خواص سوره فلق

سوره فلق یکی از سوره‌های معوذتین است. در این پست به خواص سوره فلق برای حاجت و ازدواج اشاره می‌کنیم.

سوره فلق

سوره فلق یکصدو سیزدهمین سوره از قرآن کریم است که 5 آیه دارد و در جزء سی قرآن است. فلق از سوره های مکی است و از نظر ترتیب نزول در رتبه بیستم قرار دارد.

سوره فلق به این نام نامیده شده است که با قول خداوند سبحان آغاز شده است: « قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» و مراد از سپیده دم، صبح است. این بدان سبب است که شب از او جدا می شود و سوره فلق با توسل به خداوند سبحان و محافظت به قدرت او از شر مخلوقات و از شر ظلمت ها هنگامی که گسترش می یابد، پرداخته است. محتوای سوره فلق اشاره به پیامبر و توصیه به ایشان برای پناه بردن به خدا از هر شر، به خصوص از شر تاریکی، حسادت کنندگان و زنان افسون کننده است.

طبق نظر برخی مفسران اهل سنت، این سوره زمانی نازل شد که مردی یهودی با جادوگیری و طلسم موجب بیماری آن حضرت شد. البته علمای شیعه این روایت را مردود شمرده و عقیده دارند که سحر و جادو بر وجود پاک رسول اکرم تاثیر ندارد. از جمله خواص خواندن سوره فلق این است که استمرار در قرائت آن بهترین پناه برای خانواده از شر حسودان و بدخواهان است.

از مهمترین آثار و برکات سوره معوذتین

  • بخشش گناهان
  • فرزند دار شدن
  • دفع سحر و بیماری
  • تعویذ کردن و خود را در پناه خدا قرار دادن
همچنین بخوانید: دعای رزق و روزی قوی و فوری مغازه

متن سوره فلق با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ ﴿۱﴾

بگو پناه مى برم به پروردگار سپيده دم (۱)

مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ ﴿۲﴾

از شر آنچه آفريده (۲)

وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ ﴿۳﴾

و از شر تاريكى چون فراگيرد (۳)

وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ ﴿۴﴾

و از شر دمندگان افسون در گره ‏ها (۴)

وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ ﴿۵﴾

و از شر [هر] حسود آنگاه كه حسد ورزد (۵)

همچنین بخوانید: دعای نادعلی برای حاجت فوری

 

خواص سوره فلق برای رزق و ثروت، حاجت


سوره فلق صوتی


خواص سوره فلق برای رزق

در برخی منابع آمده است که خواندن سوره فلق در طول روز بکثرت موجب افزایش رزق و روزی می‌شود.


ختم سوره فلق برای حاجت

برای رسیدن به حاجت و باز شدن گره از مشکلات، به مدت 40 روز، هر روز 40 مرتبه سوره‌های فلق و ناس را با نیت خالص و اطمینان قلبی به خدا بخوانید تا انشاءالله مشکل شما برطرف گردد.


خواص سوره فلق برای ازدواج

برای دختران و پسرانی که ازدواج آنها به تاخیر افتاده است یا به مشکل برخورده است، خواص سوره فلق برای ازدواج توصیه می‌شود. یکی از بهترین ختم ها به این منظور به ترتیب زیر است که باید به مدت یک هفته خوانده شود:

  • هفتاد مرتبه آیت الکرسی
  • هفتاد مرتبه سوره اخلاص
  • هفتاد مرتبه سوره شریفه ناس
  • هفتاد مرتبه سوره شریفه فلق

همچنین ختم دیگر سوره فلق برای ازدواج به این ترتیب است که: سوره های فلق و ناس را هر روز بخوانید. (صبح و شب) هنگام خواب معوذتین (یعنی سوره‌های فلق و ناس را قرائت کنید). این سوره‌ها را روی کاغذ بی خط نوشته و همیشه به همراه داشته باشید. در پایان هر نماز روزانه نیز آیه الکرسی را حداقل یک مرتبه قرائت کنید.

همچنین بخوانید: سوره تبارک با معنی

ختم سوره فلق برای ثروت

در کتاب خواص القرآن آمده است اگر در خواب ببیند که سوره فلق را قرائت می‌کند، بر او بشارت است اوضاع او خوب می‌شود و ثروتش افزون خواهد شد، همچنین بر مخالفانش برتری یافته و خیر بسیار بدست می‌آورد.


خواص سوره فلق برای بیماری

یکی از همترین خواص سوره فلق برای بیماری است، در خصوص تاثیر قرائت آن برای دفع بیماری روایات فراوانی آمده است که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم:

از امام صادق (ع) روایت شده است: هرگاه رسول خدا (ص) بی حال و یا بیمار بودند، دست‌های خود را بگشوده و سوره‌های حمد، فلق و ناس را تلائت می‌کردند و بر صورت خود مسح می‌کردند و بهبودی حاصل می‌شد.

در کتاب طب الائمه آمده: امام رضا (ع) شحصی را دید که از حال رفته است، ایشان فرمودند تا ظرف آبی بیاورند، سپس بر آن ظرف سوره‌های حمد، فلق و ناس را خواندند و بر آب دمیدند، آنگاه فرمان دادند که آب ظرف را بر سر و صورت شخص بیمار بریزند. پس از ریختن آب و آن شخص به هوش آمد.

در برخی کتب آمده است که فردی به نام ثابت بن قیس بیمار شد، پیامبر اکرم (ص) به عیادت او رفت و برای سلامت او سوره‌های فلق و ناس را تلاوت کرد و بر او دمید و برای بهبودی او دعا نمود و او شفا یافت.

همچنین بخوانید: تندخوانی سوره یس صوتی

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو به موضوع خواص سوره فلق برای رزق، ختم سوره فلق برای حاجت، خواص سوره فلق برای ازدواج، ختم سوره فلق برای ثروت پرداختیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد. اگر شما هم تجربه‌ای از حاجت روایی با ختم سوره فلق دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.