ذکر یا قهار برای چیست و چه معنی دارد؟

ذکر یا قهار

دو اسم از اسامی خداوند “قهار و قاهر” است. اصل کلمه قهر به معنای اعمل غلبه قدرت در مقام عمل است. پس وقتی سخن از غالب بودن خدا می‌شود، یعنی کسی بر او سیطره ندارد و وجود پروردگار مغلوب هیچکس نمی شود. در ادامه می‌گوییم ذکر یا قهار برای چیست و به چه معناست و خواص و فواید ذکر یا قهار را شرح می دهیم.

همچنین بخوانید: ذکر ایام هفته با معنی

ذکر یا قهار برای چیست و چه معنی دارد؟

قهار به معنای کسی است که امر و نهی او بر همه نافذ است و صفت قهاریت تنها در رابطه با وحدانیت پروردگار و بی شریک بودن او می‌آید، به این معنا که خدا خداوند در کنار خود شریکی نمی‌پذیرد. یعنی هیچ همردیفی برای خدا وجود ندارد. خداوند یگانه ایست که نه در صفات و نه در ذات دومی ندارد. به همین علت است که صفت قهار پس از صفت واحد می آید، یعنی یگانه ای که شریک یا رقیب برای او نیست. به عبارت دیگر وحدانیت خداوند بر عدد و کثرت غلبه می‌کند. اين وصف در قرآن 6 مرتبه آمده و در هر شش مورد به عنوان وصف «الواحد» آمده است:

«يصحِبَىِ السِّجنِ ءَاَربابٌ مُتَفَرِّقونَ خَيرٌ اَمِ اللّهُ الوحِدُ القَهّار». (سوره يوسف(12)/ 39)

و همچنین در این آیات :

1 سوره رعد(13) آیه 16.

2 سوره ابراهیم(14) آیه 48.

3 سوره ص(38) آیه 65.

4 سوره زمر(39) آیه 4.

5 سوره غافر(40) آیه 16.

پيامي كه اين در معنای این دو صفت خداوند برای مومنان نهفته است، اين است كه هیچوقت از قدرت خود دچار غرور نشوند، دست به ظلم و ستم نزنند، و خود را بر احدی مسلط و پيروز ندانند زیرا غرور سرچشمه و علت اصلی بدبختيها و شكستها در تمام تاريخ بوده است، در عوض لازم است خود را مقهور اراده خداوند دانسته و بدانند توانائي آنها در مقابل اراده پروردگار كمترين تأثيري ندارد، و بي‏ شك درک قاهريت و قهاريت پروردگار مي‏تواند انسان را از تندرويها به هنگام پيروزي حفظ کند.

اما شوربختانه بسیاری از بندگان سرکش، که دچار خودفراموشی و خدافراموشی می‌شوند و خدا و صفات الهی از جمله قاهریت و قهاریت او را از یاد می‌برند، به غرور و سرمستی و خودخواهی دچار شده و اقدام به ظلم و تعدی به دیگران کرده به گمان اینکه بر سایر افراد قاهریت و برتری و حق سلطه گری دارند. اما این افراد غافلند از اینکه این صفت مطلقاً مخصوص خداوند است.


خواص و فواید ذکر یا قهار برای پیروزی بر دشمن

یکی از مهمترین خواص ذکر یا قهار دور ماندن از محبت دنیا و نفرین دشمن است. به این منظور 306 مرتبه ذکر یا قهار را پس از نماز صبح تکرار کنید.

همچنین بخوانید: ذکر یونسیه

خواص ذکر یا قهار برای هلاکت دشمن

برای هلاکت دشمن و دور مانند از شر دشمنان توصیه شده است دعای زیر که شامل ذکر یا قهار است را 70 مرتبه بخواند:

اللّهُمَّ شَتِّتْ شَمْلَهُمْ و فَرِّقْ جَمْعَهُمْ و قَلِّبْ تَدْبیرَهُمْ و خَرِّبْ بُنْیانَهُمْ و بَدِّلْ

أحْوالَهُمْ و قَرِّبْ آجالَهُم و قَطِّعْ أعْمارَهُم و اشْغَلْهُمْ بِأبْدانِهِمْ وَ خُذْهُمْ أخْذَ عَزیزٍ

مُقْتَدِرْ یا قَهَّارُ یا قَهَّارُ یا قَهَّارُ یا جَبَّارُ یا جَبَّارُ یا جَبَّارُ.

تا ممکن است به این ذکر عمل نکند زیرا که اثر آن عجیب است .

منبع : منتخب الختوم ص 147


خواص و فواید ذکر یا قهار برای برگشت امانتی

چنانچه چیزي را به کسی امانت داده‌اید وآن شخص حاظر به پس دادن وسیله شما نبود، دعای مجرب و توصیه شده به این منظور به ترتیب زیر عمل کنید:

200 مرتبه پس از هر نماز به نیت بازگشت امانتی توسط شخص، این دعا را بخوانید: يا قاهِرُ یا قهّارُ يا ذَالبَطشِ الشَّديدِ اَنتَ الَّذي لا يُطاقُ اِنتِقامَهُ

همینطور به خواندن دعا ادامه دهید، می بینید طولی نمی‌کشد که شخص امانت شما را خواهد داد.

همچنین بخوانید: صلوات حضرت زهرا

ذکر یا قهار برای غلبه بر دشمن

اگر دشمنی در زندگی دارید که از شر او در آزار هستید، ما بین نافله و نماز واجب روز جمعه 100 مرتبه ذکر شریف القَهّار را به نیت غلبه بر دشمن تکرار کنید. دشمن شما مقهور و مغلوب خواهد شد و برایش صفای باطن پیدا می‌گردد. منبع :بحرالغرائب ص 38


سخن آخر

امیدوایم این پست از آلامتو با موضوغ ذکر یا قهار برای چیست و چه معنایی دارد و خواص و فواید ذکر یا قهار برای شما همراهان مفید بوده باشد و بتوانید معنای آن را درک کرده و از برکات معنوی این دعا بهره مند شوید.