بهترین دعا برای باز شدن زبان کودک

نگرانی در مورد تکلم کودک در بسیاری از والدین دیده می شود. در این مطلب به ارائه بهترین دعا برای باز شدن زبان کودک و زود به حرف افتادن آن می پردازیم.

بهترین دعا برای باز شدن زبان کودک و زود به حرف افتادن آن

مشکل در تکلم کودک گاهی موجب می شود که والدین به دنبال بهترین دعا برای باز شدن زبان کودک و زود به حرف افتادن او باشند. حدود یک درصد از جمعیت هر کشوری از لکنت زبان و ناتوانی در صحبت روان رنج می برند. ساختار ژنتیکی نقش عمده‌ای در انتقال آن در خانواده دارد، در حالی که این پدیده هنوز در دست بررسی است، برخی در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای درمان آن هستند.

قرآن این بیماری را گره زبان نامیده است. “واحلل عقدة من لساني” «و گره را از زبانم باز کن». این آیه سوره طه دلالت بر لکنت زبان می کند و حضرت موسی در این آیه با دعا از خداوند خواسته است که گره از زبانش باز کند تا به سهولت صحبت کند.

دعا در زندگی روزمره ما به دلیل مشکلات و موانع پیش روی انسان ضروری است و دعای تسهیل امور نشان دهنده ایمان دعا کننده به خداوند متعال و توکل او به اوست، پس هر کس در مقابل خود سدی احساس کند می تواند با یاد خدا به دعا توسل کند. یادی که همه درهای بسته را به رویش باز می کند، اما با یقین و صداقت به درگاه خداوند که خداوند او را اجابت می کند، همه چیز را بر او آسان می کند.

در ادامه به برخی از دعا برای باز شدن زبان کودک یا به حرف افتادن و دعاهای شفای لکنت اشاره می شود.

همچنین بخوانید: دعای نادعلی کبیر

دعا برای باز شدن زبان کودک از حضرت موسی

یکی از مشهورترین دعاها برای باز شدن زبان کودک آیات 25 تا 36 سوره طه است که به گردن کودک آویخته یا به لباسش متصل می شود و به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ﴿۲۵﴾ وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی ﴿۲۶﴾ وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانِی ﴿۲۷﴾ یَفْقَهُوا قَوْلِی ﴿۲۸﴾ وَاجْعَل لِّی وَزِیرًا مِّنْ أَهْلِی ﴿۲۹﴾ هَارُونَ أَخِی ﴿۳۰﴾ اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی ﴿۳۱﴾ وَأَشْرِکْهُ فِی أَمْرِی ﴿۳۲﴾ کَیْ نُسَبِّحَکَ کَثِیرًا ﴿۳۳﴾ وَنَذْکُرَکَ کَثِیرًا ﴿۳۴﴾ إِنَّکَ کُنتَ بِنَا بَصِیرًا ﴿۳۵﴾ قَالَ قَدْ أُوتِیتَ سُؤْلَکَ یَا مُوسَى ﴿۳۶﴾

ترجمه :

گفت پروردگارا سینه‏ ام را گشاده گردان (۲۵) و کارم را براى من آسان ساز (۲۶) و از زبانم گره بگشاى (۲۷) [تا] سخنم را بفهمند (۲۸) و براى من دستیارى از کسانم قرار ده (۲۹) هارون برادرم را (۳۰) پشتم را به او استوار کن (۳۱) و او را شریک کارم گردان (۳۲) تا تو را فراوان تسبیح گوییم (۳۳) و بسیار به یاد تو باشیم (۳۴) زیرا تو همواره به [حال] ما بینایى (۳۵) فرمود اى موسى خواسته‏ ات به تو داده شد (۳۶)


دعای زود به حرف افتادن کودک

اگر حس می کنید حرف زدن کودک شما به تاخیر افتاده است و به دنبال دعایی برای زود به حرف افتادن کودکتان هستید، دعای زیر را نوشته و به گردن کودک بیاویزید:

ما لکم لا تنطقون اقرا باسم ربک الذی خلق خلق الانسان من علق اقراء و ربک الاکرم الذی علم بالقلم علم الانسان ما لم یعلم لا یتکلمون الا من اذن له الرحمن و قال صوابا انطلقنا الله الذی انطق کل شیء ففهمناها سلیمان

همچنین می توان سوره اسرا را با زعفران نوشته و درون آب بیندازید و سپس آب را برای 5 روز به کودک بنوشانید.


