القعده نیز بسیار مورد توجه است که برای حاجت روایی و ازدواج توصیه می گردد. چله ذی القعده از ابتدای ماه ذی القعده آغاز و تا دهم ماه ذی الحجه ادامه می یابد. امروز در آلامتو چله ذی القعده برای ازدواج و حاجت را برای شما عزیزان تهیه و تنظیم نموده ایم. امید است حاجت روا گردید.

همچنین بخوانید: دعای نادعلی برای حاجت فوری

چله ذی القعده برای ازدواج و حاجت چگونه است؟

از میان چله های متفاوتی که در روایات آمده است؛ چله ای به نام چله کلیمیه وجود دارد که از نخستین روز ماه ذی القعده آغاز و در روز دهم ماه ذی الحجه پایان می پذیرد. این اربعین به اربعین موسی کلیم معروف است. موسی در این ایام در میهمانی خدا به سر می برد و به بهار چله نشینی معروف است.

و واعدنا موسی ثلاثین لیلهً فاتممناها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیله.

به او وعده دیدار خصوصی دادیم؛ آمد به دیدار ما. اوّل 30 شب بود؛ بعد 10 شب اضافه کردیم، راهش باز بود؛ جمعاً شد 40 شب.

البته چله گرفتن دارای اداب خاصی است. بایستی انسان چله نشین بیش از پیش مراقب خویش باشد. مراقب باشد دهانش به خوراک بد و حرام آلوده نگردد. حرف بد بر زبان جاری نسازد. چشمش نگاه بد نکند و گوشش حرف بد نشنود.

برای چله گرفتن سوره هایی از قرآن و اذکار خاصی توصیه شده است. قرائت قرآن، زیارت جامعه کبیره و صغیره، خواندن روزی 1000 مرتبه ذکر لااله الاالله، روزی 350 مرتبه صلوات، 303 مرتبه یا بصیر و 70 مرتبه ذکر استغفار در این چهل روز توصیه شده است.

علاوه بر آن خواندن زیارت عاشورا، زیارت وارث و همچنین حدیث کسا برای چله گرفتن توصیه شده است. ولیکن لازم به ذکر است؛ چنانچه چله ذی القعده برای ازدواج یا هر خواسته دیگری انجام شود از آثار معنوی برخوردار است. لذا بهتر است به نیت سلامتی و تعجیل امام زمان صورت گیرد.


چله ذی القعده چه زمانی است؟

چله ذی القعده که به چله کلیمیه معروف است؛ یک چله قرآنی است که بسیار مورد توجه ویژه عرفاست و سندش قرآن کریم است.

وَ إِذْ واعَدْنا مُوسي‏ أَرْبَعينَ لَيْلَةً ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَنْتُمْ ظالِمُونَ

و آنگاه که با موسی چهل شب وعده کردیم و قرار گذاشتیم… بقره /51

چله کلیمیه برای ازدواج از شب یکم ذی القعده آغاز و تا دهم ذی الحجه مصادف با عید قربان ادامه می یابد. معمولا چله ذی القعده صلوات و یس به نیت هدیه به امام هادی است زیرا امام هادی به امام  ازدواج مشهور است.

حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی همواره به لطافت توسل به امام هادی برای امر ازدواج اشاره داشته و فرموده اند: در امر ازدواج به امام هادی متوسل شوید که در این امر توسل به ایشان راهگشا خواهد بود.

همچنین بخوانید: دعای معراج برای حاجت

چله ذی القعده برای ازدواج


اعمال آخرین شب چله ذی القعده

آخرین شب چله ذی القعده مصادف با شب عید قربان است. شب گرفتن حاجات قلبی پس از چهل روز چله نشینی در چله کلیمیه. همانگونه که موسی در شب عید قربان به لقای الهی نائل شد چله نشین نیز در انتظار جایزه خویش می باشد. لذا روایت شده است که مستحب است این شب به احیا و خواندن مناجات و دعا به سپیده رسانده شود. ولیکن گفته می شود چنانچه در شب احقاق حق چله نشین به دعا و مناجات و تقرب خداوند پرداخت که بسیلر عالی است. ولیکن چنانچه خواب بر آن فائق شد؛ با نیت تقرب به خداوند در خواب بر بستر بخوابد. خواب چله نشین از ثواب الهی بر خوردار است.