ذکر حاجت روایی سریع و مجرب از امام رضا، بهجت، حضرت رقیه و نخودکی

اگر به دنبال مجربترین ذکرها برای حاجت هستید، مجموعه ذکر حاجت روایی سریع و مجرب از امام رضا، بهجت، حضرت رقیه و نخودکی را در ادامه این مطلب بخوانید.

ذکر حاجت روایی

توسل به دعاها و اذکار و نمازها از بهترین روش‌ها برای حاجت روایی سریع و مجرب است. زیرا با توسل بر آنها از درگاه خداوند کمک طلبیده و می‌دانیم برای پروردگار غیر ممکنی وجود ندارد. در این مطلب از آلامتو هم بهترین ذکر حاجت روایی سریع و مجرب از امام رضا، بهجت، حضرت رقیه و نخودکی را ارائه می‌کنیم.


ذکر حاجت روایی سریع و مجرب از امام رضا

چند روش برای حاجت روایی سریع با توسل بر امام رضا در کتب دینی موجود است از جمله:

1. بهترین روش سفارش شده از حضرت رضا علیه السلام برای حاجت روایی خواندن دو رکعت نماز است که در رکعت اول آن یک مرتبه سوره فاتحه و یک مرتبه آیة الکرسی خوانده شود و در رکعت دوم آن سوره حمد و سوره قدر قرائت شود.

سپس قرآن را روی سر گرفته و بگوید:

«اللّهُمَّ بحَقِّ ما أَرْسَلْتَهُ إِلى خَلْقِکَ، وَبحَقِّ کُلّ آیَه فِیه، وَبحَقِّ کُلّ مَنْ مَدَحْتَهُ فیهِ عَلَیْکَ، وَبحَقِّکَ عَلَیْهِ، وَلانَعْرِفُ أَحَداً أَعْرَفُ بحَقِّکَ مِنْکَ.»

و پس از این ذکرها تکرار شود:

 • 10 مرتبه «یا سَیّدى یا اللّه»
 • و ۱۰ مرتبه «بحَقِّ مُحَمَّد»
 • و ۱۰ مرتبه «بحَقِّ عَلىّ»
 • و ۱۰ مرتبه «بحَقِّ فاطِمَهِ»

و همینطور ادامه می‌دهی و نام هر یک از ائمه را 10 مرتبه تکرار می‌کنی. امام رضا (ع) می‌فرمایند: “تا به امام زمان می‌رسی. به راستی که از جای خود بلند نمی‌شوی مگر آن که خدا حاجت تو را برآورده کند.”

2. ذکر صلوات خاصه از روش‌های مجرب حاجت روایی با توسل بر امام رضا است. به این ترتیب که هر روز 110 مرتبه ذکر صلوات را خوانده آن را به روح امام رضا (ع) تقدیم کند و این کار را تا 40 روز ادامه تا حاجت روا گردد:

اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی الامامِ التّقی النّقی و حُجَّّتکَ عَلی مَنْ فَوقَ الارْضَ و مَن تَحتَ الثری الصّدّیق الشَّهید صَلَوةَ کثیرَةً تامَةً زاکیَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه کافْضَلِ ما صَلّیَتَ عَلی اَحَدٍ مِنْ اوْلیائِکَ.

خدایا رحمت فرست بر علی بن موسی الرضا امام با تقوا و پاک و حجت تو بر هر که روی زمین است و هر که زیر خاک، رحمت بسیار و تمام با برکت و پیوسته و پیاپی و دنبال هم چنان بهترین رحمتی که بر یکی از اولیایت فرستادی.

3. ذکر حاجت روایی سریع و مجرب از امام رضا برای حاجات غیر مجرب به این شرح است:

اللَّهُمَّ بِکَ أَسْتَفْتِحُ وَ بِکَ أَسْتَنْجِحُ وَ بِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ أَتَوَجَّهُ اللَّهُمَّ سَهِّلْ لِی حُزُونَتَهُ وَ کُلَّ حُزُونَهٍ وَ ذَلِّلْ لِی صُعُوبَتَهُ وَ کُلَّ صُعُوبَهٍ وَ اکْفِنِی مَئُونَتَهُ وَ کُلَّ مَئُونَهٍ وَ ارْزُقْنِی مَعْرُوفَهُ وَ وُدَّهُ وَ اصْرِفْ عَنِّی ضَرَّهُ وَ مَعَرَّتَهُ إِنَّکَ تَمْحُو مَا تَشَاءُ وَ تُثْبِتُ وَ عِنْدَکَ أُمُّ الْکِتَابِ أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ إِنَّا رُسُلُ رَبِّکَ لَنْ یَصِلُوا إِلَیْکَ طه حم لا یُبْصِرُونَ وَ جَعَلْنا فِی أَعْناقِهِمْ أَغْلالًا فَهِیَ إِلَى الْأَذْقانِ فَهُمْ مُقْمَحُونَ. وَ جَعَلْنا مِنْ بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدًّا وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَیْناهُمْ فَهُمْ لا یُبْصِرُونَ أُولئِکَ الَّذِینَ طَبَعَ اللَّهُ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ وَ سَمْعِهِمْ وَ أَبْصارِهِمْ وَ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ لا جَرَمَ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ ما یُسِرُّونَ وَ ما یُعْلِنُونَ فَسَیَکْفِیکَهُمُ اللَّهُ وَ هُوَ السَّمِیعُ‏ الْعَلِیمُ وَ تَراهُمْ یَنْظُرُونَ إِلَیْکَ وَ هُمْ لا یُبْصِرُونَ صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ فَهُمْ لا یَرْجِعُونَ طسم تِلْکَ آیاتُ الْکِتابِ الْمُبِینِ. لَعَلَّکَ باخِعٌ نَفْسَکَ أَلَّا یَکُونُوا مُؤْمِنِینَ. إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ مِنَ السَّماءِ آیَهً فَظَلَّتْ أَعْناقُهُمْ لَها خاضِعِینَ

