نماز آخرین جمعه ماه رمضان چگونه خوانده میشود [برای جبران نمازهای قضا]

نماز آخرین جمعه ماه رمضان

نماز آخرین جمعه ماه رمضان یک نماز مستحبی و دارای 4 رکعت است که ثواب آن با 200 تا 600 سال نماز قضای نمازگزار، پدر، مادر و نزدیکانش برابر خواهد بود. ولیکن شایان ذکر است نماز مستحبی نمی تواند جایگزین نمازهای قضای نمازگزار باشد بلکه ثواب آن به اندازه چند سال نماز قضا خواهد بود. از پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد (ص) روایت است که:

“هر کس نماز قضا بر ذمه‌ اش باشد پیش از ظهر جمعه آخر ماه رمضان 4 رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد یک مرتبه آیه‌ الکرسی و 15 مرتبه سوره کوثر را قرائت نماید ثواب 200 سال نماز قضا را کفایت می‌کند.”

در نماز آخرین جمعه ماه رمضان پس از ادای سلام در پایان رکعت چهارم دعای آمده در ذیل خوانده می شود:

بسم الله الرحمن الرحیم

یاسابقَ الفوتِ یا سامعَ الغیُوبِ (یا سامِعَ الصَّوتِ یا جامِعَ الفوَتْ)

یا مُحیَ العِظامِ بَعدَ المَوتِ

صلِّ علی محمد و آل محمد

وَ اجعل لی فرجاً و مخرجاً مِمّا اَنا فیه

اِنّک تَعلمُ و لا اَعلَمُ

و انت مُقدِّرُ و لا اُقدّرُ و انت علاّمُ الغیُوب یا واهبَ العطایا

یا غافرَ الخطایا، یا سُبّوحُ یا قدوسُ، یا ربَّ الملائکة و الرّوح

ربِّ اغفر و ارحَم و تَجاوَز (عَمّا تَعَلَمْ اِنَّکَ اَنْتَ العَلِیُّ الَاعْظَمْ) فانّک انتَ الاعزّ الاجلّ الاکرم.

(یا ساتِرَ الْغُیوُب یا کاشِفَ الکُروُب یا غافِرَ الذَنُوبَ یا ذَالْجَلالِ وَ الِاکْرام)

همچنین بخوانید: نماز وتر چیست و چند رکعت است؟

جمعه آخر ماه رمضان چه نام دارد؟

آخرین جمعه ماه رمضان از جانب حضرت امام خمینی (ره) “روز جهانی قدس” نامگذاری شده است نا کلیه مسلمانان جهان در این روز به حمایت از مزدم مظلوم فلسطین پرداخته و برائت خود را از صهیونیست به گوش جهانیان برسانند. زیرا جهان بایستی همواره به خاطر داشته باشد که فلسطین عضوی جدا ناشدنی از اسلام بوده قدس شریف به زودی از اسارت صهیونیست رها شده و به آغوش اسلام باز خواهد گشت.


نماز آخرین جمعه ماه رمضان چیست؟

نماز آخرین جمعه ماه رمضان وداع با ماه رمضان است که جابربن عبدالله انصاری در کتاب زادالمعاد نقل می کند که: در آخرین جمعه ماه رمضان خدمت رسول اکرم رسیدم تا ایشان بر من نظر انداختند؛ فرمودند: در آخرین حمعه از ماه مبارک رمضان نمازگزار و با آن وداع کن. سپس بگو:

“اَللَّهُمَّ لا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهِْد مِنْ صِیامِنا اِیّاهُ فَانْ جَعَلْتَهُ فَاجْعَلْنی مَرْحُوماً وَ لا تَجْعَلْنی مَحْرُوماً.”

زیرا هر کس این دعا را بخواند به خصائص نیکو ظفر یافته و تا آمدن ماه رمضانی دیگر مورد آمرزش پروردگار و رحمت بی‌ انتهای او قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: نماز شب چطور خوانده میشود و چند رکعت است؟

نماز آخرین جمعه ماه رمضان چگونه خوانده میشود [برای جبران نمازهای قضا]


نماز آخرین جمعه ماه رمضان برای جبران نمازهای قضا چگونه خوانده می شود؟

آیا می توان نماز آخرین جمعه ماه رمضان را به حساب نمازهای قضا منظور کرد؟ این سوالی است که ممکن است بر پایه سخن پیامبر که فرمودند:

“هر کس نماز قضا بر ذمه‌ اش باشد پیش از ظهر جمعه آخر ماه رمضان 4 رکعت نماز بخواند و در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد یک مرتبه آیه‌ الکرسی و 15 مرتبه سوره کوثر را قرائت نماید ثواب 200 سال نماز قضا را کفایت می‌کند.”

برای هر کسی پیش آمده و چنین تفسیر شود که می توان با خواندن این نماز نمازهای قضای خود را بحا آورد. ولیکن از نظر احکام شرعی و فتوای بسیاری از مراجع تقلید نماز قضا تنها با ادای نماز قضا از ذمه انسان برداشته می شود و هیچ نمازمستحبی نمی تواند جایگزین نماز واجب گردد.


نماز آخرین جمعه ماه رمضان چند رکعت است؟

نماز آخرین جمعه ماه رمضان 4 رکعت به عبارتی دو نماز 2 رکعتی است که در هنگام ظهر آخرین جمعه ماه رمضان برپا شده و در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد یک بار آیه الکرسی و 15 بار سوره کوثر خوانده می شود و ثواب آن در برخی روایات ثواب 200 رکعت نماز قضا می باشد و در روایاتی دیگر تا 400 رکعت نماز قضا نوشته شده است در روایاتی نیز به ثواب 600 رکعت نماز قضا دیده شده است.

همچنین بخوانید: نماز امام زمان برای حاجت

نیت نماز آخرین جمعه ماه رمضان چگونه است؟

برای ادای نماز آخرین جمعه ماه رمضان مانند نمازهای دیگر نیت نموده و خواندن نماز را آغاز می نماییم. تفاوتی میان نیت نماز آخرین جمعه ماه رمضان با نمازهای دیگر وجود نداشته تنها تفاوت آن نام بردن از نماز آخرین جمعه ماه رمضان در هنگام نیت نمودن است.