متن و خواص سوره شمس

سوره شمس از سوره های پرفضیلتی است که خداوند در آن به خورشید سوگند یاد کرده است. در این طلب به متن و خواص سوره شمس و معنای آن می پردازیم.

سوره شمس

سوره شمس نود و یکمین سوره از قرآن کریم است که 15 آیه دارد. این سوره از سوره های مکی است و در جزء سی قرآن قرار دارد. سوره شمس از لحاظ ترتیب نزول عدد 26 است. در ادامه به خواص سوره شمس برای حاجت روایی، ازدواج و زیبایی زنان اشاره می کنیم.

سوره شمس با قسم به خورشید آغاز می شود. خورشید منبع نور و انرژی در جهان و روی زمین است و بنابراین سوره ای در قرآن با نام آن و سوگند خداوند متعال به آن، عظمت این خلقت خداوند متعال را تأیید می کند.

طبرسی در مجمع البیان: عن (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «کسی که سوره (و خورشید) را بخواند مانند آن است که به هر چیزی صدقه می دهد. که خورشید و ماه بر آن طلوع کرده اند.»

همچنین بخوانید: دعای یستشیر برای حاجت

فضیلت سوره شمس

  • مظاهر قدرت خداوند متعال در خلقت مؤید عظمت او در آفرینش جهان هستی و سیارات و ستارگان و ماه و خورشید و همه چیزهایی است که بر اساس تدبیر او پیش می رود و و تصدیق بر اینکه خداوند متعال از هیچ چیز در آسمانها و زمین ناتوان نیست.
  • و سوگند خدای سبحان به خورشید در آغاز آن سوره به عنوان بزرگترین اجرام در منظومه شمسی بود و آن بزرگ ترین ستاره عالم است که خداوند متعال آفرید و منبع گرما و نور است و مظهر است. در شدت تابش آن به گونه ای که به انسان آسیبی نرساند، مخصوصاً در هنگام ظهر، زمان اوج حضور پرتوهای خورشید.
  • و خداوند متعال در آن سوره در مورد این عالم عظیم صحبت می کند که به دلیل قدرت خداوند متعال و مدیریت او بر آن، حرکتش تحت تأثیر قرار نمی گیرد و مخل نیست، چیزی که بسیاری از علما را متحیر کرده است، اما توضیحی جز قدرت و قدرت برای آن وجود ندارد. و عظمت پروردگار متعال.

متن سوره شمس با معنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا ﴿1﴾

سوگند به خورشيد و تابندگى‏ اش (1)

وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا ﴿2﴾

سوگند به ماه چون پى [خورشيد] رود (2)

وَالنَّهَارِ إِذَا جَلَّاهَا ﴿3﴾

سوگند به روز چون [زمين را] روشن گرداند (3)

وَاللَّيْلِ إِذَا يَغْشَاهَا ﴿4﴾

سوگند به شب چو پرده بر آن پوشد (4)

وَالسَّمَاءِ وَمَا بَنَاهَا ﴿5﴾

سوگند به آسمان و آن كس كه آن را برافراشت (5)

وَالْأَرْضِ وَمَا طَحَاهَا ﴿6﴾

سوگند به زمين و آن كس كه آن را گسترد (6)

وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا ﴿7﴾

سوگند به نفس و آن كس كه آن را درست كرد (7)

فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا ﴿8﴾

سپس پليدكارى و پرهيزگارى‏ اش را به آن الهام كرد (8)

قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا ﴿9﴾

كه هر كس آن را پاك گردانيد قطعا رستگار شد (9)

وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا ﴿10﴾

و هر كه آلوده‏ اش ساخت قطعا درباخت (10)

كَذَّبَتْ ثَمُودُ بِطَغْوَاهَا ﴿11﴾

[قوم] ثمود به سبب طغيان خود به تكذيب پرداختند (11)

إِذِ انْبَعَثَ أَشْقَاهَا ﴿12﴾

آنگاه كه شقى‏ ترينشان بر[پا] خاست (12)

فَقَالَ لَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ نَاقَةَ اللَّهِ وَسُقْيَاهَا ﴿13﴾

پس فرستاده خدا به آنان گفت زنهار ماده‏ شتر خدا و [نوبت] آب‏خوردنش را [حرمت نهيد] (13)

فَكَذَّبُوهُ فَعَقَرُوهَا فَدَمْدَمَ عَلَيْهِمْ رَبُّهُمْ بِذَنْبِهِمْ فَسَوَّاهَا ﴿14﴾

و[لى] دروغزنش خواندند و آن [ماده‏ شتر] را پى كردند و پروردگارشان به [سزاى] گناهشان بر سرشان عذاب آورد و آنان را با خاك يكسان كرد (14)

وَلَا يَخَافُ عُقْبَاهَا ﴿15﴾

و از پيامد كار خويش بيمى به خود راه نداد (15)

همچنین بخوانید: دعای معراج خواص آن برای حاجت

سوره شمس صوتی

خواص سوره شمس برای ازدواج


خواص سوره شمس برای ازدواج

برای بهره مند شدن از خواص سوره شمس برای ازدواج، هر شب پیش از خواب سوره شمس را به همین نیت بخوانید.


