دعای زلزله قبل از خواب جهت در امان ماندن

اگر نگران زلزله هستید و به دنبال دعای زلزله قبل از خواب و برای در امان ماندن از آسیب آن هستید، این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

دعای زلزله

زلزله یکی از وقایع طبیعی است که همیشه برای انسان‌ها نگران کننده بوده است و علت آن نیز غیر قابل پیش بینی بودن زلزله است. اینجاست که دعا به درگاه خداوند به منظور حفظ شدن از زلزله و ویرانی ناشی از مورد توجه انسان قرار می‌گیرد. ما در این مطلب از آلامتو چندین دعای زلزله قبل از خواب جهت در امان ماندن و حفظ خانه از زلزله را گردآوری و ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: دعای معراج برای حاجت

دعای زلزله قبل از خواب

آنطور که در روایات آمده است، خواندن آیه 41 سوره فاطر به عنوان دعای زلزله قبل از خواب شما را محفوظ کرده و در صورت وقوع زمین لرزه در امان خواهید بود.

«یَا مَنْ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً؛ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَمْسِکْ عَنَّا السُّوءَ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ»

«خداوند آسمان‌ها و زمین را نگاه می‌دارد تا از نظام خود منحرف نشوند و هرگاه منحرف گردند، کسی جز او نمی‌تواند آن‌ها را نگاه دارد، او بردبار و غفور است؛ بر محمد و خاندانش درود فرست و بدی را از ما بازدار؛ چرا که تو بر هر چیز توانایی»

دعای در امان ماندن از زلزله


دعای زلزله صوتی

دعای هفتم صحیفه سجادیه یکی از دعاهای مشهور برای رفع بلایا از جمله زلزله است که قرائت شیوای آن در ادامه ارائه می‌شود:


دعا برای نیامدن زلزله

امام صادق علیه السلام دعا برای نیازمدن زلزله و رفع آن را به ترتیب زیر توصیه می‌کند:

  •  آیه الکرسی را تا انتها بخوانید.
  • به سجده رفته و ذکر «اَستَغفِرُ اللَّهَ و أسأَلُهُ التَّوبَه» را هفتاد مرتبه تکرار کنید.
  • در حالت سجده 7 مرتبه  ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم و لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم» را تکرار کنید.
  • سپس از سجده بلند شده و به نیت تمام شدن زلزله سوره زلزال را یک مرتبه قرائت کنید.
همچنین بخوانید: دعای نادعلی کبیر

دعا برای نیامدن زلزله

امام جواد علیه السلام می‌فرمایند اگر در منطقه‌ای زلزله خیز زندگی می‌کنید که زمین لرزه‌های متعددی در آنجا رخ می‌دهد، روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه غسل کرده، لباس پاکیزه بپوشید و روزه بگیرید. سپس روز جمعه از خانه خارج شده و از خداوند بخواهید تا زلزله برطرف شود.

  • صدقه بدهید.
  • ذکر استغفار را تکرار کنید.
  • ذکر «یا حفیظ» 7 مرتبه و ذکر «فَاللَّهُ خَیْرٌ حافِظاً وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِین‏» را یک مرتبه تکرار کنید.
  • دعای فرج را بخوانید.
  • بنا به سفارش پیامبر (ص) سوره زلزال را مرتباً بخوانید.
  • در انتها دوباره آیه الکرسی را تا آخر بخوانید.

دعای رفع زلزله از آیت الله بهجت

آیت الله بهجت می‌فرمایند برای تمام شدن زمین لرزه دستان خود را بر زمین گذاشته و سوره حمد را بخوانید.


دعای در امان ماندن از زلزله

در روایاتی دیگر از امام علی، خواندن دعای در امان ماندن از زلزله برای کسی که بیم آن را دارد، توصیه شده است. به این منظور دست راست را زیر گونه راست گذاشته و دعای زیر را بخوانید:

«بِسْمِ اللَّهِ وَضَعْتُ جَنْبِی لِلَّهِ وَ عَلَی مِلَّهِ إِبْرَاهِیمَ وَ دِینِ مُحَمَّدٍ وَ وَلَایَهِ مَنِ افْتَرَضَ اللَّهُ طَاعَتَهُ مَا شَاءَ اللَّهُ کَانَ وَ مَا لَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ»؛

(به نام خدا، برای خدا و با پذیرش دین ابراهیم و دین محمّد و با پذیرش ولایت آنانی که خداوند، پیروی از آن ها را واجب کرده، در بستر آرمیدم. هر چه خدا بخواهد، رخ خواهد داد و آنچه نخواهد، اتفاق نخواهد افتاد، و گواهی می دهم که خداوند به هر کاری تواناست).

همچنین بخوانید: طریقه ختم دعای یستشیر برای حاجت

دعای حفظ خانه از زلزله

امام صادق به افرادی که از آسیب زلزله بر اموال خود هراس دارند خواندن دعایی را توصیه کرده است. دعای حفظ خانه از زلزله از “سوره زلزال” به شرح زیر را بخوانند:

«لَا تَمَلُّوا مِنْ قِرَاءَةِ- إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها فَإِنَّهُ مَنْ کَانَتْ قِرَاءَتُهُ بِهَا فِی نَوَافِلِهِ لَمْ یُصِبْهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِزَلْزَلَةٍ أَبَداً وَ لَمْ یَمُتْ بِهَا وَ لَا بِصَاعِقَةٍ وَ لَا بِآفَةٍ مِنْ آفَاتِ الدُّنْیَا حَتَّی یَمُوتَ.»

ایشان فرمودند هرگز از خواندن سوره زلزال خسته نشوید زیرا خداوند کسی را که در نمازهای روزانه‌اش این سوره را می‌خواند از آسیب زلزله در امان نگه می‌دارد.


سخن آخر

در این مطلب از آلامتو مشهورترین دعای زلزله قبل از خواب و برای در امان ماندن از زلزله را برای شما همراهان گردآوری کردیم.