دعای چشم نظر یا چشم زخم قوی

دعای چشم نظر یا چشم زخم

دور ماندن از شر چشم بد و حسود یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد است. در ادامه متن دعای چشم نظر یا چشم زخم قوی از بهجت، مفاتیح و گنج های معنوی را ارائه می‌کنیم.


دعای چشم زخم قوی

در این مقاله مجموعه از ادعیه و ذکرهای مجرب و تضمینی به عنوان دعای چشم نظر یا دعای چشم زخم برای دور کردن شر انسان‌های حسود و تنگ نظر از زندگی، از خانه جدید، دور کردن چشم بد از کودک یا مغازه و کسب و کار گردآوری کردیم.


دعای چشم نظر از بهجت

یکی از دلایل بروز مشکلات و گرفتاری‌های غیر منظره این است که فرد دچار چشم نظر شده است. دعای چشم نظر از آیت الله بهجت یکی از راه‌های جلوگیری از چشم زخم است و می‌تواند سحر و جادو را باطل کند. این دعا، همان حرز امام جواد (ع) است که به همراه داشتن آن مفید می‌باشد.

دعای چشم زخم حزر امام جواد علیه السلام به صورت حرز صغیر و حرز کبیر است. هر دو این دعاها برای چشم زخم، دفع بلا و آفاب توصیه می‌شود. خواندن دعای حرز صغیر آداب خاصی ندارد، اما برای خواندن حرز کبیر باید نماز حزر امام جواد نیز خوانده شود.

همچنین بخوانید: متن کامل دعای حرز امام جواد

متن دعای چشم نظر از مفاتیح

چندین ذکر و دعای چشم نظر از مفاتیح موجود است که بر مجرب بودن آن تاکید زیادی شده است. از جمله:

  • برای جلوگیری از چشم زخم، آیه ” و ان یکاد” خوانده شود، و طبق سفارش امام صادق (ع) برای چشم نظر خوردن از دیگران یا چشم زخم زدن بر دیگری، سه مرتبه این ذکر را تکرار کند:

 ” مَا شاءَ اللّٰهُ لَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.”

آنچه خدا خواست شد؛ نیرویی نیست، جز به خدای والای بزرگ.

  • همچنین خواندن ذکر زیر که به دعای پناه مشهور است نیز هنگام خارج شدن از منزل شخص را از چشم زخم دور نگه می‌دارد:

اللّٰهُمَّ رَبَّ مَطَرٍ حابِسٍ، وَحَجَرٍ يابِسٍ، وَلَيْلٍ دامِسٍ، وَرَطْبٍ وَيابِسٍ، رُدَّ عَيْنَ الْعايِنِ عَلَيْهِ فِي كَبِدِهِ وَنَحْرِهِ وَماله، ﴿فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرىٰ مِنْ فُطُورٍ، ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ كَرَّتَيْنِ يَنْقَلِبْ إِلَيْكَ الْبَصَرُ خٰاسِئاً وَ هُوَ حَسِيرٌ﴾

خدایا، ای پروردگار باران زندانی و سنگ خشک و شب تار و تر و خشک، چشمِ چشم‌زن را به خودش بازگردان، در جگر و گلو و دارایی‌اش، «بار دیگر نگاهی [عمیق] بینداز! آیا هیچ خللی مشاهده می‌کنی؟ باز هم به‌طور مکرّر نگاهی [عمیق] بینداز! تا [نهایتاً] نگاهت خسته و درمانده [از یافتن خلل در آفرینشِ حق] به‌سویت بازگردد‌.»

  • یکی از دعاهای سریع الاجابه برای چشم زخم از مفاتیح به این شرح است که، ابیتدا باید نیت کرده و در زمان خوش یمن و مکان پاک با رعایت آداب و داشتن طهارت دعای زیر را بخوانید:

“اَللّهُمَّ ذَا السُّلْطانِ الْعَظیمِ وَالْمَنِّ الْقَدیمِ وَالْوَجْهِ الْکَریمِ ذَا الْکَلِماتِ التّامّاتِ وَالدَّعَواتِ المُسْتَجابات عافِ فُلاناً مِنْ اَنْفُسِ الْجِنِّ وَ اَعْیُنِ الاْنْسِ “

خدایا ای صاحب سلطنت بزرگ و نعمت دیرین و ذات بزرگوار و صاحب کلمات تام و تمام و دعاهای مستجاب شده عافیت ده فلانی را از نفسهای جنیان و چشم مردم.


دعای چشم نظر از گنج های معنوی

گرفتن چشم نظر با تخم مرغ از قدیم در بسیاری از خانواده‌های سنتی رایج بوده است. به این صورت که وقتی کودکی بیمار یا دچار اتفاقی می‌شد، تخم مرغی در دست می‌گرفتند و نام تمامی افرادی که می‌شناختند یا با کودک ملاقات داشتند را می‌گفتند و همزمان تخم مرغ را با دست فشار می‌دادند تا بلخره به نام یکی از افراد شکسته شود.

روش دیگری که در گنجهای معنوی آمده به این ترتیب است که کلماتی روی تخم مرغ بنویسید، چنانچه به جهت انسان باشد در بین دو پای وی به زمین بزنید تا بشکند و چنانچه حیوان باشد در بین او به زمین زده تا شکسته شود و در هنگام شکستن تخم مرغ این کلمات را بخوانید:

بسم الله و بالله و علی اسم الله و اسم العين

کلماتی که باید روز تخم مرغ نوشته شوند عبارتند از:

«جاعت» «جیعت» «فجیعت» «فجعجعت» «انفجعت» «انفجلقت».