خواص سوره شمس برای حاجت گرفتن

در مورد خواص سوره شمس برای حاجت گرفتن در احادیث آمده است: هر کس سوره شمس را بخواند، خداوند بهترین ها را به او عطا می کند و از او راضی می شود و او را از سختی شفا می بخشد و برایش آسانی می بخشد.

  • یک روش ختم سوره شمس برای حاجت گرفتن به این ترتیب است که سه شب پشت سر هم سوره های شمس و لیل را هر کدام هفت مرتبه خوانده و سپس 30 مرتبه ذکر “بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ تَبارکَ اللّهُ رَبُّ الْعالَمِينَ و لا حَوْلَ وَ لا قُوَّۀَ اِلاّ بِاللهِ الْعَلِیِّ العَظِیمِ” را تکرار کنید تا انشاء الله حاجت روا شوید.
  • یکی دیگر از روش های ختم سوره شمس هنگام بارش باران است. پس هنگام باران سوره شمس را 100 مرتبه بخوانید تا حاجت روا شوید.
همچنین بخوانید: دعای رزق و روزی قوی و فوری

خواص سوره شمس برای زیبایی صورت

در احادیث به خواص سوره شمس برای زیبایی صورت اشاره شده است و خواندن آن را موجب زیبایی صورت و روشن شدن چهره می داند. هر شب پیش از خواب سوره شمس را بخوانید و بعد بخوانید.


خواص سوره شمس برای ثروت

امام صادق (علیه السلام) فرمود: پسندیده است کسانی که اندک رزق و اقبال دارند و زیان و غم و اندوه فراوان دارند به خواندن آن مداومتد ورزند تا از آن فزونی و موفقیت حاصل کنند. بهتر است آن را 3 بار در شب بخوانند.


خواص سوره شمس برای جلب محبت

  • یکی از خواص سوره شمس برای جلب محبت دیگران است. استمرار بر خواندن سوره شمس موجب محبوبیت بین مردم شده و عزت و منزلت شخص را ارتقاء می دهد.
  • همچنین می توانید سوره شمس را بر کاغذ یا ظرف نوشته و آن را با آب بشویید و بنوشید تا محبت دیگران را بدست آورید.

خواص سوره شمس برای اموات

امام صادق (ع) درباره خواص سوره شمس برای اموات سفارش کردند که هر خیر دنیا و آخرت را می خواهد در هنگام طلوع آفتاب سوره شمس را سه بار تلاوت کند.

در ادامه ایشان فرمودند: “هر که بر خواندن این سوره و تامل بر آن مداومت کند روز قیامت همه اعضاء و جوارح او به سودش گواهی داده و خداوند نیز فرموده من این شهادت را می پذیریم و پاداش می دهم، پس او را تا بهشت همراهی کرده و نعمت های بهشتی را بر او ارزانی دارید.”


خواص سوره شمس برای دفع دشمن

برای بهره مند شدن خواص سوره شمس برای دفع دشمن باید مانند رسیدن به حاجت از روز چهارشنبه تا جمعه را به این منظور نیت کرده و به مدت سه روز هنگام طلوع خورشید حالت سجده گرفته و سه مرتبه سوره شمس را بخوانید و در جایی که به عبارت “فَأَلْهَمَهَا” رسیدید نابودی و دفع دشمن را از خدا طلب کنید.

همچنین بخوانید: دعای نور برای تب

خواص سوره شمس برای زنان

  • در مورد خواص سوره شمس برای زنان توصیه شده است که اگر می خواهید محبت مردی را بدست آورید و در قلب او جای بگیرید، هر شب سوره شمس را بخوانید.
  • همچنین به خواص سوره شمس برای زنان باردار در برخی منابع اشاره شده است و آن را برای سلامت دوره بارداری و جنین موثر می دانند.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو به عناوین خواص سوره شمس برای ازدواج، خواص سوره شمس برای حاجت گرفتن، خواص سوره شمس برای جلب محبت، خواص سوره شمس برای دفع دشمن و … مورد پسند شما واقع شده باشد. اگر تجربه دیگر خواص سوره شمس را دارید می توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.