دعا برای رهایی از بختک

اگر می‌خواهید بدانید که آیا بختک باعث مرگ می‌شود و به دنبال دعا برای رهایی از بختک هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

دعا برای رهایی از بختک

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که حداقل برای یک بار بختک یا فلج خواب را تجربه کرده‌ باشیم. برخی از افراد به دفعات بیشتری این وضعیت را تجربه می‌کنند. عده‌ای از افراد آن را با ماوراء الطبیعه مرتبط می‌دانند و برخی آن را تجربه ای ناشی از پرخوردی تصور می کنند. اما بختک چیست و دعای رهایی از بختک چگونه است. در ادامه این مطلب از آلامتو به این موضوع می پردازیم.

همچنین بخوانید: دعای معراج برای حاجت

بختک چیست؟ آیا بختک همون جنه؟

چیزی که بین عموم مردم به عنوان بختک شناخته می‌شود در واقع یک عارضه به نام فلج خواب (نام علمی sleep paralysis) است. این عارضه ممکن است شخص را بین چند تا ثانیه تا چند دقیقه درگیر کند. در این وضعیت، هنگامیکه شخص خواب است یا به طور ناگهانی از خواب بیدار می‌شود برای لحظاتی توانایی حرکت نداشته و احساس فلج شدن می‌کند که همیشه همراه با ترس است.

علاوه بر فلج شدن برای لحظات کوتاه، شخص ممکن است دچار توهم شنیداری نیز بشود و صداهایی را بشنود که وجود ندارد و یا احساس خفگی، سنگینی و بی حسی نیز داشته باشد.


بختک سراغ چه کسانی میرود

در جواب این سوال که بختک سراغ چه کسانی می‌رود باید بگوییم که فلج خواب در نتیجه اختلال در امواج مغزی در هنگام خواب اتفاق می‌افتد و بروز این حالت ارتباط مستقیمی با میزان استرس و فشار روزانه و نحوه خوابیدن فرد دارد. افرادی که در ساعات پایانی شب و درست پیش از خواب غذا می خوردند و افرادی که مواد حاوی کافئین از جمله چای، قهوه و شکلات را در آخرین ساعات پیش از خواب مصرف می کنند، بیشتر در معرض بختک (فلج خواب) هستند.

همچنین افراد بلغمی بیشتر از سایرین به این وضعیت دچار می شوند، به طوریکه دچار سنگینی روی سینه شده و از آن به بختک تعبیر می کنند.

به طور کلی به افرادی که مکرراً دچار فلج خواب یا بختک می شوند توصیه می شود:

  • با تغییر سبک زندگی از استرس خود بکاهند؛
  • از زیاده خوردن و آشامیدن پرهیز کنند؛
  • از خوابیدن به پشت پرهیز کنند و ترجیحاً به پهلو بخوابند؛
  • به اندازه کافی بخوابند؛
  • در صورت بروز فلج خواب یا بختک سعی کنند تا چشم ها را باز کرده یا انگشتان خود را تکان دهند؛
  • در صورت تکرار این وضعیت در طول چند ماه، بهتر است با پزشک مشورت و در صورت لزوم داو مصرف کنند.
همچنین بخوانید: متن دعای نادعلی کبیر و صغیر

دعا برای رهایی از بختک


آیا بختک باعث مرگ میشود

با وجود اینکه بختک یا فلج خواب ممکن است اضطراب بالایی را به همراه داشته باشد، اما به طور کلی عاملی تهدید کننده برای حیات محسوب نمی شود و به بیان دیگر بختک باعث مرگ نمی‌شود. در واقع این حالت تنها چند ثانیه تا چند دقیقه شخص را تحت تاثیر قرار می دهد.


دعا برای رهایی از بختک

دعا برای رهایی از بختک به افرادی که به کررات احساس بختک گرفتگی دارند به این ترتیب توصیه شده است که فرد پیش از خواب وضو بگیرد و رو به قبله به پهلوی راست در رختخواب دراز بکشد و بهتر این است که هنگام خوابیدن برای آرامش و حفاظت 5 مرتبه آیت الکرسی را بخواند.

همینطور قرائت 50 آیه از قرآن کریم با صدای بلند توصیه شده است. این سوره های می تواند فلق و ناس باشد که با خواندن هفت مرتبه آنها معادل 50 آیه می شود. بهتر است که این آیات قرآنی بر آب فوت شده و آن آب را پیش از غروب یا پیش از خواب در چهار گوشه اتاق و دیوارها بپاشید. داشتن قرآن در نزدیکی خود نیز به رهایی از بختک کمک می کند.

تکرار آیه “بسم الله الرحمن الرحیم” در هنگام بختک گرفتگی نیز باعث خارج شدن از این وضعیت می شود، حتی اگر احساس می‌کنید نمی تواند صحبت کنید باز هم تلاش کنید که آن حداقل در ذهن بگویید. برخی افراد نیز معتقدند 19 مرتبه تکرار این ذکر پیش از خواب می تواند به جلوگیری از بروز این حالت کمک کند.

همچنین بخوانید: دعای نور کامل با معنی

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع دعا برای رهایی از بختک و آیا بختک باعث مرگ می شود برای شما همراهان مفید باشد. همانطور که گفتیم در هنگام بروز این حالت چیزی از ماوراء الطبیعه برای آزار شخص وجود ندارد و تنها یک عارضه جسمی کوتاه مدت است که با تغییر سبک زندگی قابل کنترل می‌باشد.