ذکر کبیره برای حاجت و استجابت دعا

در این مطلب از آلامتو ذکر کبیره برای حاجت، استجابت دعا، ازدواج و اموات بر اساس روایات معتبر ارائه می‌کنیم.

ذکر کبیره

بسیاری از اوقات انسان برای رسیدن به حاجت خود و آرامش به دنبال راهی است و در این میان توسل جستن به ذکر از جمله ذکر کبیره برای حاجت روایی توصیه شده است. در ادامه به شرح کامل ذکر کبیره برای استجاب دعا می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: ذکر ایام هفته

ذکر کبیره چیست؟

انسان‌ها در زندگی متناسب به دنبال حاجات و آرزوهای خود هستند. می‌توان گفت بخش اعظم این حاجات توسط پرستش خداوند حاصل می شود. ذکر صلوات و استغفرالله یکی از مهمترین این دعاها برای برطرف شدن گرفتاری ها و مستجاب شدن حاجات است.

ذکر صلوات به این معناست که خدایا رحمت خود را بر پیامبر و آل او نازل فرما. هنگامی که رحمت بر پیامبر (ص) نازل شود، دیگران هم شامل آن خواهند شد زیرا اوست که مجاری فیض می‌باشد و چنانچه قرار است خیری به سایرین برسد، ابتدا باید به عنوان رحمت خاصه به ایشان نازل شده و سپس بر سایرین فرود آید.

در خصوص اهمیت این ذکر روایتی از پیامبر (ص) وجود دارد. ایشان پس از نماز فرمودند:

ای یاران من دیشب عموی خود همزه و برادرم جعفربن ابیطالب را در خواب دیدم. از آنها پرسیدم فدایتان شوم، کدام اعمال را از سایرین برتر می دانید؟ ایشان گفتند: بهترین اعمال صلوات بر پیامبر، آب دادن به تشنگان و دوستی با علی علیه السلام است.

امام علی علیه السلام نیز در خصوص اهمیت ذکر صلوات فرمودند:

دعاهای خود را با ذکر صلوات شروع کنید و با آن نیز ختم کنید تا دعایی که می‌کنید بین آنها مورد قبول و استجابت شود. زیرا خداوند بخشنده‌تر از آن است که اول و آخر دعای را اجابت کند و میانه آن را مستجاب ننماید.

ذکر استغفرالله نیز یکی دیگر از ادعیه برای اجابت دعا است. از آیت الله بهجت نقل شده است که هر زمان کم آوردی، حوصله نداشتی، دچار بی‌پولی شدی و … تسبیح را بردار و صد مرتبه ذکر ” استغفر الله ربی و اتوب الیه” را تکرار کن تا آرام شوی.

همچنین بخوانید: صلوات ضراب اصفهانی

ذکر کبیره چیست


ذکر کبیره صوتی 


ذکر کبیره برای حاجت و استجابت دعا

مردی به نزد امام علی علیه السلام رفت و از برآورده نشدن حاجات خود گله کرد. این حضرت دعایی را به او آموختند و فرمودند هرگاه دچار گرفتاری شدی که در رفع آن عاجزی این دعا را با اطمینان قلبی بخوان و در پایان حاجت خود را از خداوند بخواه:

اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِاِسْمِکَ الْعَظیمِ الْأَعْظَمِ الْأجَلِّ الْأَکْرَمِ الْمَخْزُونِ الْمَکْنُونِ النُّورِ الْحَقِّ الْبُرْهانِ الْمُبینِ.

خدایا! من از تو درخواست می‌کنم به نام بزرگ اعظم، اجل اکرم و گرامی‌ات که مخزون و مستور است، آن نامی که نور و حق و برهان روشن است.

الَّذی هُوَ نُورٌ مَعَ نُورٍ وَ نُورٌ فی نُورٍ وَ نُورٌ عَلی کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ فَوْقَ کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ تُضیی ءُ بِهِ کُلُّ ظُلْمَهٍ وَ یُکْسَرُ بِهِ کُلُّ شِدَّهٍ وَ کُلُّ شَیْطانٍ مَریدٍ وَ کُلُّ جَبّارٍ.

آن نامی که نور است و با نور و از نور و نور در نور است، و نور است به روی هر نوری، روشنی است بالای هر نوری، نوریست که با او هر تاریکی روشن و شکسته شود، با آن شدتی و هر شیطان سرکشی، هر جبار با عنادی که قرار نگیرد.

