دعای حضرت زکریا برای بچه دار شدن

برای آشنایی با دعای حضرت زکریا برای بچه دار شدن، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

دعای حضرت زکریا

نازایی یکی از مشکلاتی است که زوج های بسیاری را درگیر کرده است. حضرت زکریا یکی از پیامبران خداوند بودند که دارای همسری نازا بود. ایشان برای فرزند دار شدن به درگاه خداوند دعا و راز و نیاز کردند تا زمانیکه صاحب اولاد شدند. در این مطلب از دعای حضرت زکریا برای بچه دار شدن و درخواست فرزند صالح و فایل صوتی آن را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: دعای نادعلی کبیر

روایت بچه دار شدن حضرت زکریا

همسر زکریا و مادر حضرت مریم خواهر بودند و هر دوی آنها نازا بوده و صاحب فرزند نمی‌شدند. حضرت زکریا از اینکه همسرش باردار نمی‌شد ناراحت و نگران بود، زیرا کسی از اطرافیان او نبودند که راه او را ادامه دهد و این باعث خاموش شدن مشعل هدایتی بود که از نسل های قبل به او رسیده بود.

روزی مادر حضرت مریم مشغول تماشای غذا دادن پرنده به جوجه هایش شد و این صحنه باعث منقلب شدن او گردید. در این لحظه او به درگاه پروردگار دعا کرد و از او درخواست فرزند کرد و خداوند نیز مریم را به وی عطا کرد. زکریا سرپرستی مریم را به عهده داشت و او را بزرگ کرد و برایش در مسجد محرابی آماده کرد که مریم در آن به عبادت می‌پرداخت. هر زمان که به دیدار مریم می‌رفت او را مشاهده می‌کرد که با رزق غیبی آسمانی که خداوند عطا فرموده احاطه شده است. خداوند فرمود ما قادریم که هر که بخواهیم روزی بی حساب بدهیم. آنجا بود که حضرت زکریا با دیدن مقام مریم، به محضر خداوند دعا کرد و خواست تا او نیز صاحب فرزند شود.

زکریا و همسرش در سنین پیری بودند و بعید بود که در حالت طبیعی دارای فرزند شوند. با این حال آنها با ایمان به قدرت خدای خود و معجزه مشاهده میوه های تازه در غیر از فصل در کنار مریم، قلب زکریا سرشار از امید شد که شاید او نیز به خواست خداوند در سنین پیری صاحب فرزند شود. پس با دعا و نیایش از خدای خود تقاضای بچه دار شدن کرد.


دعای حضرت زکریا برای بچه دار شدن

دعایی که حضرت زکریا برای درخواست فرزند صالح به درگاه خداوند به زبان آورند، در بخشی از آیه 38 سوره آل عمران آمده است. دعای ایشان در اولین روز از محرم الحرام به اجابت رسید. این آیه به شرح زیر می باشد:

«رَبِّ هَبْ لی‏ مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ» (آیه 38 سوره آل عمران)

«پروردگارا مرا (به لطف خویش) فرزندی پاک سرشت عطا فرما که همانا تویی اجابت کننده دعا»

همچنین بخوانید: دعای مادر برای موفقیت فرزند در امتحان

دعای حضرت زکریا


دعای حضرت زکریا صوتی


درخواست فرزند صالح در دعای حضرت زکریا

در دعای حضرت زکریا به ” ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً” اشاره شده است. حضرت زکریا در دعای خود برای داشتن فرزندی پاکیزه و طیب اشاره کرده است.  منظور از فرزند طیب و صالح، فرزندی است دارای صفاتی که پدر تمایل دارد در فرزند خود ببیند. این دعا پس از مشاهده شایستگی های مریم بر زبان ایشان جاری شد و ایشان مایل بودن فرزندشان شخصیتی مانند مریم داشته باشد. خداوند نیز فرزندی به او عطا کرد که جامع ترین صفات را بین انبیاء در خود داشت.

پاسخ خداوند به دعای ایشان در آیه 7 سوره مریم آمده است که به شرح زیر می باشد:

يا زَكَرِيَّا إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلامٍ اسْمُهُ يَحْيى‌ لَمْ نَجْعَلْ لَهُ مِنْ قَبْلُ سَمِيًّا قالَ رَبِّ اجْعَلْ لِي آيَةً قالَ آيَتُكَ أَلَّا تُكَلِّمَ النَّاسَ ثَلاثَ لَيالٍ سَوِيًّا

اي زكريا! ما تو را به فرزندي بشارت مي‌دهيم كه نامش يحيي است، پسري همنامش پيش از اين نبوده است.عرض كرد: پروردگارا! نشانه‌ اي براي من قرار ده. گفت نشانه تو اين است كه سه شبانه روز قدرت تكلم (با مردم) نخواهي داشت، در حالي كه زبان تو سالم است.

همچنین بخوانید: دعا برای 100 درصد حاجت گرفتن

دعا و توسل برای بچه دار شدن

روایتی از امام صادق (ع) آمده است که ایشان به افرادی که می خواهند فرزندی داشته باشند می گوید که پس از نماز جمعه دو رکعت نماز به جا بیاورند و پس از آنکه رکوع و سجود آن را طولانی کنند و سپس این دعا را بخوانند:

«اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِمَا سَأَلَکَ بِهِ زَکَرِیَّا إِذْ قَالَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ اللَّهُمَّ هَبْ لِی ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ»

 خدایا من از تو درخواست می‌کنم درخواستی که حضرت زکریا کرد که پروردگار من مرا تنها مگذار و تو بهترین وارثانی. خدایا به من نسل پاکی ببخش که تو شنوای دعا هستی.


سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به دعای حضرت زکریا برای بچه دار شدن و درخواست فرزند صالح از خداوند اشاره کردیم. هیچ خواسته و حاجتی وجود ندارد که خداوند قادر به برآورده کردن آن نباشد. اما به یاد داشته باشیم، بندگان باید مطیع امر و مصلحتی باشند که خداوند برای آنها مقدر کرده است، با این حال از قدرت بی نهایت او نیز نا امید نگردند.