نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر برای حاجت

نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر یکی از اعمال سفارش شده در این ماه است که در ادامه به نحوه خواندن این نماز می‌پردازیم.

نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر

برای برخی از ماه‌های قمری اعمال ویژه‌ای سفارش شده است. ماه صفر یکی از این ماه ها است که برای آن اعمال فراوانی آمده است. یکی از علل توجه خاص به این ماه مصادف شدن رحلت رسول اکرم (س) در صفر است و به همین سبب این ماه به عنوان ماه عزاداری در بین جوامع اسلامتی شهرت دارد.

حدیثی از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) درباره ماه صفر بسیار مشهور است که به این شرح می‌باشد:

“هر کس خبر تمام شدن این ماه را به من دهد، بشارت بهشت را به او می دهم.”

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه است

نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر چگونه خوانده میشود؟

یکی از اعمال آخرین چهارشنبه از ماه صفر نماز چهاررکعتی است که دارای دو سلام است. در هر رکعت از این نماز ابتدا سوره حمد را خوانده و پس از آن 17 مرتبه سوره کوثر و پنج مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوره‌های فلق و ناس را قرائت کرده و پس از سلام دعای زیر را بخوانید:

« اللهم یا شدیدَ القوی یا شدیدَ المِحالِ یا عزیزُ ذَلَّتْ لِعِزَّتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنِی شرَّ جمیعِ خَلْقِک یا مُحسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُتِفَضلُ یا مُنْعِمُ یا مُتِکَرِّمُ یا کافیُ یا وافیُ یا حافظُ یا حَفیظُ ، یا مَن بِیَدِهِ مقادیرُ کلِّ شیء ، إلیکَ ألجَأُ و بِکَ اَلُوُذُ و علیک أَتَوَکَّلُ فَاحْرُسْنِی بِحَراسِ حِفْظِک وحُلْ بَینِی و بَینَ مَن ناوانِی أَدْرَأُ بِکَ فی نحرِهِ وأَعُوذُ بِکَ مِن شَرِّهِ فَاکْفِنِی یا ربِّ بِلا إله إلا أنت برحمتک یا أرحم الراحمین وصَلِّ علی سَیّدِی محمدٍ و علی آله الطاهرین» (مفاتیح الجنان)


نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر برای حاجت

نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر برای حاجت باید پیش از غروب آفتاب خوانده شود. برای خواندن این نماز نیت کرده و یک مرتبه سوره حمد و یازده مرتبه سوره‌ی توحید را خوانده و مانند نمازهای یومیه به رکوع و سجده بروید. درمین رکعت از این نماز شامل یک مرتبه سوره‌ی حمد و 21 مرتبه سوره‌ی توحید و پس از آن مانند نمازهای دیگر قنوت را بخوانید و سپس به رکوع و سجود رفته و پس از سجده دوم، تشهد و سلام را گفته و نماز اول را به پایان برسانید.

در نماز دوم، ابتدا نیت کرده سوره حمد را بخوانید و 31 مرتبه نیز سوره توحید را خوانده و به رکوع و سجده بروید. در دومین رکعت، پس از خواندن یک مرتبه سوره حمد، 41 مرتبه سوره توحید را قرائت کرده و سپس به قنوت را خوانده به رکوع و سجود بروید و با خواندن تشهد و سلام نماز را به پایان برسانید.


نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر برای خانه دار شدن

  • در سطور بالایی نحوه خواندن نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر برای خانه دار شدن را شرح دادیم. برای خانه دار شدن دو رکعت نماز حاجت را پیش از غروب آفتاب و زیر آسمان و در فضای بدون سقف بخوانید.
  • پس از نماز شش مرتبه سوره های الم نشرح، والتین، نصر، توحید، ناس و فلق را به  ترتیب ذکر شده قرائت کنید.
  • فردای آن یعنی روز پنجشنبه آخر صفر و پیش ازطلوع خورشید نماز حاجت دو رکعتی را بخوانده و سوره های گفته شده را هفت مرتبه تلاوت کنید.
همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد

اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر


اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر

اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر شامل چند قسمت است، از جمله این اعمال عبارتند از:

  • خواندن نماز چهار رکعتی

  • خواندن نماز دو رکعتی

خواندن نماز دور کعتی آخرین چهارشنبه از ماه صفر به این ترتیب است:

در اولین رکعت سوره حمد را قرائت کرده و پس از آن آیات 26 و 27 آل عمران را می‌خوانیم:

«قُلِ اللَّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ (26) تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ تُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْلِ وَ تُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَ تُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَ تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ (27)»

در دومین رکعت سوره حمد را قرائت کرده و پس از آن آیه‌ی 110 سوره مبارکه کهف را می خوانیم:

«قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحی‏ إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً (110)» و بعد از سلام گفته شود:« اللهم اصْرِفْ عَنِّی بَلیتَهُ و شُؤْمَهُ وَ ارْزُقْنِی رَحْمَتَهُ و بَرَکَتَهُ وَ جَنِّبْنِی مِمَّا أَخافُ مِن نُحُوساتِهِ و کُرُباتِهِ بِفَضْلِکَ یا دافعَ الشرورِ یا مالکَ یومِ النُشُورِ برحمتک یا أرحم الراحمین»

  • دعا آخرین چهارشنبه ماه صفر

«بسم الله الرحمن الرحیم اللهم یا ذا العَرشِ العظیم و العطاءِ الکریم عَلیکَ اِعتمادِی یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ الصمدُ الرحمنُ الرحیمُ، یا فردُ یا وترُ یا حیُّ یا قَیُّوم ، اِمْنَعْ عَنِّی کُلَّ بلاءٍ و بلیّةٍ و فرقةٍ و هامةٍ ، وامنع عَنِّی شَرَّ کُلِّ ظالمٍ و جبارٍ یا قدوسُ یا رحمنُ یا رحیمُ.»

آنطور که در روایات آمده است هر که این دعا را در آخرین چهارشنبه ماه صفر بخواند، در آن سال بلایا از وی دور می‌گردد و آن سال مرگ از او دور می‌شود، آنطور که عزرائیل به پروردگار می‌گوید: خداوندا! عمر این شخص به پایان رسیده اما شما دستور قبض او را نداده‌اید و خداوند در پاسخ می‌فرماید: درست است، اما عمر این شخص را به خاطر قرائت این دعا طولانی کرد و تا پایان صفر سال آینده او را از تمامی بلایا حفظ نمودم.

  • هفت مرتبه قرائت سوره‌های مشخص شده

پس از نماز 6 مرتبه سوره های “الم نشرح”، “تین”، “اذا جاء”، “ناس”، “فلق” را قرائت کنید. با خواندن این سوره‌ها انشاءالله تا پایان سال آینده بی‌نیاز خواهید شد.

همچنین بخوانید: نماز شب ساده و کوتاه

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو توضیح دادیم که برای آخرین چهارشنبه از ماه صفر چه اعمالی توصیه شده است. از جمله این اعمال نماز آخرین چهارشنبه ماه صفر است که برای حاجت و خانه دار توصیه شده است. امیدواریم این مطلب برای شما همراهان مفید بوده باشد.