نماز تهجد چند رکعت است

نماز تهجد برای حاجت و ازدواج

نماز تهجد نمازی است اختیاری که مسلمان در شب می خواند و وقت این نماز بعد از پایان نماز عصر تا اذان سحر شروع می شود و رسول صلی الله علیه و آله و سلم، به نماز تهجد و خواندن نماز در آن بسیار علاقه داشت. در این مطلب از آلامتو می‌گوییم نماز تهجد چند رکعت است و چگونه خوانده میشود؟ برای حاجت و ازدواج چطور خوانده می‌شود.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود و چند رکعت است؟

نماز تهجد چیست؟

نماز تهجد یک نماز مستحبی است که در ساعات پایانی شب (هنگام سحر) به جا آورده می‌شود. خواندن این نماز آثار و برکات فراوانی به همراه دارد و خوشبختی دنیا و آخرت را برای مومن به همراه دارد. در روایات نیز به مومنان سفارش شده است که برای رسیدن مقام معنوی شب زنده داری و نماز شب را فراموش نکنید.

تهجد در لسان، فعل پنجگانه با اسم هجد است، پس گفته می‌شود: فلانی تهجد کرد و فاعل آن تهجد است که به معنای تا دیر وقت بیدار ماندن است. و اما تهجد در اصطلاح به معنای بیدار شدن در شب برای اقامه نماز است، خداوند متعال می‌فرماید: (وَ مِنَ اللَّیْلَ فَهَا تَهَجَدُ فِی الْأَمْرِکُکُمْ…).

این نماز در مقایسه با دیگر نمازهای نفل دارای اهمیت بیشتری است، زیرا در بین نمازهای نافله، نماز دیگری نیست که مانند نماز تهجد در طول یکسال بر همه فرض شده باشد، یا بر رسول اکرم فرض شده باشد، یا نزد برخی دیگر از ائمه معصوم همچنان نیز فرضیتش بر همگان باقی باشد. علت دیگر اهمیت نماز تهجد این است که پیامبر خدا (ص) نیز بر این نماز تاکید بیشتری داشتند و مسلمانان را به خواندن آن ترغیب می‌کردند.

زمانیکه از پیامبر درباره بهترین عمل سوال شد، ایشان پاسخ دادند که بهترین عمل نزد پروردگار قیام طولانی در نماز است و همچنین بهترین نماز پس از فرایض، نماز تهجد است. هنگام نماز تهجد حائلی بین بنده و خدا باقی نمی‌ماند و هر ذکر و دعایی  که گفته شود بیشتر مقبول واقع می‌گردد. علماء دینی به افرادی که میل دارند به درجه اولیاء برسند، خواندن نماز تهجد را سفارش می‌کنند.

این نماز دارای اسامی دیگری نیز است، از جمله: صلاة الليل: نماز شب، قيام الليل: شب‌بيداري، صلاة التطوع بالليل: نماز نفل شبانه، صلاة السحر: نماز سحر، نماز پاکان، نماز کرّوبيان و نماز انبيا.

نماز تهجد چند رکعت است؟

نماز تهجد دارای یازده رکعت است که شامل چهار نماز دو رکعتی، نماز شفع و نماز وتر می باشد.

فرق نماز تهجد با نماز شب در این است که نماز تهجد بعد از خواب شبانه حتی برای مدتی و بعد از بیدار شدن فقط برای خواندن نماز و نه برای سایر عبادات است و در مورد نماز شب شامل نماز و ذکر و دعا است. ، خواندن قرآن و سایر عبادات در هر ساعت از شب و بر همین اساس تهجد نوعی نماز شب است که با خوابیدن و سپس بیدار شدن برای خواندن نماز انجام می شود که شاهد این تفاوت گزارش شد.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به امام زمان در شب جمعه

نماز تهجد چگونه خوانده میشود؟

نماز تهجد دارای یازده رکعت است:

هشت رکعت از این نماز مانند نماز صبح است، به این معنی که نمازگزار باید چهار نماز دو رکعتی به نیت نماز شب یا تهجد به جا آورد.