عَنیدٍ لاتَقَرُّبِهِ اَرْضٌ وَ لایَقُومُ بِهِ سَماءٌ وَیَاْمَنُ بِهِ کُلُّ خائِفٍ وَیَبْطُلُ بِهِ سِحْرُ کُلِّ ساحِرٍ وَبَغْیُ کُلِّ باغ وَحَسَدُ کُلُّ حاسِدٍ وَیَتَصَدَّعُ.

با آن زمینی پایدار نماند به آن آسمانی و با آن هر خلاف و ترسویی در امان است و با آن جادوی هر جادوگری باطل شود، ظلم و حسد هر حسادت کننده‌ای به زحمت و سختی افتد.

لِعَظَمَتِهِ الْبَرُّوَ الْبَحْرُ وَیَسْتَقِلُّ بِهِ الْفُلْکُ وَ حَتّی حینَ یَتَکَلَّمُ بِهِ الْمَلَکُ فَلایَکُونُ لِلْمَوْجِ عَلَیْهِ سَبیلٌ وَ هُوَ اسْمُکَ الْأَعْظَمُ الْأَعْظَمُ الْأَجَلُّ الْأَجَلُّ النُّورُ الْأَکْبَرُ.

از عظمتش هر خشکی، دریا و مستقل و  کشتی پایدار شود تا وقتی که فرشته با آن سخن گوید، پس در این هنگام موج دریا بر او راهی ندارد و آن نام اسم اعظم اجل و نور اکبر تو است.

الَّذی سَمَّیْتَ بِهِ نَفْسَکَ وَاسْتَوَیْتَ بِهِ عَلی عَرْشِکَ وَاَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَ اَسْئَلُکَ بِکَ وبِهِمْ اَنْ تُصَلَّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَفْعَلَ بی کَذا وَکَذا.

آن نامی که خود را با آن نام گذاری کردی و بر عرشت قرار گرفتی، روی کنم به سوی تو به وسیله محمد و خاندانش. و از تو درخواست می‌کنم به خودت و به فرستادگانت می‌فرستم به حاجت اینکه…

سپس حاجت خود را از درگاه خداوند طلب کنید.

همچنین بخوانید: تسبیحات حضرت زهرا

ذکر کبیره برای ازدواج

امام علی علیه السلام درباره ذکر تسریع ازدواج فرمودند. دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت از آن سوره یس را بخوانید و پس از گفتن سلام دعای زیر را بخوانید:

“اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی زَوْجَهً صَالِحَهً وَدُوداً وَلُوداً شَکُوراً قَنُوعاً غَیُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَکَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَکَرْتُ اللَّهَ تَعَالَی أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِیتُ ذَکَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَیْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِی وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَیْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِی وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَیْهَا أَرْضَتْنِی یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ هَبْ لِی ذَلِکَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُکَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِی.”

فَمَنْ فَعَلَ ذَلِکَ أَعْطَاهُ اللَّهُ مَا سَأَلَ ثُمَّ إِذَا زُفَّتْ إِلَیْهِ وَ دَخَلَتْ عَلَیْهِ فَلْیُصَلِّ رَکْعَتَیْنِ ثُمَّ لْیَمْسَحْ یَدَهُ عَلَی نَاصِیَتِهَا وَ لْیَقُلِ:اللَّهُمَّ بَارِکْ لِی فِی أَهْلِی وَ بَارِکْ لَهَا فِیَّ وَ مَا جَمَعْتَ بَیْنَنَا فَاجْمَعْ بَیْنَنَا فِی خَیْرٍ وَ یُمْنٍ وَ بَرَکَهٍ وَ إِنْ جَعَلْتَهَا فُرْقَهً فَاجْعَلْهَا فُرْقَهً إِلَی خَیْر


ذکر کبیره برای اموات

ذکر کبیره آنطور که آیت الله بهجت برای اموات توصیه کردند شامل قرائت یک مرتبه سوره حمد و چهار قل یعنی سوره های توحید، کافرون، ناس و فلق، هفت مرتبه سوره قدر و سه مرتبه آیت الکرسی است.

آیت الله بهجت در خصوص اهمیت آن گفتند اگر کسی این فاتحه را برای اموات بخواند، گرفتاری‌های خودش نیز برطرف می‌شود و همینطور گنجی است برای میت.

همچنین بخوانید: تسبیحات اربعه

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع ذکر کبیره برای حاجت و استجابت دعا مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد. اگر شما همراهان نیز تجربه از حاجت روایی با ذکر کبیره دارید می توانید آن را در بخش نظرات با سایرین به اشتراک بگذارید.