طریقه خواندن نماز شب آیت الله بهجت

در این مطلب از آلامتو به طریقه خواندن نماز شب از آیت الله بهجت و معجزه خواندن نماز شب اشاره می کنیم.

نماز شب آیت الله بهجت چگونه است؟

آیت الله بهجت بر خواندن نماز شب سفارش می کردند. ایشان در خصوص خواندن نماز شب می فرمایند: “هیچ گریزی از نماز شب برای مومنان نیست و تعجب از کسی که می خواهد به کمال دست یابد ولی برای نماز شب برنمی خیزد و احدی نمی تواند به مقامات دست یابد مگر با پناه بردن به نماز شب. ”

از حضرت بهجت نقل شده است که ما برای ساعت خواب حسرت می خوریم که چرا برای به جا آوردن نماز شب برنمی خیزیم، با وجود اینکه ساعات بیداری را به غفلت می پردازیم! برای اینکه اگر ما در هنگام بیداری به بندگی خدا مشغول بودیم، توفیق بیدار ماندن در شب را برای خواندن نماز شب و قرائت قرآن پیدا می کردید.

شب که مومن خواب است، ملائکه بر انسان وارد می شوند تا او را برای خواندن نماز شب بیدار کنند، هنگامیکه انسان اعتنایی برای بیدار شدن نمی کند، باز او را بیدار می کنند. این بیداری ها تصادفی نیست. اگر انسان از موقعیت استفاده کند از خواب بیدار می شود و گرنه کسل برمی گردد و می خوابد. اما اگر بیدار شدید آن ملائکه را نخواهید دید، اما به آنها سلام کنید و از آنها تشکر کنید.

حضرت بهجت (ره) در مورد خواندن نماز شب فرمودند: در تعبدیات از ما کار دشواری نخواستنه اند، سخت ترین آن خواندن نماز شب است و در واقع تعیین وقت خوابیدن است نه اصل بی خوابی. پس بهتر است نیم ساعت زودتر بخوابید تا نیم ساعت زودتر بیدار شوید. پس با کم خوردن در شب و زودتر خوابیدن، می توانید به موقع بیدار شوید.

همچنین بخوانید: نماز شب کوتاه و آسان چگونه است

طریقه خواندن نماز شب آیت الله بهجت

آیت الله بهجت در خصوص طریقه خواندن نماز شب به روش آسان تر گفته اند: اینکه اقتصار بر واجابت را انجام دهید، به این صورت که به قرائت آن اکتفا کنید و خواندن حمد و رکوع و سجود را ترک نکنید.


معجزه نماز شب آیت الله بهجت

در ملاقات مرحوم علامه طباطبایی با مرحوم آقا سید علی قاضی، ایشان فرمودند: “فرزندم اگر دنیا را می خواهی نماز شب به جا آور، و اگر آخرت را نیز می خواهی نماز شب را به جا بیاورد.”

در خصوص معجزه نماز شب در روایت دیگری آمده است: ” هر که نماز شب بجا آورد و در روز بگوید که گرسنه‌ام یا غذا و روزی ندارم، او را باور نکنید.”

معجزه نماز شب


اهمیت خواندن نماز شب از نگاه ائمه اطهار

در خصوص به جا آوردن نماز شب روایات بسیاری از ائمه اطهار ما موجود است:

  • روزی مردی به محضر امام علی (ع) رفت و از ایشان سوال کرد: “یا امیرالمومنین، چرا من از فیض نماز شب بهره مند نمی شوم؟ ایشان فرمودند: زیرا گناهانت تو را به زنجیر کشیده اند.”
  • شخصی از امام حسین (ع) سوال کرد:” من در خود قدرتی برای خواندن نماز شب نمی بینم و فرصت به جا آوردن نماز شب را از دست می دهم.” امام به آن مرد توصیه کردنند که در روز در مقابل اکر خداوند سرکشی نکند.
  • امام صادق علیه السلام در خصوص اهمیت نماز شب فرمودند: هر که دچار گناه شود از فضیلت خواندن نماز شب محروم خواهد شد و نفوذ کار ناپسند در شخص مرتکب بسیار سریع است. همچنین در جای دیگر می فرمایند دروغ گفتن موجب محرومیت انسان از نماز شب می شود.
  • امام علی (ع) در حدیثی دیگر می فرمایند: انجام گناه و اعمال و رفتار بد موجب محروم ماندن شخص از نماز شب می شود.
همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چگونه خوانده می شود؟

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با عتوان طریقه خواندن نماز شب آیت الله بهجت برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از برکات معنی عبادت شبانه بهره مند گردید.