نماز چاشت یا ضحی چگونه خوانده می شود

نماز چاشت یا ضحی

نماز چاشت یا ضحی از نمازهایی که در دسته نمازهای واجب، مستحب و نوافل روزانه قرار نمی‌گیرد. در ادامه می‌گوییم نماز چاشت یا ضحی چیست، چگونه خوانده می‌شود و چه فوایدی دارد.


نماز چاشت یا ضحی چیست و چگونه است؟

نماز چاشت یا ضحی از نمازهایی که است که در مورد خواندن آن روایات متعددی وجود دارد. برخی آن را سنت و برخی دیگر آن را بدعت می‌دانند. در روایات دسته اول به خواندن این نماز سفارش شده است و برای آن ثواب در نظر گرفته شده است. در روایات دسته دوم که آن را بدعت می‌داند و ترک آن را بنا بر احتیاط بهتر می‌داند.

در این پست می‌گوییم نماز چاشت یا ضحی چگونه خوانده می شود و چند رکعت است و فواید خواندن آن چیست.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد

طریقه خواندن نماز چاشت یا ضحی

طریقه خواندن نماز چاشت یا ضحی مانند دیگر نمازهای روزانه است، هر گاه نمازگزار بخواهد این نماز را به جا آورد نیت نماز ضحی کرده و شروع به اقامه نماز می‌کند. نماز چاشت یا ضحی معمولا به شکل دو رکعت دو رکعت به جا آورده می‌شود.

به این ترتیب که اگر فرد قصد دارد چهار رکعت نماز چاشت بخواند، دو نماز دو رکعتی به جا آورده و در پایان سلام می‌دهد و مجدداً شروع به خواندن نماز دو رکعتی بعدی می‌کند.

با این حال روش‌های دیگری نیز در روایات مختلف برای خواندن نماز ضحی وجود دارد. ابن قاسم در کتاب خود به نام الروض المربع گفته است:

أی لا کراهه: لمجیء النصوص بذلک منها حدیث

عائشه: یصلی الضحى أربعا، لا یفصل بینهن بسلام.

ترجمه: پیامبر اکرم (ص) نماز ضحی را به صورت چهار رکعتی می‌خواندند به طوریکه در میان آن فاصله نمی‌انداختند و سلام نمی‌دادند.

در جای دیگر شروانی اینطور گفته است:

یجوز فعل الثمان بسلام واحد، وینبغی جواز الاقتصار على تشهد واحد فی الأخیره، وجواز تشهد فی کل شفع من رکعتین أو أربع.

ترجمه: جایز است که نماز هشت رکعتی با یک سلام در پایان آن به جا آورده شود و همچنین می‌توان به یک تشهد در پایان نماز اکتفا کرد (یا مانند نمازهای فرض دو یا چهار رکعتی) پس از هر دو رکعت تشهد خواند.


نماز چاشت چند رکعت دارد؟

تعداد رکعت‌های نماز چاشت یا ضحی آنطور که در روایات مختلف از رسول اکرم (ص) نقل شده است متفاوت است: دو، چهار، شش و هشت. اما در هیچ منبعی ذکر نشده است که تعداد رکعت‌های مشخصی برای نماز چاشت ذکر نشده است.


وقت خواندن نماز چاشت کی است؟

وقت خواندن نماز چاشت از هنگام بالا آمدن آفتاب به مقدار یک نیزه شروع شده (معادل 15 دقیقه پس از طلوع خورشید) و تا پیش از رسیدن خورشید به میان آسمان زمان آن به پایان می‌رسد. (تقریباً 10 دقیقه پیش از شروع وقت نماز ظهر).

پس نمازگزار اختیار دارد که نماز چاشت (نماز ضحی) را در هر زمانی پس از بالا آمدن آفتاب تا پیش از آنکه خورشید به میانه آسمان برسد، بخواند. اما چنانچه پس از پایان فرصت نماز ضحی و پیش از آغاز زمان نماز ظهر (از هنگام اذان ظهر)، نماز را به جا آورد با نهی رسول اکرم (ص) مواجه می‌شود، زیرا وقت خواندن نماز با زوال آفتاب مصادف خواهد شد.

