ذکر استغفرالله برای حاجت، رزق و روزی،

ذکر استغفرالله علاوه بر آمرزش گناهان، فضائل و برکات دیگری دارد از جمله حاجت روایی، رزق و روزی و غیره. به همین علت است که ائمه به ذکر آن سفارش کرده‌اند.

برکات ذکر استغفرالله

ذکر استغفرالله برکات زیادی دارد. همه ائمه معصوم ما معتقدند که طلب آمرزش از پروردگار کلید هر گرفتاری و مشکل است. خواص بی نظیر ذکر استغفرالله برای حاجت، رزق و روزی، توبه و پاکسازی بسیار است. روایات فراوانی در مورد ختم‌های ذکر استغفرالله و دعاهای استغفار در کتب دعا و روایات موجود است که در ادامه به مهمترین آنها شاره می‌کنیم.


ذکر استغفرالله

ذکر استغفرالله از مهمترین ذکرهای توصیه شده توسط ائمه و بزرگان دینی است. معنای این عبارت این است که “از خداوند می‌خواهم مرا مورد آمرزش قرار دهد”. آنطور که در روایات می‌خوانیم، حضرت آدم (ع) نخستین شخصی بودن که از خدا طلب عفو و بخشش کرد.

ذکر استغفرالله به طور متدوال برای ابراز پشیمانی از اعمال گناه و طلب بخشش به زبان جاری می‌شود. اما برکات این ذکر بیش از اینهاست، از جمله برای قرض و بدهی، از بین رفتن مشکلات، مهیا شدن زمینه ازدواج، کار و … است. ذکرهای مختلف استغفرالله در کتب دعا موجود است که برخی از آنها عبارتند از:

وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ إِنَّ رَبِّی رَحِیمٌ وَدُودٌ”

وَأَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُمَتِّعْکُمْ مَتَاعًا حَسَنًا”

“سبحان الله و بحمده‏ استغفرالله و أَسْأَلُهُ مِن فضله”

“اَسْتَغْفِرُاللَّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَىُّ الْقَیُّومُالرَّحْمنُ الرَّحیمُ بَدیعُ السَّمواتِ وَالاْرْضِ مِنْ جَمیعِ ظُلْمى وَ جُرْمى وَ اِسْرافى عَلى نَفْسى وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ.”

همچنین بخوانید: ذکر ایام هفته

ذکر استغفرالله صوتی

 


خواص و معجزات ختم ذکر استغفرالله

خواص ذکر استغفرالله برای قرض

هر کس که قرض و بدهی زیادی دارد بر خواندن “سوره حمد” مداومت ورزو و این ذکر استغفار را تکرار کند:

“سبحان الله و بحمده‏ استغفرالله و أَسْأَلُهُ مِن فضله.”


معجزه ذکر استغفرالله برای مشکلات زندگی

آیت الله بهجت می‌گوید: هر که می‌خواهد گره در کار زندگیش نیفتد و به همه خواسته‌های خود برسد، مکرراً استغفار کند، اگر موفق نشد من پاسخگو هستم.


خواص ذکر استغفرالله برای دفع بلایای طبیعی

یکی دیگر از مهمترین خواص استغفار، دفع بلا است. در روایات زیادی به وقوع بلایای خانمان سوز در اثر کثرت گناه اشاره شده است. اینجاست که مداومت بر تکرار ذکر استغفرالله می‌تواند بلا را دور کند. در این خصوص روایتی از پیامبر اکرم موجود است که می‌فرمایند: إِدْفَعُوا أَبْوابَ البَلایا بِالإِسْتِغْفارِ. درهای بلایا را با استغفار کردن دفع کنید.


ذکر استغفرالله برای حاجت

چندین ختم برای ذکر استغفرالله وجود دارد. پیامبر اکرم (ص) ذکر استغفرالله برای حاجت را موثر دانسته و فرمودند:

  • در کتاب اسرار المقاصد ختم ذکر استغفرالله برای حاجت به این روش توصیه شده است که، پس از هر نماز واجب 1000 مرتبه “استغفرالله” و 100 مرتبه ذکر “اَلحَمْدُاللهِ رَبَّ العٰالَمٖینَ” را تکرار کنید.
  • هر کسی که در گرفتاری یا مشکلی مانده است  سی هزار مرتبه ذکر استغفرالله را تکرار کند، خداوند متعال خواسته او را برآورده می‌کند.
  • ذکر استغفرالله برای حاجت بسیار مورد سفارش است. به خصوص برخی علما از جمله آیت الله بهجت تکرار ذکر زیر را راهی برای باز شدن گره‌های زندگی و رسیدن به حاجات می‌دانند.

” وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ إِنَّ رَبِّی رَحِیمٌ وَدُودٌ”

همچنین بخوانید: ذکر یونسیه برای حاجت

ذکر استغفرالله برای بچه دار شدن

در قرآن کریم و روایات معصومین به اثر ذکر استغفرالله برای بچه دار شدن اشاره شده است. از جمله:

  • در آیات 10 تا 12 سوره نوح آمده است:

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا (۱۰) یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا (۱۱) وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا (۱۲)

و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهيد كه او همواره آمرزنده است. [تا] بر شما از آسمان باران پى‌درپى فرستد و شما را به اموال و پسران يارى كند و برايتان باغ‌ها قرار دهد و نهرها را براى شما پديد آورد.

  • روایتی از امام محمد باقر (ع) وجود دارد که مردی با بیش از شصت سال سن به محضر امام مراجعه کرد و بی اولادی خود شکایت داشت. امام باقر (ع) به او توصیه کرد سه روز متوالی بعد از به جا آوردن نماز صبح و نماز عشاء، هفتاد مرتبه ذکر “سبحان الله” و پس از آن هفتاد مرتبه ذکر “استغفرالله” را قرائت کن. بعد از آن، آیات زیر از قرآن را قرائت کرده و در همان شب سوم با همسر خود نزدیکی داشته باش. انشاءالله خداوند از قدرت خود فرزندی به تو عطا می‌کند:

إسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ. إِنَّهُ کانَ غَفّاراً. یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً. وَ یُمْدِدْکُمْ بِأَمْوال وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنّات وَ یَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً.

در روایت دیگر با استناد به این آیه از قرآن به افراد بی فرزند توصیه شده است که به مدت یک سال در آخرین ساعات از شب، یا چنانچه قضا شد در روز، 100 مرتبه ذکر استغفرالله را تکرار کرده و از خداوند طلب بخشش کنند.


ذکر استغفرالله برای ثروت و رزق و روزی

ذکر استغفرالله برای ثروت و رزق و روزی از نخستین عبادات و اعمالی است که معصومین و علما به منظور جلب روزی سفارش می‌کنند. با این حال لازم است در تکرار ذکر استغفرالله به این باور و یقین داشته باشیم که رزق و روزی ما به دست پروردگار است.

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: هر که از اذان صبح تا هنگام طلوع آفتاب 100 مرتبه ذکر ” سبحان‌الله و بحمده سبحان‌الله العظیم استغرالله” را تکرار کند دنیا به او رو کرده و سختی از بین می‌رود.

همچنین بخوانید: ذکر گشایش کار فوری

ذکر استغفرالله برای توبه و پاکسازی


ذکر استغفرالله برای توبه و پاکسازی

امام صادق (ع) فرمودند هر که پس از نماز عصر 70 مرتبه ذکر استغفرالله را برای توبه و پاکسازی بگوید، خداوند 700 گناه او را می‌بخشد.

آیت الله بهجت نیز تکرار زیاد ذکر استغفرالله برای توبه و پاکسازی را بسیار سفارش کرده و آن را مفید می‌دانند.


ذکر استغفرالله برای اموات

ذکر استغفرالله برای اموات از بهترین ادعیه ای و اذکاری است که می‌توانیم به درگذشتگان خود بدهیم و باعث شادی آنان خواهد شد. از امام صادق (ع) نیز روایت شده است: مرده به خاطر طلب آمرزشی که برایش می‌شود شاد خواهد شد، همانطور که زنده بوسیله دریافت هدیه خوشحال می‌شود. از تکرار ذکرهای زیر به نیت میت:

“أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَىُّ الْقَیُّومُ”

“أَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا إِلهَ إِلاّ هُو الْحَىُّ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ” 


ذکر استغفرالله برای شفای مریض

ذکر استغفرالله برای شفای مریض از مجربترین ذکرهاست. به این منظور ذکر “أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ رَبِّي‏ وَ أَتُوبُ‏ إِلَيْهِ‏” را گفته و سپس صلوات بفرستید و 7 مرتبه ذکر “يَا أَرْحَمَ‏ الرَّاحِمِينَ” را گفته و پس از آن 40 مرتبه دعای زیرا را بخوانید:

“اللَّهُمَ‏ اشْفِهِ‏ بِشِفَائِكَ‏ وَ دَاوِهِ بِدَوَائِكَ وَ عَافِهِ مِنْ بَلَائِكَ َ بِحَقِ‏ وَلِيِّكَ‏ وَ ابْنِ‏ أَوْلِيَائِكَ‏ اَلْعَبْدِ الصَّالِحِ‏ مُوسَی بْنِ جَعْفَرَ علیه السلام”

همچنین بخوانید: ذکر لا حول ولا قوة الا بالله برای حاجت، ازدواج و چشم زخم

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به خواص و معجزات ختم ذکر استغفرالله اشاره کردیم. همانطور که گفته شد این ذکر تنها برای بخشش گناهان نیست، بلکه هر زمان دچار گرفتاری مالی شدی، احساس کمبود داشتی، بی حوصله و ناآرام بود یا … تسبیح را برداشته و ذکر استغفرالله را تکرار کند تا آرام شوی.