رکعت اول شامل: یک مرتبه سوره حمد+ یک مرتبه سوره توحید+ قنوت+ رکوع+ سجده+ تشهد و سلام است.

دو رکعت نماز شفع

توصیه شده است در رکعت اول نماز شفع پس از قرائت حمد، سوره ناس و در رکعت دوم پس از خواندن حمد، سوره فلق قرائت شود.

یک رکعت نماز وتر

در نماز وتر پس از خواندن حمد سه مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس خوانده شود. همچنین می‌توان یک سوره تنها خواند، سپس دست‌ به قنوت برد و حاجات خود را از خداوند درخواست کرد.

سپس برای چهل مؤمن دعا کرده؛ 40 مرتبه بگویید (اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ) و طلب مغفرت کنید و هفتاد مرتبه بگویید: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه».

از پروردگار خود طلب آمرزش و مغفرت می‌کنیم و به سوی او بازگشت می‌نمایم.

آن گاه ۷ مرتبه تکرار کند «هذا مقامُ العایذٍٍِ بکَ منَ النّارِ»؛ (این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می‌برد) و

سپس ۳۰۰ مرتبه تکرار کند: «العفو» و سپس بگوید: «ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّکَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم»؛ و سپس رکوع + سجده + تشهد + سلام.

در پایان نماز شب تسبیحات زهرا (س) (۳۴ مرتبه، الله اکبر، ۳۳ مرتبه، الحمد لله و ۳۳ مرتبه، سبحان الله) را بگوید.

همچنین بخوانید: متن کامل نماز شب اول قبر

نماز تهجد برای حاجت

نماز تهجد برای حاجت

خواندن نماز تهجد برای حاجت روا شدن در ده روز آخر ماه رمضان بسیار توصیه شده است. به خصوص در شب‌های قدر از ماه مبارک رمضان آن را فراموش نکنید تا انشاء الله حاجت روا شوید.

نماز تهجد بری ازدواج

بهترین زمان نماز تهجد برای ازدواج در ثلث آخر شب است و تا اجابت پروردگار متعال می توان آن را هر روز خواند و نماز حاجت با دو رکعت نماز غیر از نماز واجب خوانده می شود. سوره کافرون در رکعت اول بعد از سوره فاتحه و در رکعت دوم سوره اخلاص بعد از خواندن فاتحه خوانده می شود و پس از اتمام نماز از پروردگار متعال استدعا می کنیم که آن را به جا آورد. حاجات ازدواج، دعای قبل را بگو و پس از اتمام دعای قبلی با دعای خیر دنیا و آخرت به پروردگار متعال نزدیک شو و پروردگار متعال مستجاب خواهد شد.

نماز تهجد ساعت چند است؟

درباره اینکه زمان خواندن نماز تهجد ساعت چند است، از رسول اکرم (ص) توصیه شده است: «ان آخر اللیل فی التهجد احب إلی من أوله، لان اللّه یقول «و بالاْءَسحارِهُم یسْتَغْفِرُونَ»، «پایان شب برای به جا آوردن نماز تهجد برای من محبوب‌تر از آغاز آن است، زیرا خدا فرموده است: افراد پرهیزگار در هنگام سحر استغفار می‌کنند.

با این حال وقت نماز تهجد بعد از تمام شدن نماز عشا شروع می شود و وقت آن تا آخر شب ادامه دارد، بنابراین تمام شب از بعد از عشا تا سحر وقت نماز تهجد است با این تفاوت که بهترین وقت نماز تهجد است. آخر شب یا آنچه به سحر نزدیک می شود و وارد ثلث آخر شب می شود.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا برای ازدواج

سخن آخر

امیدواریم این پست از آلامتو با موضوع نحوه خواندن نماز تهجد برای حاجت و ازدواج برای شما همراهان مفید بوده باشد و بتوانید از برکات معنوی آن برخوردار گردید.