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِالْعَیْنِ الَّتِی لَا تَنَامُ وَ بِالْعِزِّ الَّذِی لَا یُرَامُ وَ بِالْمُلْکِ الَّذِی لَا یُضَامُ وَ بِالنُّورِ الَّذِی لَا یُطْفَأُ وَ بِالْوَجْهِ الَّذِی لَا یَبْلَى وَ بِالْحَیَاهِ الَّذِی لَا تَمُوتُ وَ بِالصَمَدِیَّهِ الَّتِی لَا تُقْهَرُ وَ بِالدَّیْمُومِیَّهِ الَّتِی لَا تَفْنَى وَ بِالاسْمِ الَّذِی لَا یُرَدُّ وَ بِالرُّبُوبِیَّهِ الَّتِی لَا تُسْتَذَلُّ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَفْعَلَ بِی کَذَا وَ کَذَا.

در پایان حاجت خود را بیان کرده، انشاءالله برآورده شود.

همچنین بخوانید: صلوات حضرت زهرا

ذکر مجرب از بهجت برای حاجت روایی


ذکر مجرب از بهجت برای حاجت روایی

برخی از علما مواردی از دعای سریع الاجابه را در بیانات خود عرضه می‌کنند. در برخی منابع نیز ذکر مجرب از بهجت برای حاجت روایی آمده است که به شکل دستنوشته از یکی از صفحات قرآن شخصی ایشان استخراج شده است.

این ذکر به این ترتیب است که اگر کسی حاجتی دارد در بین الطلوعین یعنی فاصله بین فجر کاذب و فجر صادق این اذکار را تکرار کند، انشاالله که حاجت روا شود: 14 مرتبه ذکر صلوات، 40 مرتبه یا مولای یا صاحب الزمان ادرکنی، 14 مرتبه صلوات.

(مقصود از بین الطلوعین 5 دقیقه پیش از اذان صبح تا 5 دقیقه پس از اذان صبح است).


ذکر حاجت روایی سریع از حضرت رقیه

حضرت رقیه یکی از کم سن ترین افراد حاضر در واقعه کربلا بودند. روایت مظلومیت ایشان شهرت بسیاری دارد. این حضرت نزد خداوند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و همین تقرب موجب توسل مومنین به ایشان شده است. خواندن نماز مخصوص و ذکر حضرت رقیه یکی از روش‌های حاجت روایی است. نماز حضرت رقیه دو رکعت است که در آن یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه سوره توحید قرائت می‌شود.

همچنین نذر سفره حضرت رقیه و حاضر شدن در مراسم سفره ایشان و ذکر مصیبت نیز برای حاجت گرفتن از آن حضرت سفارش شده است. آیت الله حاج شیخ مرتضی انصاری گفته‌اند برای برآورده شدن حاجت عدد چهارده را در نظر بگیرید. برای مثال بگویید در صورت حاجت روایی 14 صلوات می‌فرستم یا 14 گرسنه را سیر می‌کنم.

همچنین بخوانید: ذکر ایام هفته

ذکر برآورده شدن حاجت از نخودکی

1. مرحوم نخودکی برای برآورده شدن حاجت برای هر روز ختم ذکری سفارش کرده‌اند. این ختم را از روز چهارشنبه کرده و هر روز صد بار آن را ذکر کنید:

 • چهارشنبه 100 مرتبه یا ابا صالح المهدی ادرکنی
 • پنجشنبه 100 مرتبه یا فاطمه الزهرا ادرکنی
 • جمعه 100 مرتبه یا جواد الائمه
 • شنبه 100 مرتبه ام یجیب
 • یکشنبه 100 مرتبه صلوات
 • دوشنبه 100 مرتبه یا ابولفضل العباس ادرکنی
 • سه شنبه 100 مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه
 • چهارشنبه 100 مرتبه یا زین العابدین ادرکنی

2. ذکر دیگر حاجت روایی از مرحوم نخودکی به این شرح است که مومن به مدت یک هفته، پیش از طلوع صبح 71 این ذکر را تکرار کند:

«یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان ادرکنی و لا تُهلِکنی»

3. آقای نخودکی در جای دیگر می‌گوید: برای رسیدن به حاجات 12000 مرتبه ذکر صلوات بفرستید. به مدت دوازده شب و هر شب هزار صلوات و تسبیحی که با آن ذکر گفتید را روی زمین نگذارید و رو به قبله آویزان کنید.

همچنین بخوانید: نماز حاجت دو رکعتی ساده و فوری

سخن آخر

در این مطلب سعی شد مجموعه کاملی از ادعیه و ذکرها برای برآورده شدن حاجت از امام رضا، آیت الله بهجت، حضرت رقیه و مرحوم نخودکی ارائه گردد. اگر نظری در مورد این مطلب دارید می‌توانید آن را در انتهای مطلب با ما به اشتراک بگذارید.