همچنین بخوانید: نماز امام رضا چگونه است؟

فواید و فضیلت نماز چاشت چیست


فواید و فضیلت نماز چاشت چیست؟

نماز چاشت از نمازهای غیر واجب و غیر مستحب است که درباره فضیلت و فواید آن می‌توان به چند حدیث اشاره کرد، از جمله:

در روایت ابن ماجه به نقل از ابوهریه آمده است: هر که دو رکعت نماز چاشت بخواند گناهان او آمرزیده می‌شود، حتی اگر به اندازه کف‌های دریا باشد.

أَبِي هُرَيْرَةَ – رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ – قَالَ: أَوْصَانِي خَلِيلِي صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِثَلَاثٍ: صِيَامِ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ مِنْ كُلِّ شَهْرٍ، وَرَكْعَتَيْ الضُّحَى، وَأَنْ أُوتِرَ قَبْلَ أَنْ أَنَامَ.

ترجمه: در حدیثی که از ابوهریره (رضی الله عنه) روایت شده است، اینطور آمده است: دوستم رسول الله (ص) سه چیز را به من سفارش نمود: سه روز روزه گرفتن در هر ماه، خواندن نماز وتر، خواندن دو رکعت نماز ضحی.

هنگامیکه رسول خدا اصحاب و یاران خود را به عملی توصیه می‌کند، پس منفعتی به خصوص از نظر معنوی برای مومن دارد و لازم است به توصیه‌های پیامبر توجه کافی داشته باشیم. زیرا انسان بزرگواری همچون ایشان اگر توصیه‌ای دارند، چیزی جز بهترین راه و عمل نخواهد بود.

عن ابی ذر رضی الله عنه أن النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: يُصْبِحُ عَلَى كُلِّ سُلَامَى مِنْ أَحَدِكُمْ صَدَقَةٌ, فَكُلُّ تَسْبِيحَةٍ صَدَقَةٌ, وَكُلُّ تَحْمِيدَةٍ صَدَقَةٌ, وَكُلُّ تَهْلِيلَةٍ صَدَقَةٌ, وَكُلُّ تَكْبِيرَةٍ صَدَقَةٌ, وَأَمْرٌ بِالْمَعْرُوفِ صَدَقَةٌ, وَنَهْيٌ عَنْ الْمُنْكَرِ صَدَقَةٌ, وَيُجْزِئُ مِنْ ذَلِكَ رَكْعَتَانِ يَرْكَعُهُمَا مِنْ الضُّحَى.

ترجمه: در حدیثی دیگر که ابوذر رضی الله به روایت از رسول اکرم ذکر کرده است، اینطور فرمودند: هر یک از شما مومنین که شب را صبح کرده باید برای هر یک از اعضای بدن خود صدقه‌ای بدهید. پس هر ذکر سبحان الله، الحمدلله، لااله الا الله و الله اکبر، و هر امر به معروف و نهی از منکر صدقه‌ای است که به جای تمامی این موارد، خواندن دو رکعت نماز ضحی کافی است.

نمازی که آنچنان ارزش بالایی دارد که تنها خواندن دو رکعت از آن جایگزین این اذکار و اعمال است. پس فضیلت بالای این نماز آنقدر می‌ارزد که حداقل روزانه یک مرتبه نماز ضحی یا چاشت به جا آورده شود. این عمل در ظاهر سبک اجری بزرگ برای مومن به همراه دارد.

همچنین بخوانید: نماز نفل حاجت چیست

سخن آخر

در اسلام به جز نمازهای واجب و مستحب سفارش به خواندن دیگر نمازها نیز شده است که نماز چاشت یکی از آنهاست. در این پست از آلامتو به نحوه خواندن نماز چاشت یا ضحی، وقت خواندن و فواید نماز چاشت پرداختیم.