پیش از خواندن دعا تخم مرغ را درون یک پلاستیک بگذارید و بعد از شکستن آن را به آب روان بریزید.

همچنین بخوانید: متن زیارت اربعین

دعای چشم نظر صوتی


دعای چشم نظر صوتی

دعا برای دور کردن آدم حسود و دفع چشم نظر که بر پیامبر (ص) نازل شده است:

وَإِن یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ:

و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می ‏گفتند:«او واقعاً دیوانه‏ ای است.»


دعای چشم زخم برای ماشین

دعای مجربی برای دوری از بلا وجود دارد که به عنوان دعای چشم زخم برای ماشین از سید بن طاووس نقل شده است:

دعای زیر را بنویسید و درون ماشین قرار دهید، به خواست و قدرت خداوند، شخص و ماشین او از تمامی خطرات در امان خواهند ماند. ان‌شاءالله

“اَللَّهُمَّ اِحْفَظْ عَلَيَّ مَا لَوْ حَفِظَهُ غَيْرُكَ لَضَاعَ وَ اُسْتُرْ عَلَيَّ مَا لَوْ سَتَرَهُ غَيْرُكَ لَشَاعَ وَ اِحْمِلْ عَنِّي مَا لَوْ حَمَلَهُ غَيْرُكَ لَكَاعَ وَ اِجْعَلْ عَلَيَّ ظِلاًّ ظَلِيلاً أَتَوَقَّى بِهِ كُلَّ مَنْ رَامَنِي بِسُوءٍ أَوْ نَصَبَ لِي مَكْراً أَوْ هَيَّأَ لِي مَكْرُوهاً حَتَّى يَعُودَ وَ هُوَ غَيْرُ ظَافِرٍ بِي وَ لاَ قَادِرٍ عَلَيَّ اَللَّهُمَّ اِحْفَظْنِي بِمَا حَفِظْتَ بِهِ كِتَابَكَ اَلْمُنْزَلَ عَلَى قَلْبِ نَبِيِّكَ اَلْمُرْسَلِ اَللَّهُمَّ إِنَّكَ قُلْتَ وَ قَوْلُكَ اَلْحَقُّ إِنّٰا نَحْنُ نَزَّلْنَا اَلذِّكْرَ وَ إِنّٰا لَهُ لَحٰافِظُونَ”


دعای چشم زخم برای مغازه

پیامبر اکرم (ص) فرمودند هر که از چشم بد می‌ترسد، آیه 3 سوره یونس را بخواند که به شرح زیر است:

إِنَّ رَبَّکُمُ اللّهُ الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الأَرْضَ فی سِتَّهِ أَیّام ثُمَّ اسْتَوى عَلَى الْعَرْشِ یُدَبِّرُ الأَمْرَ ما مِنْ شَفیع إِلاّ مِنْ بَعْدِ إِذْنِهِ ذلِکُمُ اللّهُ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ أَ فَلا تَذَکَّرُونَ

خالق و پروردگار شما به حقیقت خداست که جهان را از آسمانها و زمین در شش روز (یعنی مقدار زمان شش روز یا شش مرتبه وجودی) خلق فرمود. آن گاه ذات مقدسش بر عرش فرمانروایی قرار گرفت، امر آفرینش را نیکو ترتیب می‌دهد، هیچ کس شفیع و واسطه جز به رخصت او نخواهد بود، چنین خدایی به حقیقت پروردگار شماست، او را به یگانگی پرستید، چرا متذکر نمی‌شوید؟


دعای چشم زخم برای کودک

امام صادق علیه السلام به روایت از حضرت علی (ع) فرمودند: پیامبر اکرم (ص) دعای چشم زخم برای کودک را سفارش کرده‌اند و ایشان برای دور ماندن امام حسن و امام حسین علیه السلام از چشم زخم، بلا و خطر را می‌خواندند:

“اُعیذُ کُما بِکَلِماتِ اللَّهِ التآمَّهِ وَاَسْمآئِهِ الْحُسْنى کُلِّها عآمَّهً مِنْ شَرِّ السّآمَّهِ وَالْهامَّهِ وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ عَیْنٍ لامَّهٍ وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ اِذا حَسَدَ

شما را به کلمات کامل خدا، و همه نامهاى نیکوترش جملگى پناه مى دهم از شرّ هر گزنده و خزنده، و از شرّ هر چشم بدچشم و از شرّ حسود آنگاه که حسد ورزد.

دعای چشم زخم برای کودک که باید آن را نوشته و همراه کودک کرد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

توکلت علی الله و افوض امری الی الله

و لا حافظا لی وکل ما تحف حکمی الا الله

ان الله بصیر بالعباد و حسبنا الله

و نعم الوکیل و نعم الوکیل و نعم المولا

و نعم النصیر و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه

دعای چشم زخم برای خانه جدید

برای مصنوعیت از بلا و آفات در خانه و زندگی، دعای چشم زخم برای خانه جدید را نوشته و در منزل قرار دهید:

بسم الله الرحمن الرحیم

العین بالعین من العین

و من الجنه و هو علی کل شئ قدیر

و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم.


سخن آخر

امیدواریم دعاهای گردآوری شده از جمله دعای چشم زخم برای ماشین، دعای چشم زخم برای مغازه، دعای چشم زخم برای کودک، دعای چشم زخم برای خانه جدید مورد پسند شما واقع شده باشد. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.