نماز اول ماه ربیع الاول

نماز اول ماه ربیع الاول

ماه ربیع الاول از ماه های مبارک مسلمانان است که اعمال ویژه ای دارد. در ادامه می‌گوییم نماز اول ماه ربیع الاول چگونه است و چند رکعت دارد.


نماز اول ماه ربیع الاول چگونه است؟

ماه ربیع الاول آن ماه خوب و پربرکتی است که در آن بهترین فرزندان آدم، پیامبر گرامی ما محمد صلی الله علیه و آله و سلم در آن متولد شد، در سحرگاه روز دوشنبه که بهترین روزی است که خورشید در آن طلوع کرده است. ربیع الاول بهترین ماه برای بزرگداشت و تسبیح میلاد پیامبر اکرم (ص) است، مطمئن باشید که این روز منشأ بزرگترین برکات است و انجام اعمال مخصوص آن حسنه زیادی برای فرد دارد. پس هر مسلمانی باید بداند که این ماه جایگاه ویژه ای دارد و بر اعمال از جمله نماز، دعا، مناجات و … توصیه شده آن آگاه باشد. در این مطلب نماز اول ماه ربیع را شرح می‌دهیم و طریقه خواندن آن را می‌گوییم.


طریقه خواندن نماز اول ماه ربیع الاول

نماز اول ماه ربیع الاول از جمله نمازهای مستحبی بسیار مهم است که بر خواندن آن در اولین روز هر ماه قمری نیز سفارش شده است. طریقه خواندن نماز اول ماه ربیع الاول در مفاتیح الجنان به ترتیب زیر است:

این نماز دو رکعت دارد که در رکعت اول پس از خواندن سوره حمد، 30 مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود. در رکعت دوم نیز یک مرتبه سوره حمد و 30 مرتبه سوره قدر خوانده می‌شود. در پایان نماز اول ماه ربیع الاول صدقه‌ای را کنار بگذارید تا انشاالله در این ماه تندرستی و رحمت بدست آورید.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد

 نماز اول ماه ربیع الاول چند رکعت دارد؟

نماز اول ماه ربیع الاول دو رکعت دارد که رکعت اول آن شامل خواندن حمد و سوره توحید و رکعت دوم شامل حمد و سوره قدر است.


زمان خواندن نماز اول ماه ربیع الاول

در مورد زمان خواند نماز اول ماه ربیع الاول فقها وقت فضیلتی مشخص نکرده‌اند و گفته اند که در تمام طول روز می‌توان آن را به جا آورد. پس زمان خواندن این ماز اول ابتدای طلوع فجر تا هنگام مغرب است و بعید نیست که پیش از طلوع آفتاب نیز صحیح باشد.


دعای بعد از نماز اول ماه ربیع الاول

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَ مَا مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ إِلا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانى‏اش همیشگى است، هیچ جنبنده‏ اى در زمین نیست، مگر اینکه روزى او بر خدا است

وَ یَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَ مُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ

و قرارگاه‏ و امانگاهش را خدا مى داند، همه اینها در کتابى روشن است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ وَ إِنْ یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلا کَاشِفَ لَهُ إِلا هُوَ

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانى ‏اش همیشگى است، اگر خدا به تو زیانى رساند، جز او کسى برطرف‏ کننده آن نیست،

وَ إِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ

و اگر خیرى را براى تو بخواهد، فضل او را بازگرداننده‏ اى نیست، آن را به هرکس از بندگانش‏ بخواهد مى‏ رساند، و او آمرزنده و مهربان است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ سَیَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْرا مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّهَ إِلا بِاللَّهِ

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانى‏ اش همیشگى است، خدا به زودى پس از دشوارى آسانى‏ قرار مى‏ دهد، آنچه خدا خواست همان شود، نیرویى نیست مگر به خدا،

حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

خدا ما را بس است و نیکو کارگشایى است، کارم را به خدا وامى‏ گذارم‏ که خدا بیناى به بندگان است، معبودى جز تو نیست، من از ستمکاران بودم،

رَبِّ إِنِّی لِمَا أَنْزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْدا وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوَارِثِینَ

پروردگارا من به آنچه‏ از خیر برایم فرود آرى نیازمندم، پروردگارا مرا تنها مگذار، که تو بهترین وارثانى.

همچنین بخوانید: طرز خواندن نماز غفیله برای حاجت

خواص نماز اول ماه ربیع الاول


خواص نماز اول ماه ربیع الاول

موارد متعددی از خواص نماز اول ماه ربیع الاول به نقل از ائمه و معصومین ارائه شده است از جمله:

  • از امام صادق روایت شده است که هر که نماز اول ماه ربیع الاول را به جا آورد خداوند او را از هر ترس و درد دور نگه می‌دارد و نگرانی‌هایش را برطرف می‌کند.
  • از دیگر خواص نماز اول ماه ربیع الاول که به نقل از امام جواد (ع) آمده است تضمین سلامتی و تندرستی در آن ماه است.
  • در کتاب “عمل الشهر” آمده است که خواندن نماز اول ماه ربیع الاول و صدقه دادن پس از آن تمام حوادث و خطرات احتمالی آن ماه را دفع می‌کند.
همچنین بخوانید: نماز شب چطور خوانده میشود

سخن آخر

در این پست از آلامتو گفتیم که نحوه خواندن نماز اول ماه ربیع الاول چگونه است و چند رکعت دارد و همچنین به خواص خواندن این نماز طبق روایات موجود اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پست شما واقع شده باشد.