نماز تحیت مسجد جمکران چگونه و چند رکعت است؟

نماز تحیت مسجد جمکران

اگر می‌خواهید بدانید نماز تحیت چیست و نماز تحیت مسجد جمکران چگونه و چند رکعت است و طریقه خواندن نماز تحیت مسجد جمکران بیاموزید تا انتهای متن با ما باشید.


نماز تحیت مسجد جمکران چگونه و چند رکعت است؟

نماز تحیت مسجد دو رکعت نمازی مستحبی است که هنگام وارد شدن به هر مسجد و پیش از نشستن به منظور احترام به مسجد، ثواب بیشتر و نزدیکی به خداوند به جا آورده می‌شود تا با خواندن آن کراهت عبور از مسجد رفع شود. البته موارد استثنائی نیز وجود دارد. در مورد مسجد الحرام نیازی به نماز تحیت نیست و طواف جایگزین آن است. همچنین درباره مسجد جمکران نیز به نقل از محدث نوری نماز تحیت مخصوصی آمده است.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

طریقه خواندن نماز تحیت مسجد جمکران

نماز تحیت نماز ساده دو رکعتی است که نمازگزار می‌تواند پس از سوره حمد هر سوره‌ای را قرائت کند؛ حتی می‌تواند تنها به سوره حمد بسنده کند.

اما نماز تحیت مسجد جمکران کیفیت دیگر دارد. این مسجد در نزدیکی شهر قم و به امر امام زمان (عج) بنا شده است. از میرزا حسین نوری که از محدثان شیعه است در کتاب نجم الثاقب برای مسجد جمکران نماز تحیت ویژه‌ای آمده است. طریقه خواندن نماز تحیت مسجد جمکران:

نماز تحیت مسجد جمکران دو رکعت دارد که در هر رکعت آن یک بار سوره حمد و هفت بار سوره قل هو الله خوانده می‌شود. دارای هفت ذکر رکوع است و در هر سجده آن هفت بار ذکر سجده خوانده می‌شود. (در رکوع هفت مرتبه ذکر ” سبحان ربّى الْعظیم و بحمده” و هر سجده ذکر ” سبحان ربّى الأعلى و بحمده” را بگویید).

همچنین بخوانید: نماز وحشت یا نماز شب اول قبر را چگونه بخوانیم؟ + نیت و متن نماز

اعمال مسجد جمکران


اعمال مسجد جمکران

از آنجاییکه مسجد جمکران دارای ویژگی زیارت حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) برخوردار است، زائرین محترم آن باید آداب زیارت را رعایت کنند، برخی از اعمال مسجد جمکران عبارتند از:

 1. بهتر است زائرین از لباس‌های تمیز، پاکیزه و شایسته استفاده کنند.
 2. ذکر، تسبیح و صلوات دائماً بر لب داشته باشند.
 3. در هنگام ورود به مسجد و حرم از صمیم قلب احساس خضوع و شکستگی در برابر جلال این امام بزرگوار را احساس کنند. همچنین اعمال و عهد شکنی های خود را در مقابل دستورات نورانی ایشان به یاد آورد و در آن تامل کند.
 4. ورود به مساجد از جمله مسجد جمکران برای زنان در ایام عادت و انسان جنب حرام است و مستحب است که با وضو به این اماکن وارد شد.
 5. در خواندن ادعیه و زیارت‌ها باید آنهایی که از منابع معتبر و اهل بیت به ما رسیده است خوانده شود و از زیارتهایی که منبع نامشخص دارند پرهیز کرد.
 6. همه اعمال از جمله نماز، دعا و زیارت در مسجد جمکران را می‌توان به نیابت از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به جا آورد.
 7. باید از به زبان آوردن کلام بیهوده در این مکان و هنگام انجام اعمال عبادی پرهیز کرد زیرا مانع رزق و موجب قساوت قلب خواهد شد.
 8. زائرین نباید موجب مزاحمت سایر زوار شوند و لازم است با خدام و سایر مردم در کمال ادب رفتار کنند.

ثواب نماز تحیت مسجد جمکران

خواندن نماز در این مسجد فضیلت بسیاری دارد و ثواب نماز تحیت مسجد جمکران شامل نماگزار می‌شود از جمله:

 1. ثواب عبادت در مسجد جمکران: خواندن دو رکعت نماز در مسجد جمکران به توصیه حضرت ولی عصر (عج) انجام می‌شود. خواندن این دو رکعت چنان ثوابی دارد که آن حضرت فرموده اند: فَمَن صَلا هُما فَکانَما صلی فی البیت العتیق. هر که این دو نماز را بخواند، مانند این است که در کعبه نماز خوانده است.
 1. دیدار با امام زمان (عج): از زمانیکه مسجد جمکران بنا شده است یعنی سال 373 هجری قمری تا کنون بسیاری از مشتاقان دیدار با امام عصر (عج) که به زیارت این مسجد رفته‌اند این سعادت را داشته اند تا به وصال معشوق خود رسیده و آن ملاقات‌ها در کتب بسیاری ثبت شده است.
 2. برخورداری از عنایات حضرت برای پناهجویان به این مسجد: بسیاری از افراد هر روزه به این مسجد پناه برده تا تحت الطاف سرور خود از گرفتاری و مشکلات خلاصی یابند و هر روزه با این نیت در این مکان به عبادت و راز و نیاز می‌پردازند که برای بسیاری از آنها نتیجه مطلوب حاصل می‌شود.
همچنین بخوانید: نماز حاجت دو رکعتی ساده و فوری چگونه است؟ طریقه خواندن نماز حاجت دو رکعتی

سخن آخر

در این پست از آلامتو به نماز تحیت مسجد جمکران اشاره کردیم و طریقه خواندن آن شرح داده شد. ثواب و فضیلت بسیاری در خواندن نماز تحیت مسجد جمکران وجود دارد که به آن پرداختیم. امیداریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و شما نیز از برکات به جا آوردن این نماز بهره مند گردید.