خواص سوره معارج برای حاجت، آشتی و ازدواج

خواص سوره معارج

سوره معراج که به “سأل سائل” نیز شهرت دارد، هفتادمین سوره از قرآن است که دارای 44 آیه می‌باشد. این سوره در جزء 29 قرآن کریم واقع است و سوره های مکی محسوب می شود. به لحاظ ترتیب نزول این سوره در رتبه 77 یا 79 قرار دارد.

موضوع اصلی سوره معارج قیامت و معاد است که اصول اعقتادی تربیت کننده انسان است. نام این سوره، “معارج” به معنای “درجات” است و اشاره به آسمان‌ها یا مراتبی دارد که در مسیر تکامل انسان برای نزدیک شدن به خدا وجود دارد. سوره معارج روایت کسی که از خداوند برای خود طلب عذاب کرد. در ادامه این سوره به توصیف و بیان ویژگی‌های قیامت و احوال مومنان و کافران در این روز اشاره می کند و در پایان مشرکان را از این روز بیم می‌دهد.

آیات اول تا سوم این سوره به واقعه غدیر اشاره دارد و از شخصی می‌گوید که ولایت حضرت علی (ع) را قبول نکرد.

در فضیلت قرائت این سوره از رسول خدا (ص) آمده است، اگر کسی سوره معارج را قرائت کند، پروردگار ثواب کسانی را به او می‌دهد که در امانت و عهدهای خود وفادارند و نمازهای واجب خود را بپا می‌دارند.

همچنین بخوانید: سوره آیت الکرسی

سوره معارج برای چی خوبه؟

  • از مهمترین خواص سوره معارج که در منابع معتبر به آن اشاره شده است، برآورده شدن حاجات است.
  •  یکی دیگر از خواص سوره معارج تاثیر آن در گره گشایی برای اسیران و زندانیان است. اگر کسی در اسارت یا زندان این سوره را بخواند موجبات آزادی او فراهم شده و از خطرات در امان خواهد بود تا زمانی که نزد خانواده برگردد.
  • امام صادق علیه السلام فرمودند: چنانچه کسی شب هنگام سوره معارج را قرائت کند از جنب شدن در خواب محفوظ خواهد ماند و تمام شب تا صبح در امنیت پروردگار است.
  • سوره معارج نیز از جمله سوره های قرآنی به شمار می رود که وقتی مسلمان آن را می خواند، بسیاری از نگرانی هایی را که در زندگی خود احساس می کند، از بین می برد. مسلمان باید این سوره مبارکه را روزانه بخواند مخصوصاً در مواقعی که مضطرب و استرس دارند.

خواص سوره معارج برای حاجت

در روایات آمده است اگر کسی شب و روز بر خواندن سوره معارج مداومت ورزد، هر حاجتی داشته باشد مستجاب می‌شود. همچنین در مورد خواص سوره معارج برای حاجت از امام صادق علیه السلام روایت شده است سوره معارج را بسیار بخوانید، زیرا هر که این سوره را زیاد بخواند خداوند در روز قیامت از هیچ کدام گناهانش سوال نپرسد و او را وارد بهشت کرده و در کنار رسول اکرم صلی الله علیه و آله ساکن کند. چه حاجتی بالاتر از این، پس همین روایت تاثیر قرائت سوره معارج را برای حاجت روایی نشان می‌دهد.


سوره معارج برای ازدواج

آنطور که در روایات آمده است تاثیر سوره معارج برای ازدواج مجرب است. هر روز صبح خواندن این سوره ازدواج را آسان می کند. در خصوص تاثیر آن بر ازدواج حکایتی زنی موجود است دیگران او را به خاطر تاخیر در ازدواج مورد تمسخر قرار داده و بر وی زورگویی می‌کردند. او با خواندن سوره معارج احساس آرامش پیدا کرده و صبوری می‌یافت پس به خواندن آن مداومت می‌ورزید و دعا می‌کرد.

خداوند متعال در این سوره می فرماید: «پس صبر و شکیبایی فراوان داشته باشید. * همانا او را از دور می بینند * و ما می بینیم. او نزديك است.» سپس از جایی که انتظارش را نداشت همسری برگزیده برای او آمد و به لطف پروردگار پس از یکسال به لطف توکلش به خدا صاحب فرزندی شد.

همچنین بخوانید: سوره تبارک برای میت

سوره معارج برای ازدواج


خواص سوره معارج برای آشتی

از امام صادق علیه السلام روایت شده است اگر کسی بخواهد میان دو نفر آشتی و صلح برقرار کند، باید نیت کرده و 80 مرتبه “سوره معارج” را بخواند.


ختم سوره معارج

مشهورترین روش ختم سوره معارج نیت برای حاجت مورد نظر هشتاد مرتبه خواندن آن سوره است که باید همراه با اطمینان قلبی و تامل در آیات همراه باشد. باشد که حاجت روا شوید.

همچنین بخوانید: دعای معجزه اسا برای رواشدن حاجت در همان ساعت

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به خواص سوره معارج برای  حاجت، آشتی و ازدواج اشاره کردیم. فواید سوره معارج بسیار است، زیرا یکی از سوره‌های قرآنی به شمار می‌رود که از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است، زیرا دارای معانی مختلفی است که علاوه بر آهنگ زیبا، در مورد احکام مختلف صحبت می‌کند. امیدواریم بتوانید از برکات معنوی این سوره حداکثر بهره را ببرید.