دعای رفع لکنت زبان حضرت موسی

آنطور که در کتب دینی و تاریخی آمده است، حضرت موسی علیه السلام از ترس لکنت زبان در مقابل فرعون برادر خود هارون را نیز به همراه برد تا بتواند تهمت های فرعوان را تکذیب نماید. دعایی در قرآن برای لکنت زبان حضرت موسی علیه السلام موجود است که به شرح زیر می باشد:

وَ إِذْ نادی‏ رَبُّکَ مُوسی‏ أَنِ ائْتِ الْقَوْمَ الظَّالِمینَ. قَوْمَ فِرْعَوْنَ أَ لا یَتَّقُونَ. قالَ رَبِّ إِنِّی أَخافُ أَنْ یُکَذِّبُونِ. وَ یَضیقُ صَدْری وَ لا یَنْطَلِقُ لِسانی‏ فَأَرْسِلْ إِلی‏ هارُونَ.

همچنین بخوانید: دعای یستشیر برای حاجت

بهترین دعاها برای باز شدن زبان کودک و درمان لکنت زبان


بهترین دعاها برای باز شدن زبان کودک و درمان لکنت زبان

در کنار دعاهای ارائه شده، برخی دیگر از دعاها نیز برای درخواست شفا از بیماری ها و ناتوانی های آزار دهنده در کتب دعا دیده می شود که خواندن آن می تواند در بازشدن زبان کودک و درمان لکنت زبان موثر باشد که در ادامه تعدادی از آنها را ارائه می کنیم.

  • اللهم اشف كل من اشتد المرض عليه بالليل والنهار، وارفع درجته بكل ألم شعر به، واكتب له النجاة يا رب العالمين.

خدایا هر که در شب و روز سخت مریض است شفا بده و با هر دردی که احساس می کند درجاتش را بالا ببر و برایش نجات بنویس ای پروردگار جهانیان.

  • اللهم يا رب إذا وهن الجسد فأنت القوي، وإذا عجز الطبيب فأنت القادر، وحين يقل الدواء فمنك يا رب الشفاء.

خدایا پروردگارا اگر بدن ضعیف باشد تو قوی و اگر طبیب ناتوان باشد تو توانا هستی و چون دوا کم شود شفا از توست پروردگارا.

  • اللهم اشف من أتعبه الداء، وتأخر عليه الشفاء، ارزقه الشفاء واسع الفضل والعطاء.

خدایا کسانی را که از بیماری خسته شده اند و بهبودی او به تأخیر افتاده شفا بده و به او شفای وسیع عطا فرما.

  • اللهم إني احتسبت مرضي لديك، فارزقني الشفاء العاجل برحمتك يا الله، وارفع عني كل ما يؤلمني.

خدایا من بیماری خود را برای تو دانستم پس با رحمت خود به من شفای عاجل عطا فرما و هر آنچه مرا آزار می دهد از من دور کن.

اللهم ارحم ضعفي يا رب العالمين، وأكتب لي الشفاء العاجل من كل مرض تملك من جسدي.

خدایا به ضعفم رحم کن، ای پروردگار جهانیان، و برایم شفای عاجل بنویس از هر بیماری که بدنم را گرفته است.

همچنین بخوانید: دعای نور برای شفای مریض

سخن آخر

در این مطلب بهترین دعا برای باز شدن زبان کودک و به حرف افتادن او را ارائه کردیم. با این حال لازم است در کنار توسل به دعا و قدرت پروردگار با پزشک متخصص نیز مشورت کرده تا اختلال احتمالی در تکلم کودک به زودی برطرف شود.