متن وان یکاد همراه با معنی و فایل صوتی + خواص وان یکاد

اگر به دنبال راهی برای مقابله با چشم نظر و متن و ان یکاد به علاوه خواص وان یکاد هستید، این پست از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

وان یکاد و خواص آن

آیه وان یکاد که به عنوان دعای چشم زخم شناخته می‌شود، شامل آیه‌های 51 و 51 سوره قلم است. در برخی تفاسیر گفته شده است که این آیه اشاره به این موضوع دارد که کافران پس از نزول قرآن به پیامبر، قصد آسیب به ایشان از طریق چشم زخم را داشتند. در ادامه به شرح متن وان یکاد همراه با معنی آن می‌پردازیم.


وان یکاد برای چیست؟

و ان یکاد در فرهنگ دینی ما آیه ای است که به جهت مقابله با چشم زخم و دفع بلای ناشی از چشمان حسود خوانده می‌شود. با وجود اینکه بسیاری از افراد گمان می‌کنند “چشم زخم” موضوعی خرافی است، اما نمی‌توان آن را انکار کرد به خصوص اینکه درباره آن روایاتی نیز موجود است.

از جمله روایتی از پیامبر (ص) که در مجمع البیان آمده است: چشم زدن حقیقت دارد و گاه چشم زدن، قله‌ای را ساقط می‌کند.

از دیگر روایاتی که وجود این پدیده را ثابت می‌کند، روایتی است که از رسول اکرم (ص) در “المنثور” آمده است که می‌گوید: چشم زخم مرد سالم را در قبر و شتر سالم را در دیگ قرار می‌دهد.

همچنین درباره شان نزول این آیه روایتی از همراهان امام صادق (ع) وجود دارد. حسن جمال نقل کرده است زمانیکه امام صادق را از مدینه به مکه می‌بردم، وقتی به مسجد غیرخم رسیدیم نگاهی به جانب چپ مسجد کردند و فرمودند: اینجا محلی است که پیامبر علی را جانشین خود اعلام کرد. سپس سمت دیگری را نشان دادند و گفتند آنجا خیمه ابوفلان و ابو عبیده است که زمان اعلام وصی شدن علی چشمانشان در حد می‌گرخید، مانند اینکه اینها چشمام یک جن زده هستند. آنجا بود که جبرئیل این آیه را نازل کرد:

“و حقیقت این است که آنان که کفر ورزیدند چیزی نمانده بود با چشمانشان تو را از بلغزانند و زمین زنند، هنگامی که این ذکر را شنیدند؛ و می‌گویند که او حتما جن‌زده است! در حالی که او جز ذکری برای جهانیان نیست.”

همچنین بخوانید: متن چهار قل با معنی و فایل صوتی

متن وان یکاد با معنی

«وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ * وَمَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ»

البته نزدیک است که کافران به چشمان (بد) خود (چشم زخمت زنند و) از پایت در آورند، آن گاه که آیات قرآن بشنوند

و (چون در فصاحتش حیرت کنند از شدت حسد) گویند که این شخص عجب دیوانه است. در حالی که

این کتاب الهی جز ذکر و پند و حکمت برای عالمیان نیست.


وان یکاد صوتی


خواص وان یکاد در خانه

بسیاری از مردم به خواص وان یکاد در خانه اعتقاد دارند و تابلویی حاوی این آیه را در محل کار، خانه یا مکان های دیگر نصب می کنند تا خود را از چشم شیطان مصون بدارند. این آیه یکی از پرکاربردترین آیات قرآن در زندگی عادی ایرانیان است. بسیاری از مردم ایران از آن به عنوان محافظ در برابر چشم شیطان استفاده می کنند. این آیه به طور کامل نوشته شده و در ورودی خانه ها برای محافظت از چشم شیطان نصب شده است.

همچنین بخوانید: دعای آیت الکرسی

خواص وان یکاد در خانه


وان یکاد برای چشم زخم

وان یکاد برای چشم زخم برای مواقعی کاربرد دارد که فردی از روی اعصاب به چیزی نظر می‌کند و این نگاه ممکن است آسیبی به آن وارد کند. امام علی (ع) نیز با حدیث “العین حق؛ به معنای چشم زخم حق است”، بر وجود چشم نظر صحه گذاشته‌اند. از آنجاییکه این آیه هنگام چشم زخم کفار نازل شده است، مومنان آن را برای پیشگیری از آن به کار می‌برند.


وان یکاد برای نوزاد

به علت خواص وان یکاد برای نوزاد، این آیه پربرکت بر روی کاغذ، نقره، طلا، سنگ و … نوشته شده و همراه نوزاد می‌شود. به این ترتیب نوزاد را از شر نگاه‌های آسیب زننده حفظ کند.

در خصوص مراقبت از چشم زخم نوزاد با آیه وان یکاد نیز حدیثی آمده است به این شرح: زمانی که اسماء بن عمیس به حضرت محمد (ص) گفتند که اولاد جعفر را چشم زده‌اند، آیا باید برایشان حرز تهیه کنم؟ پیامبر (ص) فرمودند: بله! اگر چیزی بتواند بر قضا و قدر غلبه کند، همان چشم زخم است!


وان یکاد برای ماشین

همانطور که اشاره شد چشم زخم توهم و خرافه نیست و در دنیای واقعی رخ می‌دهد. به این منظور مرحموم شیخ عباش قمی، قرائت آیه 51 سوره قلم را توصیه کرده‌اند. تهیه وان یکاد برای ماشین، به خصوص خرید ماشین تازه و به همراه داشتن آن بسیار مرسوم است تا از چشم نظرهایی که ممکن است منجر به خادثه شود، پیشگیری کند.

همچنین بخوانید: دعای چهل کلید برای ازدواج

وان یکاد برای ماشین


سخن آخر

وقایعی وجود دارد که چشم بد را تأیید می کند، چنان که احادیثی در این زمینه وجود دارد. بنابراین، این یک خرافه نیست. بر اساس برخی از کتب احادیث و ادعیه، خواندن و نوشتن این آیه برای جلوگیری از چشم بد حسودان مفید است. متن وان یکاد همراه با معنی آن یکی از این احادیث است.

با این حال مرتضی مطهری از برداشت عامیانه این آیه در میان ایرانیان و استفاده گسترده آنان از آن انتقاد کرده است و استفاده گسترده از این آیه در ورودی خانه ها و ساختمان ها را دلیلی بر بدبینی مردم نسبت به یکدیگر می داند. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.