خواص سوره مدثر

خواص سوره مدثر برای حاجت روایی و طریقه ختم آن را در این مطلب از آلامتو بخوانید.

خواص سوره مدثر و طریقه ختم آن

سوره مدثر هفتاد و چهارمین سوره از قرآن کریم است که از سوره‌های مکی محسوب می‌شود. این سوره از نظر نازل شدن دومین سوره بود، ولی جابر بن زید گفت که چهارمین سوره نازل شده است، چنانکه بعد از سوره مزمل نازل شده است. سوره مدثر دارای 56 آیه است. در ایام آغازین بعثت بر رسول خدا (صلی اله علیه و آله) بر ایشان نازل شده است. معنای لغوی واژه مُدَثر “لباس رو یا جام خود پیچیده” است و به شخص حضرت محمد (ص) اشاره دارد. در این مطلب از آلامتو قصد داریم خواص سوره مدثر برای ازدواج، حاجت و حفظ قرآن و طریقه ختم آن را ارائه کنیم.

همچنین بخوانید: سوره آیت الکرسی

ویژگی های سوره مدثر

سوره مدثر عمدتاً در مورد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و آگاهی از صفات او صحبت می کند. مدثر یکی از اولین سوره های قرآن است که به طور کامل نازل شده است. این سوره به مسلمانان دستور می دهد که دائما از هرگونه آلودگی جسمی و اخلاقی پاک باشند.

سوره مدثر دارای سه آیه سوگند (آیات 32 تا 34) است که در آن به ماه و شب و صبح سوگند یاد شده است. در این آیات به اسرار پیچیده این پدیده های طبیعی و اسرار علمی آن که از نشانه‌های قدرت پروردگار می‌باشد، اشاره شده است.

بخشی از این سوره به فردی به نام ولید بن مغیره اشاره دارد که پیامبر را جادگر نامیده بود. خداوند در سوره مدثر به عظمت قرآن اشاره کرده و افرادی را منکر آن می‌شوند و آیات قرآن را سحر می‌نامند، به عذاب تهدید کرده است.

خواص و فضایل سوره مدثر

خواص و فضایل سوره مدثر

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم درباره فضایل خوانده سوره مدثر فرمودند: اگر کسی سوره مدثر را بخواند، ده برابر افرادی که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم را در مکه تصدیق یا تکذیب کردند، حسنه خواهد داشت.

امام باقر علیه السلام نیز در روایتی به خواص سوره مدثر اشاره کرده و فرمودند: اگر کسی در نمازهای واجب خود سوره مدثر را قرائت کند، بر پروردگار واجب است او را با رسول خدا (ص) همراه و هم مرتبه قرار داده و در زندگی دنیوی، سختی، مشکلات و بدبختی از او دور بماند.

سایر فضائل سوره مدثر عبارتند از:

  • هر حرفی از تلاوت آن، کار نیکی است و خداوند آن را برای هر که بخواهد چند برابر می کند.
  • همچنین از سوره هایی است که به انسان یادآوری می کند که دین را بر سایر امور دنیوی ترجیح دهد.
  • همچنین مردم را به رهایی از گناهان و دوری از هرگونه آلودگی دعوت می کند.
  • همچنین مسلمانان را به صبر و اراده و استقامت در برابر ناملایمات و بلایا دعوت می کند.
  • همچنین اولین سوره ای است که در آن به رسول خدا صلی الله علیه و آله دستور داده شد تا پیام خود را به همه مردم برساند و آنان را به نجات و عبادت خدای یگانه دعوت کند.
همچنین بخوانید: سوره تبارک

خواص سوره مدثر برای حاجت و طریقه ختم

عزیزان من قرائت سوره مدثر برای برآورده شدن هر حاجتی مفید است انشاءالله و به برکت این سوره شریفه به حاجات حلال خود می‌رسید. به این منظور باید در حلال شب جمعه نیمه شب قیام کنید سپس نیت کرده و 4 رکعت نماز بخوانید. بعد از فاتحه 3 مرتبه سوره مدثر را بخوانید و بعد از سلام برای مولایمان رسول خدا و اهل بیتش صلوات الله علیهم اجمعین 100 صلوات بفرست، سپس هر چه می خواهید از خدا بخواهید. و انشاالله به سرعت حاجت شما برآورده می شود.

خواص سوره مدثر برای ازدواج

خواص سوره مدثر برای ازدواج

سوره مدثر یکی از مجربترین سوره‌ها است که برای هرکسی که در زندگی خود دچار سختی می شود می تواند سودمند باشد و ادامه خواندن آن نگرانی و اندوه را از بین می برد و باب رزق و روزی را به روی شوهر صالح می گشاید.

اگر کسی ترس دارد که زمان ازدواج او دیر شده است یا مادری نگران به تاخیر افتادن ازدواج فرزند خود است به خواندن سوره مدثر مداومت ورزد، به خواست و قدرت خداوند ازدواجی شایسته خواهد داشت. برای رسیدن به این حاجت ازدواج سفارش شده است که سوره مدثر را آرامش قلبی پس از نماز عشاء قرائت کرده و بر این امر مداومت ورزید تا انشاءالله حاجت شما مستجاب گردد.

خواص سوره مدثر برای حفظ قرآن

از امام صادق علیه السلام روایت آمده است که اگر کسی که تمایل به حفظ قرآن دارد، در خواندن سوره مدثر استمرار ورزند، به این توفیق دست می‌یابد و هر آنچه بیش از این بخواهد، خداوند به وی عطا خواهد کرد. در این خصوص روایت شده است اگر کسی به خواندن سوره مدثر عادت کند، از دنیا نخواهد رفت تا زمانیکه قرآن را حفظ کند و این قرآن از او حفاظت خواهد کرد.

همچنین بخوانید: دعای نادعلی برای حاجت فوری

سخن آخر

در این پست از آلامتو به شرح خواص سوره مدثر برای ازدواج، حاجت و حفظ قرآن و طریقه ختم این سوره پرداختیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد.