متن و خواص سوره ناس

سوره ناس

این پست از آلامتو به متن و خواص سوره ناس برای حاجت روایی، آسان شدن ازدواج و افزایش ثروت و رزق و روزی اشاره می کنیم. برای آشنایی بیشتر با خواص سوره ناس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سوره ناس یکصد و چهاردهمین سوره از قرآن کریم است و از سوره های مکی به شمار می رود. این سوره 6 آیه دارد و در جزء سی ام قرآن قرار دارد. این سوره و سوره فلق به سوره های “معوذتین” مشهور هستند که با عبارت “قل اعوذ …” شروع می شود.

ناس به معنای مردم است. این سوره به همراه سوره فلق به هنگام حساس خطر قرائت می شود به همین خاطر به آنها سوره های “مشقشقتین” نیز گفته می شود. در سوره ناس به خداوند به پیامبرش فرمان می دهد تا از شر وسوسه به او پناه برد.

از جمله خواص قرائت سوره ناس می توان به قرار گرفتن در پناه خدا، درمان بیماری و دفع سحر و طلسم، آمرزش گناهان و فرزند دار شدن و … می باشد.

همچنین بخوانید: خواص و متن دعای سیفی صغیر برای حاجت و دفع سحر

فضیلت سوره ناس

در خصوص فضیلت خواندن سوره ناس از ائمه ما سفارشات متعددی موجود است. از جمله امام باقر (ع) فرمودند: روزی پیامبر (ص) دچار درد شدیدی بودند، جبرئیل و میکائیل به محضر ایشان آمدند. جبرئیل بالای سر حضرت نشست و سوره فلق را قرائت کرد و میکائیل در پیش پای ایشان سوره ناس را قرائت کرد.

امام صادق (ع) فرمودند: زمانیکه رسول خدا ناله می کرد جبرئیل نزد ایشان می آمد و با خواندن سوره های ناس و فلق ارواح پلید را از آن حضرت دور می کرد و می خواند:

«باسم اللَّه ارقیک و اللَّه یشفیک من کل داء یوذیک خذ‌ها فلتهنیک»؛ «به نام خدا ارواح پلید را از او دور می‌سازم و خدا شفا می‌دهد تو را از هر دردى که تو را اذیت کند بگیر آن را که بر تو گوارا باشد.»


متن سوره ناس با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ﴿۱﴾

بگو پناه مى برم به پروردگار مردم (۱)

مَلِكِ النَّاسِ ﴿۲﴾

پادشاه مردم (۲)

إِلَهِ النَّاسِ ﴿۳﴾

معبود مردم (۳)

مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ﴿۴﴾

از شر وسوسه‏ گر نهانى (۴)

الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ ﴿۵﴾

آن كس كه در سينه‏ هاى مردم وسوسه مى ‏كند (۵)

مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ ﴿۶﴾

چه از جن و [چه از] انس (۶)

همچنین بخوانید: خواص خواندن حدیث کسا برای ازدواج

خواص سوره ناس برای حاجت


 سوره ناس صوتی 


خواص سوره ناس برای حاجت

خواص سوره ناس برای حاجت در کتب دعای ما آمده است و چندین ختم به این منظور موجود است. از جمله ختم 1400 مرتبه سوره ناس که برای حاجت روایی، ازدواج، بچه دار شدن و … سفارش شده است.


خواص سوره ناس برای ازدواج

1. خواص سوره ناس برای ازدواج نیز در کتب دینی ما آمده است. به این منظور باید دستور العمل زیر را دنبال کنید:

 • هر روز صبح و شب سوره های فلق و ناس را قرائت کنید.
 • هنگام خواب سوره های فلق و ناس را بخوانید.
 • سوره ناس و فلق را بر کاغذ نوشته و همواره به همراه داشته باشید.

2. برای سهولت در ازدواج سوره های زیر را بخوانید:

 • سوره الناس (۷ مرتبه)
 • سوره الفلق (۷ مرتبه)
 • سوره الإخلاص (۷۱ مرتبه)
 • سوره طه (۲ مرتبه)
 • سوره الکافرون (یک مرتبه)

3. ختم سوره ناس برای ازدواج

این ختم به دختران و پسران مجردی که ازدواج برای آنها مشکل شده است سفارش شده است و به این ترتیب است:

 • هفتاد مرتبه آیة الکرسی
 • هفتاد مرتبه سوره توحید
 • هفتاد مرتبه سوره ناس
 • هفتاد مرتبه سوره فلق
همچنین بخوانید: سوره کوثر برای بازگشت معشوق

خواص سوره ناس برای ثروت

درباره خواص سوره ناس برای ثروت به خواندن آن پس از نماز عشاء سفارش شده است. به این ترتیب که پس از نماز عشاء سوره های لیل، شمس، کافرون، توحید، فلق و ناس را هر کدام هفت مرتبه تلاوت کنید و سپس هفت مرتبه این ذکر را تکرار کنید “اللهُمَّ اَجْعَلْ لی مِنْ اَمْرِی فَرَجَاً وَ مَخْرَجاً” سپس بخوابد. به این ترتیب در شب اولین تا ششمین شب مال فراوانی به وی خواهد رسید، اگر اینطور نشد به شرایط گفته شده عمل نشده است.


خواص سوره ناس برای اموات

در مورد خواص سوره ناس برای اموات پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر کس سوره ناس را هر شب 10 مرتبه قرائت کند مانند این است که کل قرآن را خوانده است و از گناهان پاک می شود مانند آن روز که از مادر زاده شد. ثواب خواندن سوره ناس برای اموات موجب آرامش روح و شادی آنان نیز می شود.


خواص سوره ناس و فلق برای رهایی از طلسم

خواص سوره ناس و فلق برای رهایی از طلسم و از بین بردن بردن جادو توسط بسیاری از علمای دینی ما سفارش شده است. شخصی که گمان می کند دچار طلسم شده است باید سوره های ناس و فلق را مکرراً بخواند. همچنین توصیه شده است پیش از خواب چهار قل یعنی سوره های توحید، ناس، فلق و کافرون را قرائت کند.

همچنین بخوانید: ختم سوره واقعه برای حاجت

سخن آخر

بزرگان و علمای دینی ما درباره خواص و برکات سوره ناس احادیث فراوانی ارائه دادند و شان نزول آن را به دفع سحر و جادو از پیامبر (ص) نسبت دادند که برخی علمای شیعی این عقیده را مردود می دانند و عقل و جان پیامبر را از نفوذ سحر در امان می دانند. امیدواریم این مطلب با عنوان خواص سوره ناس برای حاجت، ازدواج و ثروت و … مورد پسند شما همراهان سایت قرار گرفته باشد.