متن و خواص سوره قدر

سوره قدر از پراهمیت ترین سوره های قرآن کریم است. در این مطلب از آلامتو به خواص سوره قدر و تاثیر آن برای حاجت روایی، رزق و روزی، ازدواج و اموات می پردازیم.

سوره قدر

سوره قدر نود و هفتمین سوره از قرآن کریم است که 5 آیه دارد. این سوره از سوره های مکی قرآن است که در جزء سی ام قرار دارد. در این مطلب به متن و خواص سوره قدر برای حاجت، رزق و روزی، ازدواج، اموات اشاره می کنیم.

سوره قدر در مورد شب موعودی صحبت می کند که مسلمانان در طول سال منتظر آن هستند و این شب در ماه مبارک رمضان است. سوره قدر درباره بزرگترین شب سال است صحبت می کند، در این شب است که قرآن کریم بر سرور ما محمد صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد. جبرئیل آن را از بیت قدر بر لوح محفوظ نازل کرد و در آن فرشتگان نازل می‌شوند و به مردم سلام می‌کنند و در میان آنها صلح می‌افزایند و نمازگزار در این شب ثواب می‌گیرد و ثواب نماز در این شب برتر از هزار ماه است.

همچنین بخوانید: خواص سوره ناس برای حاجت، ازدواج و ثروت

متن سوره قدر با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾

ما [قرآن را] در شب قدر نازل كرديم (۱)

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾

و از شب قدر چه آگاهت كرد (۲)

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است (۳)

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾

در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان براى هر كارى [كه مقرر شده است] فرود آيند (۴)

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾

[آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است (۵)

همچنین بخوانید: خواص سوره شمس برای حاجت، ازدواج و زیبایی زنان

تفسیر سوره قدر


سوره قدر صوتی


تفسیر سوره قدر

آنطور که از تفسیر سوره قدر و دیگر سوره های قرآن کریم برمی‌آید، قرآن در ماه رمضان نازل شده است. در نخستین آیه از سوره قدر آمده است: ما آن را در شب قدر نازل کردیم. هرچند این آیه مشخصا به قرآن اشاره نمی کند، اما ضمیر انا انزلناه به قرآن اشاره دارد. این تعبیر همچنین اشاره به عظمت این کتاب مقدس دارد که خداوند نزول آن را به خود نسبت می دهد. نزول قرآن در شب قدر، یعنی شبی که سرنوشت انسان تعیین می شود نیز دلیل دیگری بر اهمیت این شب است.

از ضمیمه کردن آیه اناانزلناه به آیه سوره بقره می توان نتیجه گرفت که شب قدر در ماه رمضان می باشد. اما اینکه کدام شب است، مشخص نیست. منبعی که این شب را مشخص می کند، روایات و احادیثی است که از ائمه و بزرگان دینی آمده است.

موضوع مورد بحث این است که از نظر تاریخی و جریان حوادث زندگی پیامبر می توان دریافت که قرآن به طور تدریجی و در طول 23 سال بر پیامبر نازل شده است، پس چطور در آیات سوره قدر به نزول آن در ماه رمضان و شب قدر اشاره شده است؟ پاسخ این است که نزول قرآن به شکل دفعی و تدریجی بوده است.

در نزول دفعی، قرآن یک باره و در یک شب بر قلب پیامبر اکرم (ص) یا بیت المعمور یا از لوح محفوظ نازل گردیده است. اما نزول تدریجی در طول بیست و سه سال دوران نبوت انجام شده است.

در آیه بعد می پرسد که از این شب چه میدانی؟ (و ما ادراک ما لیلة القدر). و در ادامه می گوید شبی که برتر از هزار ماه است. این نشان دهنده عظمت این شب است. سپس در توصیف بزرگی این شب گفته است: در این شب فرشتگان و روح به اذن پروردگار برای تقدیر کار هر مومن نازل خواهند شد ((تـنـزل المـلائكـة و الروح فـيـهـا بـاذن ربـهـم مـن كل امر).

و در آیه آخر می فرماید: شبی است مملو از سلامت و رحمت تا طلوع فجر (سلام هى حتى مطلع الفجر). این سلام طبق برخی منابع به سلامی اشاره دارد که فرشتگان در این شب به یکدیگر یا سایر مومنین دارند. تفسیر دیگر این آیه آن است که اطلاق سلام به معنای سلامت است، و این شب شبی است توأم با سلامت.

همچنین بخوانید: خواص سوره تین برای حاجت، ازدواج و بازگشت معشوق

خواص سوره قدر برای حاجت

اگر می خواهید از خواص سوره قدر برای حاجت روایی بهره مند شوید، خواندن روزانه دوازده مرتبه سوره قدر به مدت چهل روز موجب برآورده شدن حاجت می شود.

همچنین گفته شده است که 360 مرتبه قرائت سوره قدر موجب حاجت روایی می شود.


خواص سوره قدر برای رزق

  • جهت بهره مندی از خواص سوره قدر برای رزق و روزی به مدت سه شب و هر شب 40 مرتبه سوره مبارکه قدر را قرائت کند و از عالم غیب برای وسعت روزی دعا کنید که این روش بسیار مجرب است.
  • همچنین به خواندن روزانه 10 مرتبه سوره قدر بعد از نمازهای یومیه برای افزایش رزق و روزی تاکید شده است.

خواص سوره قدر برای ازدواج

یکی از خواص قدر برای ازدواج است و موجب افزایش مهر و محبت بین دو نفر می شود. در برخی منابع سفارش شده است که به این منظور نیت کرده و روزی ده مرتبه سوره قدر را پس از نماز صبح بخوانید.


خواص سوره قدر برای اموات

در مورد خواص سوره قدر برای اموات از امام رضا علیه السلام روایت شده است: اگر مومن در زیارت قبر برادر مومن خود هفت مرتبه سوره قدر را تلاوت کند، خداوند او و صاحب آن قبر را می آمرزد.


خواص سوره قدر برای زایمان

در مورد خواص سوره قدر برای زایمان آمده است که اگر این سوره را بر بالین زنی که درد زایمان دارد به طور مکرر بخوانید از درد او کم می شود.


خواص سوره قدر برای پسردار شدن

در مورد خواص سوره قدر برای پسردار شدن امام صادق علیه السلام خواندن سوره قدر به طور مستمر را برای جنسیت مورد نظر توصیه کرده اند.

همچنین به روایت از ایشان آمده است: هنگامیکه زوج تصمیم گرفتند که صاحب فرزند شود، مرد دست راست خود را روی ناف زن بگذارد و هفت مرتبه سوره قدر را بخواند و سپس آمیزش کند. پس از آن هنگامیکه علائم بارداری مشاهده شد، آن زمان که پاسی از شب گذشت دستت را بر سمت راست ناف بگذار و هفت مرتبه سوره قدر را بخوان.

همچنین بخوانید: سوره یس صوتی سریع

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با معرفی خواص سوره قدر برای حاجت، ازدواج، رزق و روزی و تاثیر آن بر اموات برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم تجربه ای از خواص سوره قدر و ختم آن دارید، می توانید آن را در بخش نظرات با دیگر همراهان سایت به اشتراک بگذارید.